Ninić: Potreban je uzbunjivač iz MUP-a koji je spreman da svedoči o prijavama prebivališta

Članovi GIK koje je predložila lista "Srbija protiv nasilja" tvrde da su pojedini zapisnici sa biračkih mesta naknadno menjani i podneli su još jedan prigovor na konačne rezultate izbora u Beogradu.
Advokat Ivan Ninić kaže za N1 da je "došlo je do krivotvorenja koje implicira falsifikovanje".
 
"Statističari imaju pravo da, ukoliko uoče određena računsko-logička neslaganja u zapisnicima, njima je dozvoljeno da te greške isprave. Ali je zakon jasan koja je to vrsta grešaka i koja su to tačno neslaganja. Međutim, bez otvaranja džakova sa glasačkim listićima teško je utvrditi da li je došlo do ‘peglanja’ ispravki koje utiču na izborni rezultat ili su u pitanju greške matematičkog karaktera. Kod teških grešaka to ima za posledicu ponavljanja izbora na određenim biračkim mestima“, rekao je Ninić.
 
On je naveo da su posle izbora statističari u jednom trenutku primetili greške i pristupili njihovom ispravljanju.
 
"Treba pronaći džakove sa biračkih mesta i izvršiti poređenje i na taj način utvrditi kakve su greške u pitanju. Međutim, i posle toga imamo problem. Čak i da se utvrdi da je u pitanju falsifikovanje, prošao je rok za podnošenje prigovora. U ovoj situaciji neko iz ‘Srbija protiv nasilja’ treba da podnese krivičnu prijavu, a Tužilaštvo mora da uzme džakove i zapisnike i utvrdi kako je došlo do ovih grešaka", objašnjava Ninić. 
Kaže da nije optimista kad zna kako radi Tužilaštvo, ali da je to put kojim mora da se ide. 
 
"Isto tako, treba da budu saslušani članovi biračkih odbora koji su sastavljali prvu verziju zapisnika i statističari koji su učestvovali u ispravci tih zapisnika. To je uži krug lica i svi imaju status službenog lica i jasan je lanac odgovornosti. Samo treba izvršiti poređenje i utvrditi o čemu je reč", naveo je on.
 
Isto tako, naglašava advokat, "sve oko kreiranja biračkog spiska ne bi moglo biti moguće bez učešća službenih lica zaposlenih u MUP-u".
 
"Jasno je propisana procedura prijave prebivališta. Iz MUP-a podaci idu u Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Potrebno je da se pojavi uzbunjivač iz MUP-a koji je spreman da svedoči o tome šta se radilo u MUP-u. Upravo tu je SNS napravila inženjering, na nivou stranke je napravila kvote i izmislila gde će svako da bude prijavljen. Svi oni su trebali da u MUP odnesu uplatnice, a koje je su morale da budu proverene od strane službenika, ti ljudi su trebali da se pojave i sa vlasnikom stana i kupoprodajnim ugovorom", objasnio je Ninić.
 
Kada je u pitanju prijava stanovanja na adresama javnih ustanova i državnim institucijama, tvrdi advokat, na njima ne mogu da se registruju prebivališta.
 
"To je nemoguće. Opozicija treba da napravi i stvara pritisak kako bi se desila međunarodna istraga, da se izvrši pasivizacija adresa, jer idu novi izbori na kojima bi sve moglo da se ponovi", zaključuje on.
  • xqt

    09.01.2024 18:57
    Ne može biti jasnije
    Iz komentara se jasno vidi da svako ima svoje tumačenje zakona i propisa, pa zato ne može, između ostalog, da se izađe na zelenu granu. Osim toga vlast tumači zakone po potrebi. Inače uzbunjivač treba da bude izuzetno hrabar čovek sa idejom šta će sledeće da radi kad ga izbace s posla.
  • @Mirč

    09.01.2024 14:33
    Ukoliko ste podstanar i trenutno radite ili boravite u ns, u obavezi ste da u roku od osam dana prijavite boravište, uz prisustvo vlasnika koji vam je iznajmio stan. Ali i dalje glasate u mestu prebivališta, na koje vam glasi i lična karta. Vi to možete promeniti tako što se možete prijaviti na osnovu boravišta da želite da vam glasačko mesto bude u ns, čime se brišete sa spiska glasača u mestu odakle dolazite. S prijavom boravišta možete se lečiti u ns, kao i svaki naš sugrađanin.
  • Iguman

    09.01.2024 12:35
    Sve se to radi zbog " velike srbije".
    Prognoziram, da će biti sve manja i manja, što joj od srca želim. Toliko mrtvih zbog bolesti mozga.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija