Brnabić: Demokratija je mnogo više od ubacivanja glasačkog listića u kutiju

Demokratija je mnogo više od jednog dana izbora i ubacivanja glasačkog listića u kutiju, ocenila je u autorskom tekstu za Politiko premijerka Srbije Ana Brnabić.
Dodaje da bi "opozicija mogla da ima ključnu ulogu u ostvarivanju obimne agende koja očekuje novu Vladu Srbije".
 
Svi učesnici izbora, uključujući i one koji su razočarani rezultatima, treba da se uključe u postizborni proces, navela je ona.
 
Imajući u vidu obimnu agendu koja čeka sledeću srpsku vladu, opozicija bi mogla da odigra značajnu ulogu u ostvarivanju mnogih od ovih ciljeva ukoliko bi prihvatila konstruktivniji pristup. Uostalom, to je suština demokratije, smatra premijerka.
 
Brnabić je podsetila da su 17. decembra 2023. godine održani vanredni parlamentarni i lokalni izbori, "kao direktan odgovor na zahteve srpske opozicije".
 
Opoziciona kampanja se fokusirala na vređanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a ne na nuđenje bilo kakve vizije, ciljeva ili ideologije, navela je Brnabić i konstatovala da ni same stranke opozicije nisu razumele da takva kampanja ne može da donese pobedu.
 
Otuda je došla tvrdnja opozicije o fantomskim glasačima, koja sugeriše da Srpska napredna stranka registruje lažne birače i premešta birače van Beograda, kako bi objasnila svoj poraz, napisala je premijerka.
Opozicioni političari su tražili vanredne izbore, a ipak su oni ti koji su eksplicitno saopštili međunarodnim posmatračima izbora – pre dana glasanja – da neće priznati ishod, tvrdi Brnabić i navodi da je činjenica da je sa ukupno 5.587 prisutnih posmatrača izborni proces bio podvrgnut intenzivnoj kontroli bez presedana.
 
Od 2019. godine, institucionalna saradnja Vlade Srbije sa Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dovela je do značajnog napretka u izbornim reformama, smatra ona.
 
Prema pisanju Brnabić, do sada je u potpunosti sprovedeno 14 preporuka ODIHR, još 14 uglavnom sprovedeno i 29 delimično.
 
Brnabić je u tekstu istakla i da je zborna transparentnost poboljšana kroz e-Uprave formiranjem Jedinstvenog biračkog spiska 2012. godine, njegova integracija sa matičnim knjigama građana 2019. godine, veb stranice za verifikaciju birača 2020. godine i kroz redovno ažuriranja od 2021.
 
Ona je ukazala da je u svojoj Preliminarnoj izbornoj izjavi međunarodna izborna posmatračka misija ODIHR pozitivno ocenila proces glasanja na 93 odsto od 1.220 biračkih mesta koje je posmatrala.
 
Misija je identifikovala samo 13 ozbiljnih nepravilnosti, a na samo 1,07 odsto uočenih biračkih mesta, i pohvalila poboljšanu komunikaciju i transparentnost Republičke izborne komisije (RIK), navela je Brnabić.
 
Ocenila je i da je Vlada Srbije napravila korake ka slobodi medija, usvajanjem ambicioznog seta medijskih zakona.
 
Da bi se nastavio rad na evropskim integracijama, nedvosmislenom prioritetu nove administracije, ključno je efikasno formiranje nove Vlade Srbije, najavila je ona i istakla da će i nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Prištinom biti glavni fokus, posebno imajući u vidu nedavnu odluku Beograda o omogućavanju slobode kretanja vozilima sa registarskim tablicama RKS.
 
Nova vlada će morati da se fokusira na diversifikaciju izvora energije, da istrajava na vitalnim reformama vladavine prava, uključujući dalju saradnju sa ODIHR i OEBS, zaključila je Brnabić.

Komentari 30

  • Zeze

    14.01.2024 17:25
    Ipak komunisti
    Sad imam 65 god. Kad se rusio komunisticki poredak bio sam protiv moji drugari su mi govorili da sam zaostao evropa demokratija a onda besplatno skolstvo zdravstvo jace od svajcarskog nije bilo neke gluposti od cekanja zubari lecili doktori operisali spasavali ljude a gde smo sad covek je potrosna roba a ipak komunisti nisu valjali nikad vise takav poredak to smo mi hteli napred vucicu i dacicu vi nas vodite i ti seselju sa vama je smrt garant ishoda a vi moji drugari mislili ja blesav znate ko je u pitanju jel vam sad zao kad vam deca begaju a ova vam soli pamet objavite moj komentar da se moji drugovi sete
  • @Mića

    14.01.2024 16:50
    Da li je to slično kao kada te SAD i EU bombarduju, pobiju ljude, razruše infrastrukturu, otmu 15% teritorije i pomognu etničko čišćenje na njoj pa posle toga kažu to isto "hajde nemoj se ljutiti, budimo prijatelji"? Da li su SAD i EU demokratski?
  • Jaa

    14.01.2024 16:15
    sad kad uvlakaci ostaju bez para, kapitalisticki feudalizam bi da prodaju ko demokratiju, bulju bi dali za jos novaca Al prvo tudju svoju kad dogori do nokata, novaca nezasitih su, njima treba hoce da ih razumemo, narod oduzet od zivota, unuci buducnost nemaju, zivi bili

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija