Ovo je pokazao izveštaj međunarodne asocijacije Gallup International "Kraj godine i očekivanja", koji je danas objavljen.
Većina predviđa ekonomske teškoće umesto prosperiteta, iako je najgori ekonomski pesimizam prošao s pandemijom virusa korona.
U pogledu očekivanja da li će predstojeća godina biti bolja ili lošija od 2023, Srbija se našla na listi vodećih pesimista.
Svaki četvrti stanovnik planete očekuje mirniju 2024. godinu, ali dvoje od petoro očekuju suprotno - problematičniju godinu.
Pre nekoliko godina, globalni indeks mira imao je gotovo jednake udele optimista i pesimista, dok je sada rat u Ukrajini pojačao strahove širom sveta.
U samoj Ukrajini 26 odsto očekuje mirniju godinu, 33 odsto - problematičniju i 36 odsto očekuje istu, dok ostali nisu mogli da procene.
U Rusiji, 12 odsto očekuje mirniju godinu, 35 odsto problematičniju, a 29 odsto istu.
Zapad je generalno zabrinut, dok više zemalja na jugu i istoku, poput Avganistana i Indonezije ima 68 odsto pozitivnih očekivanja.
U kontekstu rata u Ukrajini, dve petine ljudi sada vidi visok rizik od upotrebe nuklearnog oružja, a gotovo da je jednak udeo umerenih procena rizika i samo 14 odsto koji ne vide nikakav rizik.
Većina u Sjedinjenim Američkim Državama smatra rizik pre svega umerenim, sok su u Rusiji stavovi slični prošlogodišnjim, pa 40 odsto smatra da je rizik umeren, naspram 20 odsto koji smatraju da je rizik visok.
Čak 39 odsto svetske populacije očekuje bolju narednu godinu, 26 odsto očekuje goru, dok skoro 30 odsto očekuje istu godinu kao prethodnu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Cemu
zamena teza
Optimista u Srbiji može biti samo budala ili neki lopov.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar