Uredba o zabrani dinara na Kosovu stupila na snagu: Ko je sve "na udaru"?

Stupila je na snagu uredba prištinske centralne banke kojom je dinar zabranjen na Kosovu i Metohiji.
Uredba o zabrani dinara na Kosovu stupila na snagu: Ko je sve "na udaru"?
Foto: Pixabay
Iz vlade u Prištini pozvali su centralnu banku da dozvoli tranzitni period za građane koji koriste dinare kako bi se prilagodili novim propisima, prenosi RTS.
U početku neće biti kažnjavanja građana, preduzeća, banaka koje posluju sa dinarima. Odluka bez izuzetka pogađa sve Srbe koji žive na KiM, ali i mnoge druge Albance, Bošnjake, Gorance, Rome - sve one koji koriste dinare.
Iz Prištine pozivaju na kontakt sa Narodnom bankom Srbije, kako bi se našao modalitet daljeg platnog prometa, jer insistiraju na konvertovanju dinarskih plaćanja iz budžeta Srbije u evro. Korišćenje dinara u budućnosti će biti zabranjeno, ali u Prištini trenutno ne preciziraju kada.
 
Na udaru su preduzeća, trgovine, sve institucije Republike Srbije koje deluju na KiM kao što su škole, bolnice, druge institucije, poput narodne biblioteke u Gračanici.
 
Plate, penzije, socijalna davanja i druge subvencije koje Srbija pruža svojim građanima ovde na Kosovu takođe će biti ograničene.
 
Odluka ima negativan uticaj na sve dalje procese na KiM, prenosi RTS.
 
Pogodiće dijalog, uticaće na političku stabilnost, na bezbednost, generalno na održavanje života srpske zajednice.
 
Upućeni u političke i ekonomske tokove u regionu ukazuju na to da će štete biti i na albanskoj strani, odnosno u njenoj ekonomiji i trgovini. Podsećaju da svake godine vlada Srbije potroši stotine miliona evra na KiM, a da veliki deo tog novca završi kod albanskih izvođača, pružalaca usluga, tržnih centara i prodavnica.
 
Ističu da je takva ekonomska interakcija pomogla trgovini među zajednicama i saradnji Srba i Albanaca, koja dodatno doprinosi smanjenju međuetničkih tenzija.
 
Jedina srpska banka koja posluje na Kosovu od juče je Poštanska štedionica, njeni bankomati rade, ali su velike gužve jer je privatizovana Komercijalna banka od juče zatvorila ekspoziture i uklonila bankomate. To nije povezano sa odlukom centralne vlasti u Prištini, ali utiče na stvaranje ambijenta nesigurnosti i ugroženosti Srba na Kosovu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Милош

    02.02.2024 08:43
    Милош
    Срби и Неалбанци,који годинама музу,два вимена!
  • Eto

    02.02.2024 07:04
    Eto
    im AV i Srpska lista.
  • Serafin

    01.02.2024 23:03
    Ama bas nikog nije briga za dinare,to samo razdragana Srbija navikla da igra ulogu zrtve i potencijalnog ruskog slugu koji bi da zarati u korist rusa..a ko gine i nije mnogo vazno.Inace razradjen sistem kako krasti preko Kosova ne utice dinar ili euro..cak je bolje euro stabilnija valuta..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija