Zastavnik u penziji o vraćanju vojnog roka: Teško ostvarivo jer iziskuje ogroman novac

Obavezno služenje vojnog roka je teško ostvarljivo, više se radi o političkoj frazi, jer vojnika prvo treba obući, smestiti, nahraniti, naoružati i na kraju obučiti, a to iziskuje ogromna sredstva.
Zastavnik u penziji o vraćanju vojnog roka: Teško ostvarivo jer iziskuje ogroman novac
Foto: 021.rs
Tako ocenjuje u izjavi FoNetu zastavnik prve klase u penziji Goran Drobnjak, koji je veliki deo karijere proveo obučavajući vojnike.
 
"Mislim da se za sadašnje vreme, u skladu sa svetskim standardima, bolje baviti profesionalizacijom vojske, a služenje vojnog roka ostaviti na nivou na kom je sada, da bude dobrovoljno", rekao je Drobnjak, koji je 1984. godine, kada je počeo da radi, bio najmlađi podoficir u tadašnjoj JNA.
On je obučavao vojnike roda pešadije dugi niz godina, u osnovnoj i dopunskoj obuci, u odnosu na zadatke koje će obavljati, i smatra da je četiri meseca služenja, koliko se predlaže, malo, ali da je, ako obuka traje čitav taj period, moguće dobiti korektnog vojnika, ali nikako potpuno obučenog.
 
"Obuka pešadije je nekad trajala pet meseci i 22 dana, da bi, u skladu sa reformama koje su provođene, bila skraćivana za po mesec, i na kraju se došlo na dva meseca", podsetio je Drobnjak, koji je mišljenja da obuka pešadije mora da bude četiri meseca i 22 dana.
Drobnjak je upozorio i na problem starešina koje će izvoditi obuku, jer su u sklopu reforme sistema odbrane ukinute podoficirske škole, koje su temelj u svim vojskama sveta, i onda su podoficiri birani iz redova vojnika po ugovoru ili posle raznoraznih "liderskih kurseva".
 
"To je 'izrodilo' jednu grupu podoficira koji nisu odgovarali traženim zahtevima. Mislim da podoficirska škola mora trajati minimalno dve, a bilo bi normalno četiri godine", naglasio je Drobnjak, koji smatra da su ponovo vraćene podoficirske škole za ozbiljna specijalistička zanimanja u vojsci.
 
Komentarišući najave da će vojnici koji ne žele oružje, umesto četiri, u kasarnama provesti osam meseci, Drobnjak je ukazao da je taj deo oko "prigovora savesti" širok dijapazon, posebno kad političari uzmu da ga komentarišu.
"Šta će ti ljudi raditi po kasarnama - da čiste travu, okopavaju žardinjere, farbaju ivičnjake", zapitao je on.
 
Drobnjak je mišljenja da je bolje vratiti civilno služenje vojske onima koji se pozivaju na prigovor savesti, te ljude raspoređivati u domove zdravlja, bolnice, škole, jer "za svakog čoveka u državi može da se nađe adekvatno mesto da odgovori svom zadatku". 
  • Dragan

    29.01.2024 09:03
    Ovako
    Sa ovakvom garniturom korumpirana na vlasti nijedna institucija ne može biti na visini zadatka, pa ni vojska. Pita od gov... se ne pravi.
  • Zamenik zamenika

    28.01.2024 22:02
    Vojsku treba potpuno ukinuti i ugasiti.
  • JNA

    28.01.2024 21:59
    1989
    Pred sam kraj JNA data je mogućnost služenja bez oružja, ali dve godine duplo više nego sa oružjem. Bio sam u vojsci u to vreme i nisam čuo da je neko služio bez oružja. Jedno je kada služiš civilno a drugo uniforma bez oružja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.