Srbija "uvozi" negovateljice i medicinske sestre iz Nepala i Kenije, a naše odoše u Nemačku

Domovi za stare u Srbiji sve teže nalaze negovateljice, a i postojeće teško je zadržati, jer masovno odlaze da rade u Nemačku i druge zemlje Zapadne Evrope.
Srbija "uvozi" negovateljice i medicinske sestre iz Nepala i Kenije, a naše odoše u Nemačku
Foto: Pixabay
Poslodavci su počeli da uvoze radnu snagu iz dalekih, siromašnijih zemalja. U dva privatna doma za stare u Beogradu nedavno su stigle četiri negovateljice iz Nepala i isto toliko medicinskih sestara iz Kenije.
 
Nemačka vapi za negovateljicama. Za tu uslugu nude platu i do 2.000 evra. S druge strane, u Srbiji negovateljice i gerontodomaćice sa aktuelnim povećanjima mogu da zarade 60.000 do 65.000 dinara. 
Vlasnici domova za stare kažu da nije lako zadržati radnu snagu, da su povećali plate zaposlenima, ali da i dalje odlaze negovateljice, spremačice, medicinske sestre.
 
"Nedavno sam na razgovoru za posao negovateljice imao ženu koja je tražila platu od 100.000 dinara. To je nekvalifikovana radna snaga, većina njih ima završenu smo osnovnu školu. Njihov posao je da presvuku, okupaju korisnika. Sada čistačicu ne možete da nađete za platu manju od 60.000 dinara. Da vam dođe spremačica u lokal ili kuću da počisti to košta 800 do 1.000 dinara po satu", žali se za Euronews Srbija jedan od vlasnika privatnih domova za stare.
Radoslav Milovanović, direktor Udruženja privatnih ustanova socijalne zaštite, kaže da su u dva doma u Beogradu već stigle negovateljice i medicinske sestre iz Nepala i Kenije, a da će se kao Udruženje posebno pozabaviti uvozom radne snage.
 
"Udruženje će se tim pitanjem baviti u narednom periodu. Trudićemo se da približimo ljudima mogućnost da se angažuju radnice iz inostranstva. Da ne bi svaki dom to radio za sebe, jer tako dolazak bude skuplji, a i stiže neproverena radna snaga, Udruženje će organizaciju i dolazak radnika iz inostranstva preuzeti na sebe", rekao je za Euronews Srbija Milovanović.
 
Negovateljice dolaze iz dalekih zemalja
 
U Srbiji je sve veća potreba za gerontodomaćicama i negovateljicama, jer smo stara nacija. Nadažda Satarić iz Udruženja "Snaga prijateljstva - Amity" kaže da danas mladi koji bi mogli da brinu o najstarijoj generaciji odlaze za većim zaradama i boljim uslovima za život u razvijene, zapadne zemlje.
 
"Ovde nema ko da se brine o našim starijima. Negovateljice ili gerontodomaćice u Nemačkoj zarađuju 2.000 evra i više. Ovde taj novac mogu da sanjaju", kaže Satarić za Euronews Srbija.
 
Dodaje da će o starima u Srbiji uskoro brinuti negovateljice iz dalekih, nerazvijenijih zemalja. Dodaje da je taj trend već počeo.
 
"One ne znaju ni reč srpskog jezika. S druge strane, ove generacije koje su sada u domovima za stare mahom ne znaju engleski. To je tuga prevelika koja se sada vidi u našim domovima za stare", priča Satarić.
 
Koliko medicinskih sestara, negovateljica, gerontodomaćica godišnje napusti Srbiji nije poznato. Predsednica sindikata medicinskih sestara i tehničara Radica Ilić kaže da je taj podatak nedavno tražila od Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", ali da su joj odgovorili da oni nemaju taj podatak. 
 
Odliv kadrova
 
Punih šest godina, od 2013. do 2019. godine medicinske sestre mogle su da se zaposle u Nemačkoj zahvaljujući sporazumu koji su potpisale Savezna agencija za zapošljavanje Nemačke i Nacionalna služba za zapošljavanje Srbije. U projekat Tripl vin bile su uključene Srbija, Bosna i Hercegovina i Filipini.
Projekat je predviđao da odlazak medicinskih sestara u Nemačku ne sme da stvori nedostatak tog kadra u zemljama porekla. Iz Srbije je za tih šest godina otišlo 784 medicinskih sestara. Projekat je prekinut 2019. godine, kada se počeo osećati nedostatak zdravstvenih radnika u bolnicama u Srbiji. I tada, ali i kasnije odlazak je nastavljen preko privatnih agencija za zapošljavanje, a posao su nalazile i preko prijatelja i poznanika koji su otišli ranije.
 
Radica Ilić kaže da negovateljice koje rade u domovima za stare ne moraju da imaju posebne kompetencije da bi radile taj posao, koji je težak.
 
"One treba da presvuku, okupaju korisnike. U domovima za stare ima malo kvalifikovanog kadra koji može da da infuziju, terapiju, da meri vitalne funkcije. Svuda je to problem, bilo je pitanje dana kada će eskalirati", navela je ona za Euronews Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Maki

    21.01.2024 19:25
    Tesko narodu
    Kao neko ko je radio u privatnom domu,lazu za plate.Radi se ko u rudniku a plata minimalac.Na 80 korisnika 3 negovateljice I jedna sestra To su sve tesko nepokretni l dementni ljudi,koje treba okupati,presvlaciti,hraniti,dizati u kolica.Puce kicma za male pare a prijava na mesec dana.Ne hvala,lakse prodavati giros.A da ne govorimo o tome da udisete fekalije I taj neprijatan miris vam udje u kosu I kozu.Dodjete kuci a u nosu divota.Tuga je to I za korisnike doma I za zaposlene.Nece da plate vise negovatelja pa na jednog padne ogroman broj korisnika.Bolje I tri meseca u Nemackoj pa tri kuci.Vlasnici privatnih domova su izrabljivaci
  • Ljubica

    21.01.2024 18:18
    A hoce li i oni raditi za minimalac kad dodju u Srbiju,obecanu zemlju?
  • Tranzit

    21.01.2024 18:17
    I ovi iz Nepala i Kenije će brzo otići čim se ovde malo obuče na nama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Hil: Ljudi u politici bi trebalo malo da se smire

"Mislim da većina Srba želi da vidi Srbiju kao deo Evropske unije, što SAD podržavaju, kao što i svuda u svetu podržavaju ljudska prava i slobodu medija", izjavio je američki ambasador Kristofer Hil.