Surogat majčinstvo u Srbiji krivično delo: Neki sve prodaju da bi van zemlje postali roditelji
U Srbiji se krivičnim delom smatra ako neko iznese trudnoću umesto nekog drugog i za to je propisana zatvorska kazna. Zbog toga se parovi odlučuju za surogat roditeljstvo u inostranstvu.
Foto: Pixabay
Ovakva procedura je skupa, a neki od njih prodaju stanove kako bi dobili potomstvo, piše RTS.
Pedeset hiljada evra u džepu i karta do Ukrajine – do jedine šanse da postane majka. Kristina Savić je rođena bez materice i surogat majka je njena jedina šansa za roditeljstvo.
"Mnogo je psihički teško ostati pribran u jednoj takvoj situaciji, gde prosto shvataš da si drugačiji i da je to za ceo svet čudno rešenje, a ti moraš to da prihvatiš kao normalno za tebe", navodi Kristina.
Ističe da je prvi osećaj strah i da se u glavi vrzma bezbroj pitanja.
"Da li radimo ispravnu stvar? Mi želimo da budemo roditelji, sva ta pitanja... Kažem sebi, eto rođena sam bez materice, sudbina... Da li pokušavam nešto loše? Ali shvatam da je biti roditelj nešto najlepše, da treba da se borim za to", poručuje Kristina.
Surogat majčinstvo u Srbiji krivično delo
Po zakonu o biomedicinski pomognutoj oplodnji, u Srbiji se smatra krivičnim delom ako neko iznese trudnoću umesto nekog drugog i propisana kazna je od tri do 10 godina zatvora.
Međutim, postoje agencije koje pomažu našim građanima da se na ovaj način ostvare kao roditelji u inostranstvu.
Prema podacima jedne od tih u ovom trenutku četrdesetak parova je u programu za surogat roditeljstvo u inostranstvu – Ukrajini, Rusiji, Gruziji, na Kipru.
Javljaju se jer ne mogu da postanu roditelji iz medicinskih razloga – nedostatak materice, imunološki problemi, srčane i nadbubrežne bolesti, dijabetes ili brojni neuspešni pokušaji vantelesne oplodnje.
"Najmlađi par koji je pre mesec dana stigao kući sa bebom, žena ima 25 godina, njen suprug ima dve godine više. Razlog korišćenja surogat programa je to što je žena ostala u drugom stanju, nosila trudnoću, porođaj se zakomplikovao, dete je umrlo i ona je nažalost ostala bez materice na tom porođaju. Kada vam neko saopšti da imate zdrastveni problem zbog koga možda nikad nećete imati dete ili da će to biti teško, vama i 10 odsto zvuči kao šansa", navodi Sanja Jovanović iz Agencije za vantelesnu oplodnju u inostranstvu.
Skupa procedura
Međutim, procedura je skupa. Programi koštaju između 35.000 i 100.000 evra. Traju između 18 i 24 meseca. Ali, kada se bore za potomstvo, budući roditelji nalaze načine.
"Ja sam obična osoba, sa običnom platom. Mi smo sakupili novac nekako, suprug i ja uz pomoć prijatelja, kumova, rođaka. Otišli smo u Ukrajinu, ali taj proces nama nije uspeo. Sledeći put smo slali naše embrione iz Srbije u Ukrajinu. Takođe ni taj proces nama nije uspeo. Mi smo sada u procesu usvajanja deteta", kaže Kristina Savić.
Sanja Jovanović napominje da se dešavalo da parovi prodaju stanove u kojima žive da bi sutra sa detetom živeli kao podstanari, jer to im je jedina opcija.
I u svetu postoje nesuglasice u ovoj oblasti. Svaka država je to uradila shodno svojim kulturnim, verskim, društvenim vrednostima.
Surogat materinstvo dozvoljeno je u Rusiji, Gruziji, Ukrajini za heteroseksualne zajednice, a u Meksiku i Kolumbiji za homoseksualce. U Ujedinjenom Kraljevstvu stranci ne mogu da se prijave za te programe. Nelegalno je u Nemačkoj i Francuskoj.
Šta kaže naš zakon
Naša Vlada je 2019. godine raspustila komisiju za izradu Građanskog zakona, kojim bi se ova oblast zakonski regulisala.
"Mi smo predvideli surogat materinstvo ili rađanje za drugog isključivo kao metod lečenja neplodnosti. Što znači da to nije stvar slobodnog izbora da li ja hoću da rodim ili neću, nego u onim slučajevima kada do začeća ne može dođi iz medicinskih razloga ili kad začeće ili rođenje detata nije poželjno zbog ozbiljne opasnosti prenošenja naslednih bolesti na dete", objašnjava pravnica Olga Cvejić Jančić.
Zakon je predvideo pravne učesnike – ljude koji nameravaju da postanu roditelji i rodilju, surogat majku. Između njih se potpisuje ugovor, koji se overava u sudu kako bi se sprečila eksploatacija žena i trgovina decom.
"Nakon što obe stranke pristanu na to i dođe do rođenja deteta, u matičnu knjigu rođenih se kao roditelji upisuju nameravani roditelji, i očinstvo i materinstvo ne može biti osporavano čak ni onda kada nisu korišćene oplođene ćelije nameravane majke", dodaje Cvejić Jančićeva.
Poručuje i da to ne znači da je surogat majka ta koja daje genetski materijal.
"Surogat majka samo nosi trudnoću, ona nije genetski vezana za to buduće dete", naglašava pravnica.
Nema zvaničnih podataka o broju parova u Srbiji kojima je potreban program surogat majčinstva. Prosto – nema zakona, nema ni statistike.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Psiholog i sociolog o tome zašto je Legija za brojne mlade u Srbiji heroj, iako jedva znaju ko je on
17.11.2024.•
1
Pedeset šest hiljada mladih iz Srbije lajkovalo je video snimak objavljen na društvenoj mreži Tiktok kojim se veliča Milorad Ulemek Legija.
Konzervatorka: Generalštabu oduzet status kulturnog dobra iako nije zadovoljen nijedan uslov za to
17.11.2024.•
7
Konzervatorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov izjavila je da nije zadovoljena procedura da bi se zgradi Generalštaba oduzeo status kulturnog dobra.
Dodik rekao da bi mladići iz Srpske trebalo da služe vojsku u Srbiji: Koliko je to realno?
17.11.2024.•
13
Populizam, zamajavanje i težnja da se skrene pažnja javnosti, komentarišu sagovornici Danasa najnoviju izjavu o služenju vojnog roka izrečenu od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za nedeljni odmor
17.11.2024.•
5
Nadamo se da odmarate. Da razonoda bude kvalitetnija, tu je 021.rs kviz znanja.
Pucanje na proslavama: Ilegalna i opasna, ali česta praksa u Srbiji i regionu
17.11.2024.•
15
Pucanje iz vatrenog oružja na slavljima nije redak slučaj u Srbiji. Puca se na svadbama, ispraćajima u vojsku, ali i povodom rođenja deteta i na drugim radosnim događajima.
Magla i poledica otežavaju vožnju, popodne se očekuju gužve u saobraćaju
17.11.2024.•
0
Magla i poledica zbog jutarnjeg mraza na kolovozu otežavaju vožnju, saobraćaj je umerenog intenziteta, a očekuje se pojačanje u popodnevnim satima zbog završetka vikenda, saopštio je AMSS.
Gradovi nabavljaju novogodišnju rasvetu: Kruševac daje 1,5 miliona za ukrase kakve već ima
17.11.2024.•
1
Kruševac je lokalna samouprava koja će ove godine izdvojiti najviše novca za novogodišnju rasvetu. Čak 15 miliona dinara, odnosno blizu 130 hiljada evra, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
Ovo su tri najčešće slave u Srbiji
17.11.2024.•
4
Iako srpski pravoslavni vernici slave tokom cele godine, najviše slava ima u toku jeseni i zime.
Znate li koliko Srbija ima stranaka: Više od 120, a najavljeno osnivanje još jedne
17.11.2024.•
6
Formiranjem Radničke partije koju su najavili narodni poslanici Željko Veselinović i Đorđo Đorđić, Srbija bi dobila 124. političku stranku.
Prodić: Plaćeni turistički aranžmani nisu ugroženi zbog blokade računa YUTA
17.11.2024.•
4
Predsednica Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije Gordana Prodić izjavila je da ranije plaćeni praznični aranžmani nisu ugroženi zbog problema u kome se YUTA našla.
VIDEO: Vučić i Mali radnicima koji grade Expo odneli pljeskavice
16.11.2024.•
42
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je na Instagramu da je večeras obišao radnike na gradilištu EXPO.
Univerziteti: Predlog o dolasku stranih fakulteta u Srbiju diskriminiše domaće ustanove
16.11.2024.•
37
Konferencija univerziteta Srbije zatražila je da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
DNEVNI KVIZ: Razna pitanja - od piramida do Evrope
16.11.2024.•
4
Dnevni kviz znanja je tu i vikendom.
Prosvetari: Ne isključujemo radikalnije mere, prethodne nedelje u Vojvodini masovan odziv na štrajk
16.11.2024.•
17
Član Predsedništva Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Martin Mihajović izjavio je da se, nakon što se završi cirkularni štrajk po školskim upravama, ne isključuju ni radikalniji potezi.
Lažni advokat: Prevario roditelje koji su ostali bez sina, uzeo im 5.000 evra
16.11.2024.•
2
Protiv R.T. (60) Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu jer je, kako se sumnja, varao ljude, lažno se predstavljajući kao advokat.
Stručnjak: Ovakvim rušenjem "Jugoslavije" biće oslobođena tona azbesta, to je svesno počinjen zločin
16.11.2024.•
25
Dejan Bojović iz Srpske asocijacije za rušenje, dekontaminaciju i reciklažu ocenio je da je "u toku potpuno divljačko, nestručno, kriminalno rušenje Hotela Jugoslavija".
FOTO: Aktivisti Zeleno-levog fronta ispisali na Brankovom mostu "Krvave su vam ruke"
16.11.2024.•
3
Aktivisti Zeleno-levog fronta ispisali su danas na Brankovom mostu u Beogradu poruku "Krvave su vam ruke" pozivajući da odgovorni za stradanje 14 ljudi u Novom Sadu budi privedeni pravdi.
Radnik Doma zdravlja u Smederevskoj Palanci uhapšen zbog napada na muškarca
16.11.2024.•
0
Policija u Smederevskoj Palanci uhapsila je radnika Doma zdravlja zbog sumnje da je, pod dejstvom alkohola, ispred hitne pomoći vozilom udario u parkirani automobil pedesetpetogodišnjeg muškarca.
Kamenjem gađali automobile i kamione, pa pogodili i muškarca
16.11.2024.•
4
Čačanska policija saopštila je danas da će podenti krivične prijave protiv trojice Čačana, dvojice od 18 i jednog od 14 godina, koji su kamenjem gađali automobile.
Kreni - promeni: Vlada da objasni odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradi Generalštaba
16.11.2024.•
6
Pokret Kreni-Promeni ukazao je na to da je odluka Vlade Srbije o ukidanju statusa kulturnog dobra zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu - zakonski problematična.
Naloženo zatvaranje regionalne deponije "Duboko" u Užicu nakon utvrđenih neregularnosti
16.11.2024.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije saopštilo je da je naložilo da se regionalna deponija "Duboko" u Užicu, zatvori zbog neregularnosti koje utvrdili inspektori zaštitne životne sredine.
Komentari 5
Сеновић
Лале
MN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar