Šahin i Rikets, članovi senatskog Spoljnopolitičkog odbora, poručili su u saopštenju da su izbori u Srbiji bili šansa za zemlju da "pokaže dalju posvećenost demokratiji i slobodnim i fer izborima".
"Međutim, bili smo razočarani što su, prema Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju u Evropi, izbori tehnički bili dobro organizovani, ali je bilo brojnih neregularnosti koje ukazuju na to da nisu bili ni slobodni ni fer", naveli su senatori.
"Naročito smo zabrinuti zbog izveštaja da su glasači autobusima dovođeni u Srbiju da podrže vladajuću stranku, uz izveštaje o kupovini glasova i neovlašćenom ubacivanju listića u glasačke kutije. Narod u Srbiji zaslužuje istinsku demokratiju i izborni proces koji u potpunosti odražava volju naroda", istakli su Šahin, demokratska senatorka iz Nju Hempšira i predsedavajuća senatskog pododbora za Evropu, i Rikets, republikanski senator iz Nebraske.
Takođe su istakli da je Srbija na raskrsnici i da mora da se uskladi sa svim standardima Evropske unije, uključujući slobodne i fer izbore, da bi napredovala na putu ka članstvu u EU, prenosi Glas Amerike.
"Odlučno pozivamo sve relevantne institucije da preduzmu hitne korake da razmotre da li bi ovi nedavni izbori trebalo da budu ponovljeni u određenim regionima, da bi se osiguralo da rezultati tačno odražavaju želje građana. Vlada Srbije takođe mora da se pozabavi nedostacima i svim nereguralnostima iznijetim u preliminarnom izvještaju OEBS-a i konačnom izvještaju kada on bude dostupan", zaključili su američki senatori.
I Stejt department i Evropska unija prethodno su pozvali Srbiju da istraži navode međunarodnih posmatrača o izbornim neregularnostima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Radomir
w/e
Faraon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar