Neko je navodno već pokušao da proda turističke vaučere za 3.000 dinara: Da li je to uopšte moguće?

Svih 100.000 prijava za turističke vaučere za odmor u Srbiji u ponedeljak je popunjeno za samo dva sata, pa su mnogi građani ostali bez vaučera.
Interesovanje građana je bilo ogromno, a ponuda nije zadovoljila potražnju.
 
Iako vaučeri nisu podeljeni, već su samo primljeni zahtevi za dodelu vaučera, pojedini građani ih na društvenim mrežama već nude na prodaju.
U jednoj konkretnoj objavi na Fejsbuk grupi "PANČEVCI", jedna članica, koja je izabrala opciju da ostane anonimna, na prodaju je ponudila svoja tri vaučera po ceni od tri hiljade dinara po komadu.
 
Tri hiljade dinara za vaučer od 10.000, svakako zvuči kao primamljiva ponuda, ali pitanje je da li ćete moći da ih iskoristite, jer ovakva vrsta trgovine nije legalna, iako je sveprisutna, piše Danas.
Direktor Poslovnog udruženja hotelsko-ugostiteljske privrede Srbije HORES Georgi Genov kaže za Danas da ovakav oglas može biti samo prevara.
 
"Legitimni vaučeri mogu biti samo oni koji se uzimaju u pošti, isključivo sa ličnom kartom. Sa njima se dolazi kod ugostitelja, i on je dužan da prijavi najmanje pet dana boravka", objašnjava Genov.
 
Preprodaja vaučera je, kako kaže, jedino moguća u dosluhu sa ugostiteljem, gde bi on u tom slučaju morao da prijavi goste koji su legitimno uzeli vaučere na ličnu kartu, iako je ugostio sasvim druge ljude.
 
"Da bi uslugu koju je pružio mogao da naplati od ministarstva, on boravak gostiju sa vaučerima mora da prijavi i te informacije se unose u centralni informacioni sistem ministarstva. Ugostitelj može da pokuša da prijavi duplo, ali to je previše komplikovano, tako da je ta prodaja vaučera verovatno prevara", priča Genov.
 
Predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević kaže da je pokušaj prodaje turističkih vaučera na internetu dokaz da se u Srbiji korupcija generiše na najsitnijem nivou.
 
"Državni organi bi trebalo da obezbede mehanizam koji bi osigurao da ne može ni na koji način da se trguje vaučerima. To je nešto što je trebalo da se uradi još u prethodnoj fazi, očekujući da postoji ekonomski interes da se na određen način zloupotrebe vaučeri", kaže Bogosavljević.
 
Kaže da su upravo potrošači ti koji obezbeđuju sredstva za njih i da zbog toga zaslužuju maksimalnu zaštitu.
 
Pravnik Jovica Todorović kaže da se u svim obaveštenjima koja se mogu naći o ovoj akciji države ističe da vaučeri glase na ime korisnika, kao i da njih mogu dobiti samo osobe koje ispunjavaju propisane uslove, te da su dužni da ih iskoriste lično.
 
"Nema nikakve sumnje da je preprodaja vaučera nelegalna, i da je to opšte poznato. Sa pravnim sankcijama se mogu suočiti ne samo korisnici koji su dobili vaučere pa ih ustupili drugome sa ili bez novčane naknade, nego i oni koji ih koriste, ali i ugostitelji koji budu omogućili nelegalno korišćenje vaučera od strane osoba na čije ime ne glase", kaže Todorović.
 
Naglašava da je neosnovano dobijanje i korišćenje kredita, subvencije i druge pogodnosti propisano kao krivično delo za koje je propisana novčana kazna i kazna zatvora.
 
"Takođe, korišćenjem vaučera koji je izdat na tuđe ime za onoga ko ga iskoristi nastaje i građansko-pravna obaveza vraćanja stečenog bez osnova", objašnjava Todorović.
 
Dodaje da pojava oglasa na društvenim mrežama govori o meri moralnog posrnuća čitavog društva.
 
"Uvek kada pomislimo da smo dotakli dno beščašća, desi se nešto što nas uveri da može još gore", zaključuje ovaj sagovornik Danasa.
Iz Turističke inspekcije kažu za Danas da propisi ne uređuju problem nelegalne prodaje vaučera.
 
"Turistički inspektori nisu nadležni za postupanje u ovakvim slučajevima, ali ukoliko u postupku nadzora utvrde da je došlo do bilo kakve vrste zloupotrebe ili da postoji sumnja da je do zloupotrebe došlo, a za čije sankcionisanje nisu nadležni, o tome se obaveštavaju nadležni organi", navode iz inspekcije.
 
Napominju da bi u slučaju prodaje vaučera nezakonito postupili i građani koji prodaju i oni koji kupuju vaučere, kao i ugostitelj koji bi omogućio boravak.
 
Državni sekretar u Ministarstvu turizma i omladine Uroš Kandić za N1 kaže da su spekulacije u medijima o navodnoj preprodaji vaučera za odmor u Srbiji potpuno netačne i neozbiljne.
 
"Vaučere niko nije mogao preprodati, jer ih niko još uvek nije ni dobio, već su izdavane samo potvrde o predatoj dokumentaciji za ovu uslugu", navodi on.
 
Svi građani, dodaje, čije prijave budu validne, dobiće personalizovane vaučere na kućnu adresu, sa tačnim terminima rezervisanog odmora i podacima o izabranom ugostiteljskom objektu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Јабучило

    18.01.2024 15:54
    Лоповлук у Србији ,не није могуће ,некада су Тапкароши стајали испред биоскопа ,купи 20 карти преко везе на благајни па ваља ,ево их опет Тапкароши ,да су ваучери као меница не би било препродаје али нису
  • Pele

    18.01.2024 12:09
    Da
    Sigurno 50% vaucera se proda po 5000 dinara.
  • Gastrabajter DE

    18.01.2024 11:09
    Cela Nemačka u štrajku
    već 15 dana svi veći gradovi u kolapsu svi paori i železničari i prosvetari i medicinari na ulicama traže pravdu Srbin u januaru sa penzijom od 200 eura i platom od 400 eura u redu za "vaučer" od predsednika od 06 ujutro i kad dođe do šaltera gde čuda nema više.

    I treba da Vas rade takve.I treba Vučić da ostane doživotni predsednik sa takvim lopovskim narodom u takvoj lopovskoj državi.Zasluženo Vam je predsednik i zasluženo gazi Ustav i daje para bez pokrića.

    Jer kao što reče neko dole u komentarima "narod je isti kao i on".

    Sve što se dešava narodu u Srbiji u zadnjih 20 godina sve to i zaslužuje. Da je narod bolji imao bi i bolje plate i bolju državu. I bolje političare koji vode takvu lopovsku državu i takav lopovski narod.Čast izuzecima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija