"Znam da mnogi Srbi brinu da li će se to ikada desiti, ali američke firme veruju da će Srbija biti u EU. Kad pogledate mapu, a to je važno za sve, videćete da je Srbija na veoma dobrom mestu. Ako ovde izgradite neku fabriku, veoma ste blizu EU, a uskoro ćete i biti u Uniji", istakao je Hil.
On ukazuje da su ideja Otvorenog Balkana i Berlinski proces slične inicijative, jer uvećavaju tržište za kompanije i fabrike.
"Svaki takav integracioni projekat koji olakšava i ubrzava regionalizaciju je dobra ideja. Mislim da Srbija u tome ima posebnu odgovornost, jer je velika u poređenju s nekim drugim zemljama Balkana i verujem da mora pomoći nekim od tih zemalja da prevaziđu istorijsko nasleđe i nedostatak poverenja", kazao je Hil.
Kad se to uradi, ističe ambsador, ovakva inicijativa biće korisna ne samo za Srbiju, već i za sve njene susede.
Upitan da li, kao američki ambasador, podržava projekat Rio Tinta u Srbiji, Hil je rekao da ne bi želeo da se meša u taj spor "usred sudskog procesa" koji je kompanija povela protiv Srbije zbog zaustavljanja projekta "Jadar".
"Reći ću samo da će narod Srbije odlučiti o tome kako želi da organizuje svoju privredu i da li želi ekonomiju zasnovanu na rudarstvu, jer u Srbiji je mnogo rudnika, a neki od njih su kineski, kao Bor, gde se eksploatiše ruda bakra. Da li ćete otvoriti rudnik litijuma? Mislim da Srbija mora imati na umu da joj treba veza sa savremenom privredom, ne veze sa prošlošću, već sa budućnošću, jer Srbija će verovatno već 2024. početi da proizvodi svoj prvi električni automobil", rekao je Hil.
Ponovio je da kad je reč o izboru u pogledu litijuma i Rio Tintovog projekta, o tome mora da odluči srpski narod.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
S56
Zebra
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar