Policajci u fantomkama obezbeđuju proteste: Da li je to dozvoljeno?

Pripadnici Žandarmerije, Interventne policije i Policijske brigade intervenisali su u fantomkama na glavi kad su izbili neredi na protestu, 24. decembra, ispred Skupštine Beograda.
Kako piše Danas, time što su nosili fantomke, oni su prekršili Zakon o policiji, jer je građanima uskraćeno pravo da znaju identitet policijskih službenika koji primenjuju ovlašćenja prema njima.
Republički ombudsman Zoran Pašalić, na pitanje Danasa da li su na protestu ispred gradske kuće povređena prava građana, jer policajci koji su postupali prema njima nisu mogli biti identifikovani, odgovara da će to tek biti predmet njegove istrage i izveštaja koji će sačiniti povodom svih dešavanja na pomenutom protestu. 
 
On je naveo da je još 2021. godine uputio preporuku MUP-u da svi policijski službenici prilikom obezbeđenja javnih skupova, održavanja javnog reda i mira i primene policijskih ovlašćenja prema građanima imaju vidno istaknute identifikacione oznake na osnovu kojih ih je moguće lako identifikovati. Prema njegovom mišljenju, MUP je do poslednjeg protesta postupao po navedenoj prijavi.
 
Iako je tzv. fantomka sastavni deo interventnih uniformi, ona se nosi isključivo u posebnim situacijama, kao što su antiterorističke akcije, hapšenja visokopozicioniranih kriminalnih šefova i sličnim akcijama gde je potrebno zaštititi ličnu bezbednost policajaca.
 
Kada je u pitanju obezbeđenje javnih skupova, gde su snage policije angažovane, pre svega na održavanju javnog reda i mira i sprečavanju narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, u šta se ubrajaju upravo protesti kao što je bio onaj ispred gradske skupštine, nikako ne možemo govoriti o ličnom ugrožavanju bezbednosti policajaca ukoliko im je identitet otkriven, piše Danas.
Kada policajci nose zaštitnu opremu, u tom slučaju im zaštitni prsluci prekrivaju deo uniforme na kome je istaknuto prezime i broj značke, što je samo po sebi problematično, jer bi u ovom slučaju na zaštitnom prsluku takođe trebalo da bude istaknuto prezime i broj značke. 
 
Ono što je najproblematičnije u celoj ovoj priči sa fantomkama je što građani nad kojima je eventualno prekoračena sila nemaju način da prijave policajca koji je to učinio.
 
Dušan Stanković iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku kaže za Danas da nema opravdanja da se ne ističu identifikacije niti da svi nose fantomke. 
 
"Posledice toga su da se građanima uskraćuju prava da podnose pravna sredstva ukoliko dođe do prekomerne upotrebe sredstava prinude, tj. pravna sredstva su neefikasna jer se podnose protiv N. N. policajca kojeg nije bilo moguće identifikovati. Takođe, ovakvim nastupom se produbljuje jaz između policije i građana, izazivanjem straha kod građana jer se prema njima odnosi kao da su teroristi ili slično, narušavaju se ionako labavi odnosi, suprotno strateškom konceptu policije u zajednici i omogućava se policajcima da prekomerno upotrebe silu znajući da su zaštićeni od sankcionisanja, što dodatno urušava legitimitet i integritet policije", objašnjava Stanković.
 
Slavica Radovanović, pukovnica policije u penziji za Danas kaže da je u potpunoj suprotnosti sa zakonom da u ovakvim situacijama prikriva svoj identitet fantomkama.
 
"Problem je što su u novijem periodu sistematizaicjama MUP-a uspostavljene jedinice sa nadležnostima koje im ne pripadaju, kako po funkcijama tako i po tome. Stvar je u tome da se najodaniji ilični prijatelji ministra ili vrha režima stavljaju na čelo nekih struktura, a onda im se doda sistematizacijom nadležnost i služba isključivo u svrhu ostvarenja poverljivih i ličnih zadataka onih koji su ih postavili na funkcije", navodi Radovanović.
Dodaje da postoje saznanja da je na protestima delovala novoformirana grupa za hapšenje pri Sektoru unutrašnje kontrole (SUK) i Antiteroristička grupa u sklopu Jedinice za zaštitu objekata i ličnosti.
 
"Dakle, dve jedinice koje su veštački formirane i namerno su im data proširena ovlašćenja u odnosu na osnovnu delatnost celine u čijem su sklopu. Sektor unutrašnje kontrole nema pravo da postupa prema građanima. Problem je što SUK i Jedinicu za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata vode Goran Colić i Marko Kričak. Njih dvojica su dovedeni iz BIA kao ljudi od poverenja ministra Bratislava Gašića", kaže ona i dodaje da su na ove pozicije oni postavljeni suprotno svim pravilima karijernog napredovanja i "služe kao produžena ruka Gašića".
 
MUP nije odgovorio na pitanja Danasa o nošenju fantomki prilikom obezbeđivanja protesta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pera

    10.01.2024 19:37
    Nije problem
    Nije problem što nose fantomke (tužite MUP i uopšte nije bitno kako se zvao policajac koji vas je tukao) već što započinju nerede i uništavaju javnu imovinu, za šta se lažno optužuje opozicija
  • veci je problem

    10.01.2024 17:43
    sto obezbedjuju dilere, reketase i lopove
  • Глупости

    10.01.2024 16:04
    На кациге треба да ставе име и презиме и место становања. Море………..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija