Zašto će nam narednih meseci biti politički "užasno teško"?

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će narednih šest meseci politički biti užasno teški, a najveće pritiske oko Kosova očekuje u drugoj polovini januara i početkom februara.
Zašto će nam narednih meseci biti politički "užasno teško"?
Foto: Beta/AP
On je, gostujući poslednjeg dana 2023. na televiziji Prva, pojasnio da je kada je reč o Kosovu, suština u tome da Zapad mora da reše to pitanje pre nego što uđu u bilo kakve razgovore oko Ukrajine, jer će predsednik Rusije Vladimir Putin moći da se pozove na kosovski presedan.
 
"Njegov je interes Rusije. On traži nešto za šta može da se uhvati, kako će da objasni to – upao sam i zauzeo sam Krim, zauzeo sam Donbas, zauzeo sam Zaporožje, istorijsko pravo i ne znam šta sve, to ne ide u savremenom svetu, mora se naći pravni presedan. On se borio za svoju zemlju. Da sam na njegovom mestu, verovatno bih i ja to koristio. On se borio za svoju zemlju. Moraju na to da računaju na Zapadu", pojasnio je Vučić.
Evropska unija i SAD put za rešavanje kosovskog problema i normalizaciju odnosa vide u ispunjavanju obaveza koje su kosovski premijer Aljbin Kurti i Vučić preuzeli kada su se složili oko sporazuma koji je u Briselu postignut u februaru i implementacionom aneksu tog dogovora u Ohridu u martu prošle godine.
 
Oba sporazuma, prema zahtevu Evropskog saveta, treba da postanu deo pregovaračkog okvira Srbije i EU i deo poglavlja 35 koje se bavi normalizacijom odnosa sa Kosovom, piše Danas.
 
Na to je podsetio i visoki predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak koji je za Politiku rekao da, prema poslednjim zaključcima Evropskog saveta o proširenju 12. septembra, države članice zadužuju EU da pre kraja januara 2024. uključi obaveze Beograda koje proizilaze iz Sporazuma u pregovaračkom poglavlje 35 za Srbiju.
Lajčak je dodao da se razgovori o daljim koracima nastavljaju i da u EU očekuju da će strane uskoro postići dogovor kako bi implementacija konačno mogla da počne.
 
Ukazao je da je jasno da se od Kosova očekuje da konačno krene napred sa uspostavljanjem Zajednice opština sa srpskom većinom, a od Srbije da paralelno ispunjava suštinske delove svojih obaveza iz sporazuma i naveo da taj proces mora da bude "transparentan i fer".
 
On je ranije ukazivao i na hitnost ispunajvanja obaveza do proleća s obzirom na to da se ove godine održavaju izbori za Evropski parlament i izbori u SAD.
 
Srbija, odnosno njen pregovarač na najvišem nivou Vučić, uprkos jasnoj odredbi Ohridskog sporazuma da će biti uneti u pregovaračko poglavlje 35, ipak ne prihvata unošenje sporazuma u celini jer, kako kaže, Srbija nikada neće prihvatiti članstvo Kosova u UN niti u bilo kojoj agenciji te organizacije.
 
Vučić je istakao da će krajem januara i u drugoj polovini februara pritisci biti najžešći, jer će ti biti pik izborne kampanje za izbore za Evropski parlamet. Ali da će odgovor “svima koji mrze Srbiju i koji će da nam sole pamet” kako smo ruska gubernije, kolonija, kako u Srbiji nema demokratije, biti jasan kao i do sada.
 
Prema nekim tumačenjima, Mađarska bi mogla da bude zemlja koja bi mogla da spreči ili odloži donošenje odluke o menjanju sadržaja 35. poglavlja, iako praksa pokazuje da u svi važni sporazumi postignuti od 2013. uneti u poglavlje.
Drugi razlog najtežeg perioda pred Srbijom koji je Vučić naveo je da će zvanični Beograd biti pod pritiskom zbog predsedničkih izbora u Rusiji 17. marta na kojima će biti potvrđen mandat ruskog predsednika.
 
Prema Vučićevim rečima, pritisnuti će biti svi koji imaju bilo kakve odnose sa Rusijom.
 
"Srbija te odnose nije rušila i zbog toga smo imali ogromne pritiske", kazao je Vučić, najavljujući nove.
 
Sve ovo može da utiče i na dinamiku i brzinu formiranja nove vlasti u Srbiji, a posle izbora 17. decembra. 
 
Iako je najavio formiranje vlade najkasnije do početka marta, kako bi se nova vlada uhvatila u koštac sa novim izazovima, postoji mogućnost da Vučić proceni da vlada u punom kapacitetu nije u njegovom interesu tokom procesa koji se očekuju, pa uspori formiranje vlade. U tom slučaju, Srbija bi mogla da čeka vladu i šest meseci, kao i posle prethodnih izbora.
 
Može se pretpostaviti da njemu svakako odgovara i što duže trajanje postizborne krize na koja bi mogla da mu bude izgovor za neispunjavanje preuzetih obaveza, dok bi ponavljanje izbora bio mogući bonus.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pritiska nema

    02.01.2024 14:04
    idu izbori u USA i EU
    Ovo je laž, nikakvog pritiska na Srbiju više nema. Jer ove godine su izbori u Americi i EU i oni su u predizbornoj kampanji i nemaju vremena da se bave Srbijom. Ćak šta više i da nisu izbori Amerika i Nato su zaglibili u ratu u Ukrajini i u Izraelu i nemaju ni volje ni mogućnosti, ni oružija za nove sukobe.
    Ali izbori su ove godine Bajden je već krenuo u kampanju i gleda da se ogradi od ratova u Ukrajini i Izraelu jer mu ratovi uništavaju rejting. Ni u ludilu Bajden u godini izbora ne želi eventualni konflikt sa Srbijom zbog Kosova. Srbiju više niko iz Amerike i ne pominje, a iz EU samo Lajčak koji takođe se gasi krajem januara, jer od 1.februara startuje EU kampanja za njihove izbore. Kosovo je odbranjeno, vreme za EU i Ameriku i njihove pritiske je iscurelo.
    Jedini čovek na svetu koji priča da je Srbija pod pritiskom je Vučić, i možete da primetite da niko to drugi to ne pominje osim njega.
  • zztop

    02.01.2024 12:15
    Nešto ga ni njegovi baš ne žale i nebrane , samo poneki istupe i istrkeljaju naučeno kao pritisci na precednika i njegovu porodicu su pritisci na srbiju ...
  • Друг Бошко

    02.01.2024 11:28
    Куку & Леле од политике ,грађане занима бољи живот и да сви имамо ,кога брига ко са ким састанчи,једе,пије,кукумаче,лаже,краде ,меродаван је суд и остали органи који су исти као владајући органи ,лоповски,мафијашки , дај те стандард,плате,пензије,социјалну помоћ за незапослене,сиромашне,гладне,жедне ,после избора нико нас не познаје онда смо Ђиласовци и издајници

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija