Fon Kramon: Kosovo da napravi pomak u dijalogu i da promeni pristup prema svojim građanima

Izvestilac za Kosovo u Evropskom parlamentu Viola Fon Kramon pozvala je vlasti Kosova da naprave pomak u dijalogu sa Srbijom, uključujući formiranje ZSO, pre izbora u EU 9. juna.
Prema njenim rečima, postignut je napredak u dijalogu između Kosova i Srbije, u kojem posreduje EU, ali je ocenila, kako misli, da je prošle godine napravljena "velika greška" jer od strana nije zatraženo potpisivanje Sporazuma o normalizaciji odnosa, niti Aneksa za njegovu provedbu.
Izrazila je zabrinutost da nakon izbora za Evropski parlament niko neće misliti o dijalogu Beograda i Prištine.
 
Ona je konstatovala da je Zajednica opština sa srpskom većinom legitiman zahtev i dodala da Kosovo treba da pripremi predlog za njeno formiranje.
Fon Kramon je pozvala vladu u Prištini da "promeni pristup prema svojim građanima", ukazujući na položaj kosovskih Srba, od kojih je tokom razgovora čula da se osećaju kao građani drugog reda.
 
"Mnogo glasova smo čuli da su Srbi uglavnom isključeni i da se mogu nazvati građanima drugog reda. Mislim da ovo mora ozbiljno biti uzeto u razmatranje", navela je Fon Kramon.
 
"Otišla sam u Gračanicu i susrela se tamo sa predstavnicima Srba i sa episkopom SPC. On mi je dao nekoliko primera diskriminacije koji uključuju javne usluge, upotrebu jezika, pritisak, koji nisu u skladu sa demokratskim standardima koje bi trebali da vidimo ovde. Zato pozivam vladu da zaista pokaže više volje i promeni pristup prema sopstvenim građanima", navela je ona.
 
Prema njenim rečima, Srbi su je upoznali sa sve češćim hapšenjima i optužbama za ratne zločine, čime se, kako su joj rekli, vrši pritisak na njih da se isele sa Kosova.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija