Prosvetni savetnici od 2. februara uče o mentalnom zdravlju dece: Evo šta kad prođu šest dana obuke

Obuka za 46 prosvetnih savetnika, svih školskih uprava, kako bi se osnažile njihove kompetencije i znanje o mentalnom zdravlju kod dece i mladih, počeće 2. februara.
Prosvetni savetnici od 2. februara uče o mentalnom zdravlju dece: Evo šta kad prođu šest dana obuke
Foto: Pixabay
Obuka će trajati šest dana - tri dana uživo i tri dana onlajn, a sprovode je stručnjaci Instituta za mentalno zdravlje. Ideja je da prosvetni savetnici svoje znanje prenose psiholozima i pedagozima u osnovnim i srednjim školama.
 
"Osnovna ideja je da o mentalnom zdravlju nastavimo da pričamo i u 2024. godini kao i da podsetimo kolege na praktične veštine koje mogu da primene u školi", kaže za Euronews Srbija Hana Korać, psihološkinja i članica Radne grupe za mentalno zdravlje mladih.
Za obuku prosvetnih savetnika su, kako kaže, urađeni programi kako bi se osnažile njihove kompetencije i znanje o mentalnom zdravlju.
 
Dodaje da su pripremljene tri publikacije koje su u štampi i koje će biti namenjene školama, pre svega psiholozima i pedagozima - PP službi, a i drugim ljudima koji rade sa mladima, a tiču se mentalnog zdravlja.
"Naravno, nećemo praviti od prosvetnih radnika kliničke psihologe, ali ćemo moći da im pružimo neke elementarne veštine kako da pomognu deci kada primete da nešto nije dobro", navela je Korać.
 
U školama 2.600 psihologa i pedagoga
 
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da u školama u Srbiji radi oko 2.600 pedagoga i psihologa i da su važne njihove stalne edukacije, posebno u oblasti mentalnog zdravlja. Ona je navela da je cilj svih edukacija rano otkrivanje promena kod dece i mladih.
 
"Edukovan pedagog i psiholog je važan da se spreče određene forme nasilja, neadekvatnog ponašanja, da što manje ima pokretanja mera kažnjavanja. Zato pedagozi treba preventivno da komuniciraju sa decom i nastavnicima i da blagovremeno uočavaju premene kako bi se neželjene posledice mogle sprečiti", rekla je ona.
Dodala je da će psiholozi i pedagozi imati kontinuirane edukacije, ali da će moći da se obraćaju stručnjacima Instituta za mentalno zdravlje ukoliko imaju bilo kakvu nedoumicu. 
 
"Imaćemo i programe provere, evaluacije znanja koje oni budu stekli, kako bi sam taj proces timskog rada, uključivanja dece, roditelja i nastavnika u određenim situacijama u savetodavni rad, bio na najvećem mogućem nivou", rekla je ministarka.
 
Plan ove edukacije nastao je u okviru Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih koju je formirala Vlada Srbije nakon tragedija u maju 2023. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 9

    30.01.2024 18:14
    Kada bi ti "Stručnjaci"
    Imali barem 10 dana neposrednog rada sa učenicima i to trećeg stepena ili ovima iz IOP-a naravno iz struke u kojoj imaju 10 godina radnog iskustva ,a ne nosanja partijske knjižice ne bi njima trebala nikakva dodatna obuka. Oni sirotani ne znaju ni odakle su šuplji ali će poput izdajnika odlikovanog sa 14 dana boravka u vojničkoj kantini i leškarenja , misliti da su odslužili vojni rok tj završili nekakvu obuku.
    A onda će se državnim gorivom i službenim automobilima vozikati od škole do škole i pametovati ljudima koji taj posao rade 30-ak godina kako bi trebalo. Srbijo za bolje i nisi.
  • Klara Cetkin

    30.01.2024 13:51
    Sarkazam, naravno
    A kada ce biti kurs za demontiranje eksplozivnih naprava? Mislim i to je obaveza nastavnika i ucitelja, jel' da? Mozda da bude malo duza obuka, makar 10 dana, ne bi bilo zgodno da se napravi greska...
  • pajo patak

    30.01.2024 12:50
    posle šest ( 6 ) dana obuke
    mogu da budu samo mentalisti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija