Objavljeni rezultati PISA testiranja: Đaci iz Srbije i dalje ispod proseka

Učenici iz Srbije nalaze se ispod OECD proseka u matematičkoj, čitalačkoj i naučnoj pismenosti, pokazuju najnoviji podaci PISA 2022 testiranja, prenosi Danas.
Objavljeni rezultati PISA testiranja: Đaci iz Srbije i dalje ispod proseka
Foto: Pixabay
Prosečno postignuće naših đaka iz matematike i čitanja je 440, a iz nauke 447, prenosi Danas.
 
Prosek OECD je 472 iz matematike, 476 iz čitanja i 485 poena iz nauke.
U odnosu na prethodni ciklus nema značajnijeg pomeranja Srbije na rang-listi, a naši rezultati su od 2012. stabilni.
 
Nacionalni izveštaj još nije završen.
 
Kakvi su rezultati iz prethodnog PISA ciklusa?
 
Otkako Srbija učestvuje u PISA testiranju, postiguća naših đaka su ispod proseka zemalja OECD.
Rezultati poslednjeg ciklusa 2018. su pokazali i da je svaki treći učenik u Srbiji funkcionalno nepismen, odnosno ne ume ono što je naučio u školi da primeni u svakodnevnom životu.
 
Osnovni nivo pismenosti nije dostiglo 38 odsto učenika u čitanju, 40 odsto u matematici, a 38 odsto u prirodnim naukama.
 
Prema tim rezultatima, u Srbiji prosečno postignuće na skali matematičke pismenosti iznosi 448 bodova, čitalačke pismenosti 439, a na skali naučne pismenosti 440 bodova, dok je prosečno postignuće u OECD zemljama oko 500 bodova.
 
Rezultati učenika iz Srbije su za oko 50 poena niži od proseka zemalja OECD i država Evropske unije, što znači da im je potrebno godinu do godinu i po dana dodatnog školovanja da bi tu raziliku nadomestili.
 
Šta je PISA?
 
PISA se smatra jednim od najcenjenijih istraživanja učeničkih postignuća čiji se rezultati koriste za pobošljanje kvaliteta obrazovanja.
Osnovni cilj PISA istraživanja je da se ispita u kojoj su meri mladi osposobljeni da razumeju i koriste date informacije prilikom rešavanja problema iz svakodnevnog života.
 
PISA istraživanje realizuje OECD u trogodišnjim ciklusima.
 
Osnovni cilj studije je da omogući zemljama i obrazovnim sistemima da sagledaju kvalitet obrazovnih postignuća, faktore koji na njih utiču, kao i da donose strateške odluke u obrazovanju na osnovu empirijskih podataka o postignućima đaka i uslovima u kojima se oni školuju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

PISA
  • Ana

    05.12.2023 15:48
    Nismo loši
    Srbija je na sredini liste (40-42 mesto od 81 zemlje). Iza nas su Rumunija, Bugarska, zemlje region . Hrvatska, Slovačka su nešto bolje, jedino Slovenija odskače (među prvih 20). Mislim da je Srbija dobro pozicionirana uzimajući u obzir ekonomsku snagu, ne može se očekivati da nam školstvo bude u rangu najbogatih zemalja - recimo Nemačka je pozicionirana na 22-25 mestu sa oko 480 bodova.
  • Marko

    05.12.2023 15:15
    Razmislite
    Nas program: puno predmeta, ucenje do detalja sve i svasta
    Kembridz program: jezik, matematika, jedan predmet drustvene nauke, jenad predmet prirodne nauke, informatika ili biznis
    Tako se i polaze na ovom testu ;)
    Pa sad da razmislimo ko je bolji i pametniji
  • pajo patak

    05.12.2023 14:53
    ponavljam:
    OBJAVLJENI REZULTATI MEĐUNARODNOG PISA TESTIRANJA 2022! OVO JE uspeh naših đaka u čitanju, nauci i matematici: Bravo!
    Naslov u quriru danas 05. 12. u 12:44.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.