Plivanje za Bogojavljenski krst na listi nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije

Sarački i ćurčijski zanat, izrada veza "štampujit", mavanje kumbare, sviranje na tamburici samici i plivanje za Bogojavljenski krst upisani su u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Odluku o upisu doneo je Nacionalni komitet za nematerijalno kulturno nasleđe na osnovu zaključaka Komisije za ocenu predloga za upis u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, koja deluje u Etnografskom muzeju u Beogradu, objavljeno je na sajtu ovog komiteta.
 
U skladu sa zaključcima Komisije, doneta je odluka da u Nacionalni registar budu upisni tradicionalni zanati i veštine i to sarački zanat, koji obuhvata skup znanja i veština u vezi sa pripremom materijala i izradom predmeta od kože, prvenstveno za potrebe konjarstva.
Upisan je i ćurčijski zanat koji podrazumeva skup znanja i veština prerade i obrade kože i izrade predmeta od krzna i kože, kao i znanja i veštine izrade veza "štampujit" na području Negotinske krajine i priobalja Dunava kojim se najčešće ukrašava svečana ženska vlaška nošnja.
 
Običaj paljenja pokladnih vatri u Sirinićkoj župi u okviru praznovanja Belih poklada (Pročke,) mavanje kumbare, kao i plivanje za Bogojavljenski krst - običaj plivanja u otvorenim vodama, u rekama i jezerima na praznik kojim se obeležava dan Hristovog krštenja, upisani su kao elementi "živog nasleđa" iz domena društvenih običaja i praksi.
U Nacionalni registar upisana je i izvođačka praksa sviranja na tamburicama samicama, odnosno četvorožičnim dvoglasno štimovanim tamburama koje predstavljaju deo kulture srpskog dinarskog stanovništva doseljenog na prostor Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Slobodna Srbija

    26.12.2023 08:38
    Obavezno pročitati do plivanja
    Vlada Srbija donela je odluku da se omogući sloboda kretanja svim vozilima sa Kosova i Metohije, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.
    „Omogućavanje učešća u saobraćaju na putevima svih vozila koja su registrovana od strane privremenih institucija samouprave u Prištini vrši se isključivo iz praktičnih razloga, radi olakšavanja položaja pojedinaca i omogućavanja njihove slobode kretanja i ne može se tumačiti kao priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti takozvanog Kosova, ne prejudicira određivanje konačnog statusa i ne može se tumačiti kao pristanak Beograda na odstupanje od prava garantovanih Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244“.
    Odluka će se primenjivati od 1. januara.
    Petković je dodao da su na ovaj način zaštitili prava našeg naroda na KiM i omogućili slobodu kretanja.
    „Nismo prešli crvene linije u očuvanju nacionalnog integriteta i suvereniteta“.
    „Danas smo na sednici Vlade usvojili posebnu odluku o principu, pristupu i stavu da se obavezuje i predsednik Srbije, kao i cela Vlada, da se jasno i nedvosmisleno drže naših crvenih linija u pregovorima i u dijalogu, da se apsolutno poštuje suverenitet i teritorijalni integritet, kao što je činjeno i do sada“, rekao je Petković.
    “Tablice čije smo krišćenje omogućili, kao i pre godinu dana lične karte nisu simbol državnosti“, rekao je Petković i podsetio da u svetu posotoje brojni primeri da se u jednoj državi koriste različite tablice kao što je to u Kini i Hong Kongu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija