Ministarstvu zdravlja predata peticija sa zahtevom da porodilje imaju pravo na pratioca

Izvršna direktorka "Kreni-promeni" Marina Pavlić izjavila je da je taj pokret prikupio više od 190.000 potpisa za peticiju "Stop akušerskom nasilju".
Ministarstvu zdravlja predata peticija sa zahtevom da porodilje imaju pravo na pratioca
Foto: Pixabay
Ovaj pokret je peticiju jutros predao Ministarstvu zdravlja, uz zahtev da se svakoj porodilji obezbedi tokom porođaja jedan pratilac po njenom izboru.
 
Pavlić je ispred Ministarstva zdravlja, pre predaje peticije i potpisa, novinarima rekla da to što se traži peticijom nije ništa čudno, već da redovna praksa u mnogim svetskim zemljama, a i u državama regiona.
"Ovo nije atak na akušerstvo", rekla je Pavlić i dodala da je takav zahtev podrška budućim majkama.
 
Najavila je da će, ukoliko Ministarstvo zdravlja u narednih nedelju dana ne odgovori na zahtev za obezbeđivanje jednog pratioca po izboru porodilje tokom porođaja i da se takva odluka donese na nivou cele zemlje, Pokret "Kreni-promeni" organizovati prikupljanje potpisa za peticije u svakom gradu posebno.
Pavlić je rekla da je peticija sa zahtevom da se porodiljama omogući pratilac po izboru, nakon protesta juče predata u Sremskoj Mitrovici, gde je prihvaćena, i gde takvo pravo porodilje imaju od danas.
 
Aktivista "Kreni-promeni" iz Sremske Mitrovice Saša Babić je kazao da je protest i prikupljanje potpisa za peticiju u tom gradu organizovano zbog slučaja porodilje koja je ginekologa-akušera optužila za akušersko nasilje 12. januara, kada je na porođaju izgubila bebu.
 
Istakao je da je sve organizovano u znak podrške ovoj porodilji i u "duhu zaštite ljudskih prava" majki, žena i porodilja.
Prijavite akušersko nasilje
 
Svaka žena ima pravo da dobije odgovarajuću negu tokom porođaja i da bude tretirana sa poštovanjem u okruženju koje poštuje pravo na privatnost. Pacijentkinje imaju pravo da donose odluke o svom telu i da budu informisane o procedurama.
 
Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, akušersko nasilje uključuje bilo koju vrstu fizičkog i verbalnog zlostavljanja, ponižavanja, prinudnog načina sprovođenja medicinskih procedura, što žene stavlja u poziciju ranjivosti. 
 
Ukoliko smatrate da ste bili žrtva akušerskog nasilja, postoje institucije i timovi kojima možete da se obratite:
 
- Zaštitnik prava pacijenata na teritoriji bolnice u kojoj ste bili izloženi nasilju (Novi Sad: 021/420-066, lokal 130; mihajlo.knezi@novisad.rs i sandra.gavric@novisad.rs)
 
- Zdravstvena inspekcija: zdravstvena.inspekcija@zdravlje.gov.rs, zdravstvena.novisad@zdravlje.gov.rs
 
- Zaštitnik građana: 011 2068-100, 064 876 8505, zastitnik@ombudsman.rs, kabinet@ombudsman.rs
 
- Pravni tim za pomoć žrtvama ginekološko-akušerskog nasilja: koracizena@gmail.com

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija