Interpol raspisao poternicu za Radoičićem: Više razloga zašto ga se Vučić (verovatno) neće odreći

Aleksandar Vučić će braniti i čuvati Milana Radoičića od izručenja Kosovu i Metohiji po Interpolovoj poternici, sve dotle dok njegova vlast na bilo koji način ne bude ugrožena.
Tako sagovornici Danasa komentarišu međunarodnu poternicu za bivšim potpredsednikom Srpske liste i najbližim Vučićevim saradnikom po pitanju KiM. Ne isključuju, međutim, mogućnost da zbog stezanja obruča i međunarodnih pritisaka Radoičić, ipak, bude uhapšen u Srbiji.
 
Sagovornici Danasa ističu da je više razloga zbog kojih će predsednik države, sve dok bude mogao, izbegavati da postupi po toj poternci.
 
Prvi i veoma bitan razlog je što Radoičić kad tad može biti nezgodan svedok u slučaju Banjske. Drugi razlog je što Srbija ne priznaje kosovsko pravosuđe, bez obzira što su UNMIK i Interpol uključeni.
Osim toga, kako navode, Radočićevo izručenje bilo bi eksplicitno priznanje nezavisnosti Kosova i najdirektnije kršenje srpskog Ustava.
 
I upravo to bi mogla biti Vučićeva opravdanja da ne postupi po Interpolovoj poternici, navode sagovornici Danasa.
 
"Očekivano je bilo da Priština neće odustati od zahteva da se Radoičić izruči kosovskim organima. Interpolova poternica, međutim, jeste iznenađenje zato što se nije očekivalo da bi Priština pribegla UNMIK-u za tako nešto", kaže za Danas politikolog Ognjen Gogić.
Prema njegovim rečima, Kosovo je u više navrata pokušavalo da postane član Interpola, u čemu ga je Srbija sputavala. Kosovo sebe smatra suverenom državom koja samostalno vrši sudsku vlast.
 
Kosovo se, zbog poternice, vratilo pod okrilje Rezolucije 1244
 
"Ipak, obraćanjem UNMIK-u Kosovo se za potrebe gonjenja Radoičića samostalno vratilo pod okrilje Rezolucije 1244 i nadležnost UNMIK-a. To je veoma netipično za kosovskog premijera Aljbina Kurtija koji ne pravi takve kompromise", primećuje Gogić.
 
Dodaje da ne postoji obaveza država da nužno uhapse lica koja se nalaze na Interpolovim poternicama, već tu odluku donose u skladu sa svojim zakonodavstvom i procenom situacije.
 
"Srbija se verovatno neće odlučiti da uhapsi i izruči Radoičića. UNMIK policija i sudovi davno više ne postoje. Zato je nelogično da izručenje traži jedan subjekt kao UNMIK, a da se onda postupak vodi pred kosovskim pravosudnim organima sa čijim radom UNMIK nema veze. U takvim okolnostima ne postoji elementarna pravna sigurnost. UNMIK traži izručenje nekog lica, iako ni na koji način ne može da garantuje njegova procesna prava. Osim toga, protiv Radoičića su pokrenuti postupci u Srbiji. Srbija je, zapravo, zaštitila Radoičića time što je protiv njega promptno pokrenula postupke. Time ima validan izgovor zašto ne može da ga izruči nijednoj drugoj strani", ističe sagovornik Danasa.
 
Gogić ocenjuje da vlasti u Srbiji imaju osnov da odbiju zahtev za izručenje od strane bilo koga ko bude tražio izručenje Radoičića. Sem toga, Srbija ne priznaje kosovsko pravosuđe, tako da on ne može biti izručen bez obzira što su UNMIK i Interpol uključeni.
 
"Ipak, obruč oko Radoičića se steže i moguće je da bude uhapšen", zaključuje Gogić.
 
Aleksandar Arsenijević, predsednik "Srpskog opstanka" sa Kosova, takođe za Danas pojašnjava zašto ne treba očekivati izručenje Milana Radoičića Kosovu.
 
"Kosovo i Srbija nemaju potpisane nikakve ekstradicione sporazume. Sem toga, Srbija ne priznaje Kosovo i nemoguće je očekivati bilo kakva izručenja. Da su na snazi UNMIK-ovi sudovi, onda bi situacija sigurno bila drugačija", navodi Arsenijević.
 
Dodaje da, što se tiče Interpolovih poternica, to je jaka poruka, ali se tiče članica Interpola koje su priznale Kosovo, ili imaju jake političke veze sa Kosovom.
Advokat Božo Prelević u izjavi za Betu navodi da vlasti u Beogradu na čelu sa Aleksandrom Vučićem ne smeju da uhapse Milana Radoičića jer znaju da nije on sam organizovao sukob u Banjskoj 24. septembra, a pritom može da bide nezgodan svedok.
 
Prema njegovim rečima, za Srbiju bi bio i problem da ne postupi po Interpolovoj poternici u trenutku "kada se zna ko Radoičića štiti u Srbiji".
 
"Milana Radoičića brani i čuva predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Vlast je poprilično nespretno i štetno za ovu zemlju pokušala da sebe odbrani od događaja u Banjskoj tako što je pokrenula postupak protiv Radoičića i odmah ga pustila na slobodu. Postavlja se pitanje ko je sve odgovoran za tragične događaje u Banjskoj, jer Radoičić sigurno nije mogao sam da nabavi ogromnu količinu naoružanja, vojne opreme, pa čak i borno vozilo. Nije Radoičiću palo na pamet da sam zbog sebe organizuje pobunu na severu Kosova", kazao je Prelević.
  • Iguman

    12.12.2023 08:15
    Ići će oni u paketu.
  • Agamemnon

    11.12.2023 12:54
    On
    Je heroj zapamtite !
  • ex chapman

    11.12.2023 11:00
    chudno
    a jel vama nije chudno sto se ni danas u javnosti ne znaju detalji tog "napada". sta je bio cilj tako male grupe? jesu li oni bili samo pratnja tom oruzju i cemu je ono bilo namenjeno? i koliko ga je zapravo bilo? da li se zaista spremao "opstenarodni ustanak"? pisalo se da su ti ljudi, opkoljeni u manastiru, bez problema presli u Srbiju (tzv. centralnu)? i otkud u manastiru?
    i jos mnoga druga pitanja
    to su sustinska pitanja koja se ticu ovog "incidenta" ali niko se time ne bavi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija