Ovo su sudije koje su oslobodile optužene za ubistvo Slavka Ćuruvije

Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, a odluku je donelo sudsko veće na čelu sa Nadom Hadži Perić.
Ovo su sudije koje su oslobodile optužene za ubistvo Slavka Ćuruvije
Foto: Pixabay
Članovi sudskog veća su sudije Dragan Ćesarević, Marko Jocić i Dušanka Đorđević, a sudski izvestilac Vesna Petrović, prenosi Danas.
 
Kako pišu, predsednica sudskog veća Hadži Perić iskusna je sutkinja, već 13 godina je sudija Apelacionog suda u Beogradu. 
Od decembra 2021. godine je zamenica predsednika i sudija Krivičnog odeljenja, te sudija Odeljenja za ratne zločine. Pre toga radila je kao sudija sedam godina u Okružnom sudu u Požarevcu i još 11 godina kao sudija Okružnog suda u Prizrenu, piše na sajtu Fondacije Slavko Ćuruvija.
 
Rodom je iz Prizrena, o kojem piše i u svojim pesmama. Naime, ima nalog na Fejsbuku gde objavljuje svoje stihove – "Nada Hadži-Perić, poezija i proza".
Sudila je u velikim slučajevima, a jedna od poslednjih presuda je u slučaju Darka Šarića, za šverc šest tona kokaina, navodi Fondacija. U ponovljenom postupku pred Apelacionim sudom, Šariću je smanjena kazna zatvora sa 15 na 14 godina i tako je, kao šef narko-klana, dobio manju kaznu od svog saradnika Gorana Sokovića koji mu je, prema optužnici, bio podređen. Sokoviću, koji se sve vreme nalazi u bekstvu, sudije apelacije izrekle su kaznu od 15 godina zatvora, podsećaju.
 
Ona je predsednica sudskog veća i u tom slučaju, a u njemu su odlučivali i još dvoje sudija iz veća koje sudi za ubistvo Ćuruvije, sudije Marko Jocić i Vesna Petrović.
 
Sudija Vesna Petrović bila je članica apelacionog veća koje je ukinulo prvostepenu presudu za ubistvo Slavka Ćuruvije i vratilo predmet u Specijalni sud na ponovno suđenje, pre svega jer je presudom "prekoračena" optužnica i uvedeno, u odnosu na optužnicu, potpuno novo NN lice, kao neposredni izvršilac.
 
Sudija Dragan Ćesarović 13 je godina u Apelacionom sudu, a kao i sudija Vesna Petrović, bio je član veća koje je ukinulo prvostepenu presudu za ubistvo Ćuruvije.
 
Takođe je bio u većima koja su potvrdila oslobađajuće presude Miloradu Ulemeku Legiji i pripadnicima nekadašnje Jedinice za specijalne operacije (JSO) za oružanu pobunu i nekadašnjem šefu kabineta Ivice Dačića – Branku Lazareviću, koji je bio optužen da je kriminalcima dostavljao podatke iz istrage.
 
U postupku koji se vodio protiv Mirjane Marković, supruge Slobodana Miloševića, takođe je bio član veća koje je ukinulo prvostepenu osuđujuću presudu i suđenje vratilo na početak, navodi se na sajtu Fondacije.
 
Sudija Marko Jocić mlađi je kadar Apelacionog suda. Postao je sudija 2010. godine u Osnovnom sudu u Smederevu, a u Apelacioni sud u Beogradu došao je u julu 2019. godine. Od januara 2021. godine sudi u Krivičnom odeljenju i Posebnom odeljenju za organizovani kriminal.
 
Bio je član sudskog veća Apelacionog suda koje je prošle godine ukinulo presudu Darku Šariću za pranje para.
 
Učestvovao je, 2022. godine, u izbornom procesu za direktora Agencije za sprečavanje korupcije, koji je od strane pojedinih NVO ocenjen nezakonitim jer su se u komisiji nalazili javni funkcioneri koji su predmet kontrole same Agencije. Naime, Pravosudna akademija je krajem decembra sprovela razgovor sa trojicom kandidata za direktora Agencije za sprečavanje korupcije. Sa kandidatima su razgovarali Marko Jocić, sudija Apelacionog suda u Beogradu, dr Dobrosav Milovanović, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Ljubivoje Đorđević, javni tužilac u Prvom osnovnom javnom tužilaštvu.
 
BIRODI je nakon toga pozvao Ministarstvo pravde da poništi aktuelni i raspiše novi konkurs koji će biti sproveden na transparentniji način, "sa komisijom čiji članovi neće biti osobe na koje se primenjuje Zakon o spečavanju korupcije, i koji će izbor kandidata izvršiti na osnovu jasnih i merljivih kriterijuma", podseća Fondacija.
U zvaničnoj biografiji Dušanke Đorđević se ističe da je na Pravnom fakultetu u Beogradu diplomirala sa veoma visokom ocenom 9,13, u novembru 1997.
 
Bila je članica sudskog veća, sudija izvestilac, u slučaju za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića. Ovo sudsko veće ukinulo je presudu protiv Dragoljuba Simonovića i još dvojice 2021. godine i vratilo slučaj na ponovno suđenje u Drugi osnovni sud, podseća Fondacija.
 
Mediji i deo stručne javnosti kritikovao je njeno postupanje u slučaju ubistva policajca na Obrenovačkom putu 2008. godine, međutim njihove sumnje u to da je sutkinja namerno odugovlačila postupak, nikada nisu dokazane, navodi se na sajtu Fondacije.

Komentari 45

  • Vlad Cepes

    07.02.2024 11:14
    Odlican tekst koji ne bi trebao biti jedini kada se prica o ovome neverovatnom sudstvu koje se razvilo u Srbiji poslenjih desetak godina.
  • Emili

    06.02.2024 14:10
    Ma daj, prodane duše
    Razradjen sistem, Policija (BIA), prikrije ključne dokaze.Tužilaštvo napravi traljavo optužnicu, a časne? sudije zarad čega10 meseci kriju presudu.Loš. Zao. I najgori.
  • Пеле

    06.02.2024 13:04
    Новинарство је давно умрло, а са овом пресудом је запечаћено.
    Нема државе где новинари нису контролисани.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija