Starović: Nema pravnog osnova da se dinar zabrani na Kosovu

Lideri Zapadnog Balkana i zvaničnici EU okupiće se na samitu u Skoplju, a jedna od tema bi mogla da bude najava Prištine da će zabraniti promet srpske valute na Kosovu i Metohiji.
Učešće na Samitu Zapadnog Balkana u Skoplju, najavili su zvaničnici Srbije, Albanije, Crne Gore, BiH, a prisustvovaće i premijer privremenih prištinskih institucija. Samit se održava u danima kada je Priština najavila da će ukinuti upotrebu dinara na teritoriji Kosova i Metohije. 
 
Evropska komisija traži pojašnjenja o odluci Prištine o platnom prometu.
Od Beograda i Prištine se očekuje da do 1. februara kada je najavljeno uvođenje evra u platni sistem na KiM, izbegavaju nekoordinisane akcije, koje ne idu u prilog normalizaciji odnosa.
 
Državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nemanja Starović ističe za RTS da ne postoji pravni osnov po kome bi Priština mogla da zabrani promet dinarima.
Namere Prištine su, kaže, sasvim jasne, a to je da još jednom pokuša da ozbiljnom merom zagorča život Srbima koji žive na KiM, odnosno i s njim drugim lojalnim građanima Srbije.
 
"Za tako nešto ne postoje ozbiljni pravni osnovi, jer vidimo da privremene institucije samouprave u Prištini, negde i koriste evro kao valutu, shodno svojim unilateralnim jednostranim odlukama. Ne postoji nikakva vrsta ugovornog aranžmana, bilo s Evropskom centralnom bankom ili s drugim nadležnim organima EU. Vidimo da se radi prosto o nekoj vrsti inercije, budući da su koristili Nemačku marku do 2002. godine, jer evro nije uveden kao zvanična valuta", pojašnjava državni sekretar.
 
Shodno tome, naglašava da ne postoji pravni osnov na kome bi oni mogli da zabrane promet srpskom valutom.
 
Smatra i da bi to bio "par ekselans" jednostrani potez koji se povlači izvan okvira dijaloga ili procesa dijaloga kojim posreduje Evropska unija, u smislu posledica koje bi mogle da nastanu.
"Mi imamo određena rešenja kako se ovo ne bi desilo, da ne bude ugrožena isplata penzija, zarada našim sunarodnicima na KiM. Govorimo o najmanje 90.000 korisnika bilo plata ili penzija, i prosto bez tih finansijskih sredstava opstanak srpskog naroda ne bi bio moguć", upozorava Starović.
 
Veruje da će se proaktivnim pristupom predstavnika i najvišeg državnog rukovodstva Srbije naći određena rešenja za veoma veliki problem koji je, kako kaže, aktuelan, ali se još nije realizovao.

Komentari 37

  • Zalutao

    22.01.2024 13:21
    Da li ovaj čovek zna o čemu priča? Okupator u okupiranoj zemlji može da radi šta mu je volja dok se zemlja ne oslobodi. Kakav pravni osnov za vreme okupacije? Nema nama pomoći sa ovakvima!
  • Mile

    21.01.2024 23:25
    @Profesor
    Znači, nije pravnik.
    Šta će prof istorije u Min odbrane i još drž sekretar???
    Svako treba da radi za šta se školovao, zato smo tu gde smo, na dnu!
  • Marko

    21.01.2024 17:38
    Ali !!!
    Ako je tako, pravna drzava povuce pravni potez i stvar je resena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija