Ambasadori Anke Konrad i Pjer Košar ukazali su u danas tekstu u listu Politika povodom 61. godišnjice potpisivanja Jelisejskog sporazuma koji je "predstavljao temelj trajnog pomirenja" između njihove dve zemlje, da je proširenje EU među ciljevima koje dele i ukazali da je Srbija deo plana proširenja čija se dinamika ubrzava.
"Nemačka i Francuska su zajednički angažovane na podršci implementcije svih reformi koje je Srbija preduzela na putu pridruživanja EU, do kojeg će doći, nadamo se, uskoro", napisali su ambasadori Konrad i Košar.
Oni su naveli da je Jelisejski sporazum potpisan 22. januara 1963. "presudno uticao na vrednosti mira i pomirenja" koje danas promovišu na svom kontinentu.
Podsetili su da je januar 2024. i desetogodišnjica otvaranja pregovora o pristupanju Srbije EU, i izrazili razumevanje za to da se u Srbiji ti rokovi mogu činiti dugim, navodeći da su oni takvi zato što se radi o zahtevnom procesu.
"Ali pozivamo vlasti, sve političke i društvene snage i sve građane Srbije da cilj pristupanja EU postave za nacionalni prioritet. U toj našoj zajedničkoj domovini sloboda, pravne države i imperativa socijalne pravde mesto za Srbiju je rezervisano. Želimo da toj zajedničkoj domovini vaša prijateljska zemlja, svojom istorijom i nacionalnim duhom, da nezamenjiv doprinos", napisali su oni.
Kako su naveli, u Srbiji je postignut napredak tokom proteklih deset godina ali i brojni izazovi ostaju i 2024. je prelomna tokom koje će, kako se nadaju, "Srbija potvrditi svoj izbor i odlučno nastaviti na putu reformi".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
Predrag
Voldi
Miha
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar