Preminuo Robert Nemeček

Robert Nemeček, rodonačelnik progresivnog roka u Jugoslaviji i veliki inovator u TV i filmskoj industriji, preminuo je juče u Beogradu.
Robert Nemeček rođen je 1949. godine u Beogradu. Bio je urednik filmskog programa TV Politike, B92, Pinka i RTS-a. U mladosti, osnivač i basista grupe "Pop mašina".
 
U muziku  je doneo nove trendove, a mnogo godina kasnije radio je kao urednik filmskog programa RTS-a, TV Politike, B92.
Bio je zaljubljenik u film i muziku, a ostavio je veliki trag na domaću i jugoslovensku umetničku scenu..
 
"Od oca sam nasledio ljubav prema stripovima, a vrlo rano i prema filmovima, na šta je uticala Kinoteka, koja mi je bila, iza ugla. Za razliku od drugih nikada nisam naginjao vesternima, već su me fascinirali stari, pa čak i nemi filmovi", govorio je.
Ljubav prema muzici bila je porodična. I o tome je govorio:
 
"Moj pradeda je došao iz Češke da svira u kraljevskom orkestru na dvoru Kralja Milana, pošto u Srbiji tako nešto nije postojalo. On je bio mlad i važio je za čudo od deteta, vitruoz na violini za klasičnu muziku. Moj deda Josip je imao troje dece i takođe je bio koncertmajstor. Moj otac Jan je išao njegovim putem i rano je otišao u inostranstvo gde je napravio karijeru, moj stric Ludvig je završio muzičku akademiju, ali se opredelio za džez trubu, mada džez nije bio ono što se sada podrazumeva pod džezom, više veliki revijski orkestri, a tetka Ludmila je ceo život bila u Beogradskim Madrigalistima i obišla ceo svet. Deda je jedan od osnivača Muzičke akademije i jedan od prvih predavača, a osnovao je i Beogradsku filharmoniju i svirao u beogradskoj Operi", pričao je Nemeček.
 
Mesto i vreme sahrane biće naknadno saopšteni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 6

  • maliVUK

    09.01.2024 17:25
    Dobar deo vremena je proveo i na tv Pink,kod Mitrovića,kao glavni urednik filmskog programa,po čemu ga mnogo više gledalaca zna,jer je na kraju svakog filma ili serije,izbacivano njegovo ime. Pokoj duši i laka zemlja...dobri čoveče.
  • Dečaci Pavlove ulice

    09.01.2024 16:58
    Slava mu.
    Otišo je svak ko valja.
  • Prezime

    09.01.2024 15:26
    Put ka suncu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučević: I ja sam ćaci

Premijer u ostavcu Miloš Vučević podelio je na društvenim mrežama fotografiju sa porukom "i ja sam ćaci".

DDOR: Oslonac vozačima u svim situacijama

Osiguravajuća kuća DDOR, kao dugodišnji generalni sponzor međunarodnog sajma automobila u Beogradu, i ove godine pripremila je popuste na osiguranje vozila i poručuju da su oslonac vozačima.