Povećanje plata u prosveti: Ponovo nedovoljno da bi svi zaposleni ostali u granici minimalca

Povećanje plata za 10 odsto od 1. januara u javnom sektoru, za zaposlene u obrazovanju koji primaju najniže zarade donosi stari problem – nezakonitu korekciju do minimalca.

Kada je Vlada početkom septembra prošle godine izmenila uredbu o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u osnovnim i srednjim školama, predškolskim ustanovama, kao i zaposlenima u učeničkom i studentskom standardu, njihova osnovna plata bila je na nivou minimalne zarade, podseća Danas.

Tu promenu Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave je obrazložilo namerom da i ovi zaposleni osete efekte povećanja osnovice od 5,5 odsto u prosveti, koje je, nažalost bilo kratkog daha.
 
Upitan šta promene koeficijenata znače u svetlu najavljene povišice plata zaposlenima u obrazovanju od 1. januara za 10 odsto i povećanja minimalca za 17,5 odsto, Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, pre četiri meseca je procenio da se "vrlo lako može dogoditi da tetkica već u januaru ponovo kaska za minimalcem" i da ćemo po svemu sudeći "bezakonje početi da brojimo od nekog novog datuma".
 
Taj datum sada je 1. januar 2024. godine.
Kokot za Danas kaže da će januarska plata, koju će zaposleni u ustanovama obrazovanja dobiti u februaru 2024, biti uvećana u različitom procentu, u zavisnosti od toga kojim se poslom bave.
 
Velika kategorija onih koja rade na poslovima održavanja i administracije trenutno je na granici minimlane zarade, a povećanje od 10 odsto (koje će dobiti celo obrazovanje) biće nedovoljno da ostanu u granici minimalne zarade i ponovo će pasti ispod te, zakonom garantovane sume.
 
"Naime, minimalna zarada biće uvećana za 17,8 odsto i od januara iznosi 271 dinar po radnom satu. To znači da će se minimalna zarada u narednoj godini kretati u rasponu od 43.360 dinara u junu 2024, do 49.860, koliko će biti isplaćeno u tri meseca 2024. godine. Prva je već januarska zarada", kaže Dušan Kokot za Danas.
 
On dodaje da sadašnja cena rada (neto osnovica) u osnovnom i srednjem obrazovanju i učeničkom standardu, kao i u većini predškolskih ustanova, iznosi 4.312,53 dinara.
 
Nakon uvećanja od 10 odsto, osnovica za obračun i isplatu plate u februaru će iznositi 4.743,78 dinara.
 
To znači da će osnovna zarada zaposlenog na poslovima pomoćnog radnika (koeficijent 9.3) iznositi za januar 44.117,18 dinara, odnosno, biće 5.700 dinara manja od minimalne propisane za isti taj januar.
 
"Kako tom zaposlenom ne može biti plaćeno ispod minimalne zarade, država će ponovo razliku isplaćivati kao 'korekciju do minimalne zarade', ili će po oprobanom prevarnom receptu (čak su im reprezentativni sindikati dali pisanu saglasnost za tako nešto) uvećati koeficijent tih zaposlenih i tako dodatno smanjiti razliku između minimalne zarade i zarade profesora", ukazuje Kokot.
Kokot iznosi i računicu kolika će biti plata nastavnika sa povećanjem od 10 odsto:
 
"Osnovna zarada zarada zaposlenog sa VII stepenom stručne spreme (bez starešinstva), koja će u februaru biti isplaćena za januar 2024. godine, iznosiće 82.160 dinara. Starešinama bi prvi put trebalo da bude isplaćeno sedam odsto uvećanja za taj ogromni dodatni posao, i oni mogu računati na 5.750 dinara veću osnovnu zaradu. Na tako obračunate osnovne zarade isplaćuje se još samo minuli rad u oblasti obrazovanja i iznosi 0,4 odsto po godini staža. Sve ovo pod pretpostavkom da Vlada u narednim nedeljama ne izmeni ponovo Uredbu o koeficijentima, čime bi ova matematika postala bezvredna", navodi Kokot.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • milla

    04.01.2024 09:33
    A tek kad odete u penziju pa dobijete 30-35 hiljada, od kojih morate platiti račune i kupovati lekove, videćete šta je prava muka :(
  • Koki

    03.01.2024 13:51
    Ko
    Napustio prosvetu i milina. Sto pre odete bolje za vas.
  • Igor

    02.01.2024 22:04
    Toni Bler
    Samo neka je Toni Bler kao savetnik preedsednika na godisnjem nivou dobijao 2,5 miliona evra...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija