Ekspert za 021.rs: Kako se u SAD prijavljuju i procesuiraju slučajevi rodno-zasnovanog nasilja?
Protokoli za procesuiranje nasilja u porodici u SAD su slični onima u Srbiji, kaže u razgovoru za 021.rs američki ekspert iz Kancelarije orkužnog tužioca u San Dijegu, Rajan Saunders.
Foto: 021.rs
Saunders koji je u Srbiju došao da u okviru programa koji realizuje Ambasada SAD sa Ministarstvom unutrašnjih poslova održi predavanja u vezi sa rodno zasnovanim nasiljem, bezbednošću i zaštite žrtve i američkoj praksi, za 021.rs priča o tome kako funkcioniše sistem u SAD.
Osim toga, Saunders je ocenio da su neki protokoli i zakonske odredbe u Srbiji korisni i da bi se mogli primeniti u Americi.
Kako kaže Saunders, bilo mu je zanimljivo da razgovara o stvarima koje oni u Americi rade bolje, ali i o onima koje se rade u SAD, a mogle bi da se primene u Srbiji u cilju efikasnije zaštite žrtava.
Sagovornik portala 021.rs objašnjava i kako je nastao protokol koji postoji u San Dijegu.
"Protokol je ustanovljen kada su se sve institucije sastale sa Kancelarijom okružnog tužioca, socijalnim i zdravstvenim radnicima, kako bismo osmislili uniformni standard koji ćemo svi primenjivati prilikom istraživanja slučajeva porodičnog nasilja", kaže Saunders.
Stručnjak iz Kancelarije okružnog tužioca kaže da su žrtvi porodičnog nasilja, na osnovu ovog protokola, ponuđeni određeni resursi.
"Na primer, ako su fizičke povrede uključene, biće joj odmah ponuđena lekarska pomoć. Policajac na licu mesta će ponuditi hitnu zaštitnu meru. To znači da će sudija biti dostupan u bilo koje doba dana da je potvrdi. Ovo podrazumeva da osumnjičeni ne sme da ima nikakav kontakt sa žrtvom pet dana. Žrtvu kontaktiraju pravni zastupnici koji mogu da im pomognu da dobiju zabranu prilaska. Ako su deca prisutna, vode ih u centar u kom ih intervjuiše specijalno obučen socijalni radnik", navodi sagovornik 021.rs.
Kako opisuje Saunders, kada su deca prisutna prilikom slučaja nasilja u porodici, policajci su u obavezi da razmotre njihovo ponašanje i u velikom broju slučajeva se uz nasilje nad ženom procesuira i zlostavljanje dece.
"Učimo naše tužioce da su deca koja su prisutna treba da budu zaštićena i da počinilac može da bude tužen, ne samo za nasilje, već i za zlostavljanje dece, jer ako neko pretuče detetovu majku pred detetom, to će da ima trajni uticaj na njegovu psihu", ističe Saunders.
Takođe, uvođenje obaveze prijavljivanja nasilja za medicinsko osoblje koje primeti povrede ili ukoliko im se žrtva pomeri, mnogo je olakšalo posao policije i tužilaca, smatra Saunders.
"Možemo da postanemo svesni rodno-zasnovanog nasilja tek kad je prijavljeno. Postoji puno slučajeva gde žene ne prijavljuju nasilje i onda za to saznamo kada odu u bolnicu. Čak i kada žrtve nisu spremne da nam kažu šta se desilo, mi i dalje pokušavamo da nađemo dokaze koji bi nam omogućili da gonimo počinioca i zaštitimo žrtvu. Nažalost, to nije uvek lako", kaže naš sagovornik.
Odgovarajući na pitanje zašto je standard pet dana zabrane kontakta počinioca sa žrtvom, Saunders kaže da je to zato što im to daje vremena da odluče da li će podići optužnicu i da se sastanu sa žrtvom.
"Ako možemo da podnesemo tužbu, onda tražimo od suda da donese nalog za zaštitu. Ako ne možemo da podignemo optužnicu, i dalje imamo nekoliko dana da razgovaramo sa žrtvom i pomognemo joj da dobije zabranu prilaska. To nam kupuje vreme da nađemo dovoljno dokaza ili obezbedimo veću zaštitu za žrtve", kaže naš sagovornik.
Kao jednu od najkorisnijih stvari u američkom sistemu, a za koje smatra da bi mogle da budu primenjive u Srbiji, pominje kamere koje policajci nose prilikom izlaska na teren, "jer žrtve često, iz razumljivih razloga, promene priču kada slučaj dođe do suda".
S obzirom na to da je u Sjedinjenim Američkim Državama, baš kao i u Srbiji, bilo više slučajeva u kojima nasilnik prekrši zabranu prilaska koji su se završili fatalnim ishodima, pitali smo Saundersa da li je ovo adekvatna zaštita.
"Tačno, zabrana prilaska je samo parče papira. Ja sam lično imao slučaj gde je jednoj devojci obezbeđena zabrana prilaska. Raskinula je sa dečkom koji ju je proganjao. U međuvremenu je počela da se viđa sa drugim muškarcem. Progonitelj se krio ispred njene kuće. Kada je ispratila novog dečka do auta, on se ušunjao u njen stan, zadavio je i zakopao. Zvala se Keti. Nakon toga, njena majka nam je pomogla da uvedemo novi zakon koji nam je dozvolio da uvedemo GPS nanogvice onima koji imaju zabranu prilaska. Finansiranje ovog projekta je malo teže, ali to je nešto što možemo da uradimo u ekstremnim okolnostima kada procenimo da je neko u opasnosti. Voleo bih da možemo to češće da koristimo, ali još uvek nismo uspeli da obezbedimo dovoljno novca. Mislim da je to dobar način da zaštitimo žrtve, jer ne možemo samo da 'bacimo parče papira' na nasilnika i tako se odbranimo. Ako nasilnik ima nanogvicu sa GPS-om, koristi se tehnologija kojom možemo da postavimo radijus, tako da znamo kada nasilnik napusti određenu oblast ili se približi oblasti u kojoj je žrtva, i ona i policajac dobiju notifikaciju da je u blizini", objašnjava Rajan Saunders.
Sagovornik našeg portala navodi da postoje i drugi mehanizmi za zaštitu žrtava rodno-zasnovanog nasilja, uključujući usmeravanje u sigurne kuće ili na terapiju, ali i da se radi na dodatnim rešenjima.
"Počeli smo da gradimo centre, zapravo ogromne zgrade, gde se pružaju sve usluge žrtvama nasilja. Kada žrtva nazove policiju, možemo da je dovedemo u taj centar. Dodeljuje joj se psihološka podrška, tu su i detektivi, forenzička medicina, kao i socijalni radnici za decu. Imamo NVO partnere, uključujući i advokate koji rade besplatno. Otvaramo i privremene smeštaje. Ovi smeštaji su specifični po tome što pokušavamo da ih napravimo tako da se žene koje su preživele nasilje osete što bliže normalnom životu. U smeštajima postoje i frizerski saloni i butici", priča Saunders.
Američki ekspert ocenjuje da postoje neke stvari u sistemu u Srbiji koje bi mogle da se primene u SAD.
"Ono što sam naučio sarađujući sa vašim policajcima i tužiocima je da socijalni radnici idu sa policijom da obave procenu, mi to nemamo. Ono što mi imamo je da policajci idu na teren, javljaju tužiocima, tužioci imaju profesionalce obučene da pružaju psihološku podršku, koji kontaktiraju žrtvu i obavljaju procenu", kaže Saunders.
Takođe, on kaže da u Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici u Srbiji postoje neke dobre odredbe, kao što su mogućnosti da se procesuiraju psihičko i ekonomsko nasilje.
Saunders je održao predavanje profesionalcima iz Srbije koji rade u oblasti istraživanja i procesuiranja rodno-zasnovanog nasilja u Novom Sadu u sredu, 6. decembra.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Vozom do Budimpešte do 2026, bilo bi i ranije da linija ne prolazi kroz centar tog grada
14.11.2024.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će voz od Beograda do Budimpešte krenuti najkasnije do marta 2026. godine i da će putovanje trajati dva sata i 45 minuta.
Vučević: Marinika Tepić opet halucinira
14.11.2024.•
0
Premijer Miloš Vučević reagovao je na otvoreno pismo poslanice SSP Marinike Tepić upućeno Aleksandru Vučiću u kojem je iznela tvrdnje o "povezanosti vlasti sa kriminalom u Novom Sadu".
Srbija će do 2052. imati znatno manje stanovnika, a opstanak nekih opština biće ugrožen
14.11.2024.•
1
Srbija će za 30-tak godina imati oko 1,5 miliona stanovnika manje, a najviše će se isprazniti jug i istok, koji će biti siromašniji za 445.000 ljudi u odnosu na poslednji popis 2022. godine.
Završne reči na suđenju Urošu Blažiću 25. novembra
14.11.2024.•
0
Sudsko veće na suđenju Urošu Blažiću za masovna ubistva u selima Malo Orašje i Dubona odbilo je danas skoro sve predloge za izvođenje novih dokaza, a naredno ročište biće 25. novembra, za kada je pla
Poljoprivrednici pozvani da provere eSanduče: Počela isplata 10.000 dinara, ali bez prava na žalbu
14.11.2024.•
0
Uprava za agrarna plaćanja obavestila je poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ove godine ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji.
MUP nabavio "fiće" za policiju: "Opasno po javnu bezbednost" da se zna koliko, po kojoj ceni...
14.11.2024.•
44
Kako sada stvari stoje, građani Srbije neće moći da saznaju koliko su kao poreski obveznici platili nabavku vozila "Fiat 500", u narodu poznatih kao "fića", koje je MUP nabavilo kao patrolna vozila.
IZAZOV: Pronađite Tomu Monu!
14.11.2024.•
38
Bivši ministar građevinarstva Tomislav Momirović kao da je u zemlju propao otkad se dogodila tragedija na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je nastradalo 14 ljudi.
Počinje isplata 5.000 dinara za decu na Kosovu: "Ideja Vučića koji kao roditelj čini sve da pomogne"
14.11.2024.•
13
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da sutra počinje isplata užinskog dodatka za srpsku decu na Kosovu.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
14.11.2024.•
3
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Povučena električna bušilica sa tržišta u Srbiji zbog opasnosti od povreda i požara
13.11.2024.•
0
Električna udarna bušilica POWER PLUS model IMACT DRILL povučena je sa tržišta zbog rizika od povreda, objavljeno je na sajtu sistema za uzbunjivanje o nebezbednim proizvodima (NEPRO).
Uhapšeni prilikom prodaje i preuzimanja heroina, pa nađeno i oružje u stanu
13.11.2024.•
0
Tri osobe su uhapšene na Novom Beogradu zbog droge.
Zvicer na listi najtraženijih begunaca Evrope: Pogledajte koja sve lažna imena koristi
13.11.2024.•
4
Na listu najtraženijih begunaca Evrope postavljeno je danas i ime Crnogorca i vođe kavačkog klana Radoja Zvicera nakon što je Austrija za njim raspisala poternicu, pišu "Vijesti".
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da razmrdate mozak
13.11.2024.•
7
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Profesor Baucal: Strategija odnosa prema nasilju postala je "ćuti i trpi"
13.11.2024.•
1
Dok struka tvrdi da je nasilja u školama sve više i da je situacija alarmantna, Ministarstvo prosvete smatra da je u pitanju - percepcija.
Poznati ruski kuvar i veliki kritičar Putina pronađen mrtav u Beogradu
13.11.2024.•
19
Telo muškarca (53) pronađeno je sinoć u jednoj zgradi na Vračaru.
MUP poziva na oprez: Od početka grejne sezone 540 požara u Srbiji, poginulo sedam osoba
13.11.2024.•
0
Od početka grejne sezone u Srbiji evidentirano je više od 540 požara na građevinskim objektima, u kojima je poginulo sedam osoba, a 19 je povređeno, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
EU o budućoj spoljnoj politici: Nema govora o podeli Kosova
13.11.2024.•
18
EU će u budućoj spoljnoj, bezbednosnoj politici i proširivanju glavnu podršku dati Ukrajini, u politici proširivanja na Zapadni Balkan će nagraditi kandidate koji sprovedu reforme.
Stojanović: Verovatno će zbog nesreće u Novom Sadu uslediti ostavka Momirovića da umire SNS birače
13.11.2024.•
16
Politikolog Boban Stojanović izjavio je da će zbog tragedije u Novom Sadu biti još ostavki, "jer je potrebno zadovoljiti apetit prosečnog SNS birača kako ne bi iskazivao nezadovoljstvo".
Dačić: Balijagić lociran u selu Obarde na teritoriji Crne Gore, potraga se nastavlja
12.11.2024.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Alija Balijagić, koji je osumnjičen za dvostruko ubistvo kod Bijelog Polja, lociran u selu Obarde na teritoriji Crne Gore.
Uhapšen bivši pomoćnik gradonačelnika Bora zbog sumnje da je primio mito
12.11.2024.•
3
Bivši pomoćnik gradonačelnika Bora Aleksandra Milikića, Nikola Marić, uhapšen je danas pod sumnjom da je primao mito, ali mu se i druga krivična dela stavljaju na terert.
VIDEO: Jajima gađali prostorije Euro Litijuma u Valjevu, zahtevaju odlazak kompanije
12.11.2024.•
8
Protest "Čišćenje naše avlije" organizovan je večeras u Valjevu na kome su okupljeni gađali jajima prostorije firme Euro Litijum (EuroLithium).
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar