Ni nalepnice na vratima, ni plaćanje poreza: Izdavanje "stana na dan" i dalje mahom na crno

Pravom broju nekretnina koje se u Srbiji izdaju kao "stan na dan" teško je ući u trag, iako zakon jasno definiše obaveze vlasnika da registruju i kategorizuju svoje objekte za ovu namenu.
Ni nalepnice na vratima, ni plaćanje poreza: Izdavanje "stana na dan" i dalje mahom na crno
Foto: Pixabay
Procenjuje se da je samo u Beogradu više od hiljadu i po takvih objekata. Cena ide i do 200 evra za stan na dan u "Beogradu na vodi". Na tu zaradu malo ko plaća porez.
 
"U mirnijem periodu godine, kao što je novembar, priključuju nam se vlasnici koji su pokušavali da izdaju stanove. Kada vide da im je potražnja nezadovoljavajuća, odlučuju se za agenciju", rekla je za Novosti agentkinja za nekretnine Nataša Marković.
 
Cene izdavanja smeštaja u okviru stana na dan su šarolike. Prema rečima agentkinje Marković, pred novogodišnje praznike, kada se očekuje da popunjenost kapaciteta bude dobra, cene se nisu menjale. Tako se apartmani mogu naći po ceni od 35 evra, pa čak i za 200 evra po danu.
Od izdavanja stana na dan u Beogradu mesečno može da se zaradi i nekoliko hiljada evra. Klijenti su mahom stranci, a rezervišu uglavnom preko interneta.
 
"Cene se kreću od tridesetak pa do 200 evra. Kvadrature stanova se kreću od 20 kvadrata garsonjere, pa do stanova od 100 kvadrata koji poseduju više spavaćih soba koji su obično za porodice sa decom koji dolaze iz inostranstva", navodi Ivana Milošević sa jednog sajta za oglašavanje apartmana za izdavanje.
Dobru zaradu prati, kažu, stanodavci i dosta posla i odgovornosti.
 
"Imamo nekih dvadesetak stanova u ovom momentu. Oni su različite kvadrature. Nalaze se uglavnom po centru grada. Mi goste prijavljujemo regularno", poručuje Aleksandra Rašić iz jedne agencije stan na dan u Beogradu.
 
Vlasnik nekretnine koji izdaje stan na dan dužan je da ima nalepnicu na vratima stana koju izdaje Sekretarijat za turizam. Ali u praksi retko ko to čini. Obaveza upravnika zgrade jeste da evidentira stanove koji se izdaju na dan.
 
"Ono što je vidljivo u poslednje vreme i sa čim se susrećemo u velikim i luksuznim kompleksima jeste da određeni vlasnici stanova uzimaju po 20 stanova i izdaju ih kao stan na dan. Problem na koji nailazimo kod izdavanja stana dan jesu, na primer, neki praznici, kao što je Nova godina. Tada je bitno da, ako je apartman kategorizovan za tri osobe i budu tri osobe u stanu, da se ne prave neke proslave, da ne bude veliki broj gostiju, jer je samim tim ugrožena i bezbednost tih gostiju", ističe za RTS predsednik upravnika zgrada Beograd Ljubiša Banovački.
 
Za kategorizaciju smeštaja nadležne su lokalne samouprave, a prema rečima profesionalnog upravnika iz Novog Sada Radovana Trifunova, nemoguće je ući u trag objektima koji se izdaju.
 
"Vlasnici stanova koji se odluče da nekretnine oglase za izdavanje, dužni su da prijave svaku promenu stanara", rekao je Trifunov i dodao da je najčešći slučaj ipak da se ta informacija prećuti čime se krše odluke o kućnom redu.
Više od 13.000 nepokretnosti se izdaje na dan
 
U Ministarstvu turizma kažu da su za kategorizaciju smeštaja stan na dan nadležne lokalne samouprave i da u centralnom informacionom sistemu u Srbiji takvih nepokretnosti ima više od 13.000.
 
"Veliki broj objekata, apartmana koji se izdaju na neregistrovan, nelegalan način i ugostitelja koji pružaju usluge na nelegalan način, pre svega je u Beogradu kao glavnom gradu. Naravno takve situacije se zatiču i u našim velikim turističkim centrima, pre svega na planinama i Kopaoniku i na Zlatiboru, Zlataru, ali i u banjskim centrima", objašnjava pomoćnica ministra za turizam Dunja Đenić.
 
Inače, nadležni napominju da su inspektori neprestano u kontroli ovakvih smeštajnih kapaciteta budući da su privatni iznajmljivači nekretnina nelojalna konkurencija hostelima i hotelima. Kazne za neregistrovane objekte iznose do 350.000 dinara.
  • Milan

    03.12.2023 20:46
    Ma dajte!
    Napre, ljudi koji izdaju stanove (ne pricam o ovima sto su napravili biznis od toga) vec placaju porez na imovinu. I najcesce kirija i ode nekim delom na taj porez. Sa druge strane, za taj stan se svakako placaju komunalije i troskovi. Zakupodavci ni na koji nacin nisu zasticeni ako im zakupac nacini stetu. Najstrasnije situacije su kad isti nece da se isele iz stana. Tim ljudima jedino ostaje da se tuze, a sudski sporovi traju godinama. Da smo mi uredjena drzava i da su zasticeni i zakupci zakupodavci moglo bi se pricati o porezu. Sledece oko cega cete da prvite frku je arenda ba zemljiste (posto je neja baba dobika 300 e godisnje za jutro). Ili mozda ovima sto im je posle 70 g vrcena neka imovina (naravno ne sva) koja im je otimana bez ikakvog osnova! Malo se narode pogledaj u ogledalo, mucni glavom i zapitaj se, ko ti zapravo stavlja ruku u dzep? Ko se enormno obogatio?
  • D

    03.12.2023 19:37
    D
    E zaboleme za botove u JP kome I sta da placamo? Da odem kod doktora kako bimi rekao idite kod privatnika ili osiguranje nepokriva kao i da mi podstanar unistava imovinu i da se sudim godinama…nema toga vise bilo nekada!
  • Podbarac ns

    03.12.2023 18:10
    Rizican posao
    Svi koji imaju stanove na dan i uopste bilo sta izdaju ne zna se sta je gore izdavanje na dan ili mesecno.Vecina gostiju uzima stanove jer kad idu na veselja oni uzmu za dvoje kad se veselje zavsi bude ih vise od dvoje u stanu kad ih pitas sto ne ides u hotel kazu ovo nam se vise isplati samo da prespavamo,ali znam u Rusiii drzava je donela zakon da se ne mogu izdavati stanovi na dan jer cela zgrada trpi zbog buke prljanja i unistenje od vrata do zauzeca parkinga jer gosti vecina dolazi na konak pod alkoholom,a onda oni ostavljaju cesme otvorene pale pecnice ako im je hladno u stanu tako po izlasku obavezan je folazak majstora sto je najgore oni se cesto svadjaju potuku deca po celu noc placu i to stvarno remeti mir stanarima da bi se uveo red nelogicno je ya delatnost u zajednickim stanovima u zgradi,a i vlasnici usled tih nastalih steta gde su nemocni ds naplate stetu u svojim stanovima dozivljavaju matretiranja jer ako im gost bude vise dana on jednostavno nece da izadje tog dana onda policija koja ne stiti vlasnikka ni inspekcija a i sudovi svi su protiv vlasnika jer takav lik ima vec razradjen nacin da mu zakonski ne mogu nista,jedino sila primena samopomoci da se postanari moraju iseliti jer odredjeni uredjaji su u mogusnosti od pozara onda vlasnik trazi sudski da mora da renovira stan isklljucuje im struju i prekida ugovor koji po visoj sili jedino tako moze ih se iseliti iz stana.Zivimo u vremenu bez zakonja i te stete niko ne moze nikad namiriti .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.