Ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i šefica odeljenja za informacione tehnologije Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) Enrika Porkari potpisali su danas Memorandum o razumevanju o saradnji u uvođenju i eksploataciji Globalne LHC računarske mreže u Državnom data centru.
Jovanović je naglasio da je tim sporazumom Srbija postala jedna od sedam zemalja u Evropi i 10. zemlja na svetu koja je deo Globalne LHC računarske mreže.
On je podsetio da Državni data centar poseduje sertifikat, prema standardu EN50600 za ispunjavanje najvišeg nivoa pouzdanosti, sigurnosti i efikasnosti čuvanja opreme i podataka – sertifikat za klasu 4.
Potpisivanjem Memoranduma Srbija postaje jedna od malobrojnih zemalja koja će čuvati i obrađivati podatke iz svetskih eksperimenata na kojima učestvuju hiljade najboljih svetskih naučnika, naglasila je Begović.
Osim što direktno postaju deo procesa istraživanja, domaći IT stručnjaci će, kako je istakla Begović, dobiti nova znanja vezana za upravljanje jednim ovako kompleksnim informatičkim sistemom i omogućiti da Srbija dobije novu generaciju stručnjaka koji će ovo znanje moći da primene i na druge oblasti nauke.
Porkari je istakla da je, od 2019. godine kada se Srbija priključila CERN, načinjeno mnogo koraka ka jačanju partnerstava između naučnika i inženjera iz Srbije i CERN.
U saopštenju se navodi da je od posebnog značaja što se u Srbiji otvara „Tier-1“, vrsta centra koji predstavlja deo fundamentalnog sloja CERN hijerarhijske računarske mreže, sloja koji se sastoji od malog broja centara pozicioniranim u odabranim najnaprednijim zemljama IT tehnologije.
Komentari 2
696
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar