To je rekao projektni menadžer Delegacije EU u Srbiji Metju Penot na predstavljanju godišnjeg izveštaja o političkoj, ekonomskoj i socijalnoj participaciji mladih u 2022. godini.
On je dodao da je u najnovijem izveštaju akcenat istraživanja stavljen na ekonomsku inkluziju mladih i da je trenutno nezaposlenost među onima koji su vidljivi i koji se nalaze u sistemu, odnosno koji posao traže preko Nacionalne službe za zapošljavanje 24 odsto.
"Taj broj je prepolovljen u poslednjih 10 do 15 godina", rekao je Penot.
On je istakao da su problem one kategorije koje su nevidljive i to ne samo u Srbiji, već u celom regionu Zapadnog Balkana, tako da je taj procenat mnogo veći.
Od ukupnog broja osoba u zatvorima u Srbiji 35,8 odsto su starosti do 29 godina, što je porast od 12 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazalo je godišnje izdanje regionalnog Indeksa participacije mladih.
Fondacija Ana i Vlade Divac, koja je organizovala istraživanje, saopštila je da je u Indeksu ukazano i na nedovoljnu zastupljenost mladih u političkom životu, isključenost iz zapošljavanja i obrazovanja, kao i na rizike poput dugotrajne nezaposlenosti i siromaštva, posebno za mlade žene i one koji žive na selu.
Indeks se meri u okviru projekta "WB&T for EmploYouth" s fokusom na podršku zapošljavanju mladih u NEET statusu - onih koji nisu zaposleni, niti se obrazuju ili obučavaju.
Projekat obuhvata Srbiju, Albaniju, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Tursku, uključujući mrežu organizacija iz navedenih zemalja, a podržava ga Evropska komisija, kao deo svojih napora da konstantno unapređuje odnos donosilaca odluka prema mladima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Mbm
RV
Громко
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar