Vučić je na panelu "Novo evroazijsko svitanje" izjavio da se na države regiona Zapadni Balkan i Jugoistočne Evrope vrši pritisak kada sarađuju sa Kinom.
"Pitaju nas da li želimo u EU ili Kinu. Moramo da radimo za benefit naših država, ne možemo da budemo uspešni bez velikih kineskih investicija, bez bliske saradnje sa njima i ljudi u Evropi to moraju da razumeju to", naveo je on.
Predsednik Srbije je dodao da ti regioni imaju veću stopu rasta od Evropske unije, navodeći da fleš-procena rasta država EU ove godine iznosi 0,6, a da za sledeću godinu poslednja predviđanja Svetske banke iznose 0,9 odsto.
"EU prognoze rasta su sve slabije, dok za našu zemlju i region rastu. Naše malo rastu, ne vrtoglavo, ali i dalje rastu, što je dobro za nas. To znači da je naša ekonomija konzistentna. Kada govorimo recimo o stranim direktnim investicijama, 60 do 64 odsto ukupnih stranih direktnih investicija dolazi iz Evrope, ali više od 32 do 33 odsto dolazi iz Azije. Iz Kine, Japana i Južne Koreje", rekao je on.
Vučić je kazao i da je Srbiji i drugim zemljama Zapadnog Balkana potrebna jača Nemačka, jer njen ekonomski pad predstavlja problem i za države u regionu.
U debati na panelu "Novo evroazijsko svitanje" su učestvovali i predsednica Evropske banke za obnovu i razvoj Odil Reno-Baso, Mirek Dušek iz Svetskog ekonomskog programa, premijer Gruzije Irakli Garibašvili, Cenk Alper turski biznismen i član Udruženja poslodavaca i industrije Turske i ministar ekonomije Kazahstana Alibek Kuantirov.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Pogodi ko je
Sremac
Bob
Apsolutno primarno je usmeriti to malo budžeta ka poljoprivredi generalno i zanatstvu .
Pokazati mladima na svaki način da i u Srbiji ima prostora za napredak i solidan život.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar