
"Ko su bili ministri, nije ni čudno stanje Vojske Srbije": Kakvi su do sada bili ministri odbrane?
Srpska vojska se u poslednje vreme suočava sa mnogo problema, jedan od najazapaženijih je i kadrovska nepopunjenost vojske, zbog koje se između ostalog razmatra ponovno uvođenje vojnog roka.

Foto: 021.rs
Bivši direktor Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović je u emsiji Newsnight na N1, izjavio da je jedan od glavnih uzroka lošeg stanja u Vojci Srbije to što su dosadašnji naprednjački ministri odbrane retko obavljali dobar posao, piše Danas.
"Ako pogledamo ko su bili ministri, onda nije ni čudo stanje u kakvom se Vojska Srbije nalazi", izjavio je Stojanović.
Za ovih sada već 12 godina vlasti Srpske napredne stranke promenilo se sedam ministara odbrane, neke od njih pamtimo po aferama koje su bile čak i smešne pa postale "mimovi", dok su druge bile bolne i tragične.
Miloš Vučević: "Dizanje" MIG-a na dron
Aktuelnog ministra odbrane Miloša Vučevića, što se smešnih stvari tiče, sigurno ćemo pamtiti po "dizanju MIG-a na dron", i rušenju dronova iznad Kopaonika uz pomoć naprednih elektronskih uređaja.
"Vojska može i sa helikopterima, topovima, avionskim mitraljezima da odgovori na ove izazove", izjavio je jednom prilikom Vučević govoreći o nekoliko dronova koji su, kako je rekao, došli sa teritorije Kosova i Metohije.
Zbog situacije na Kosovu, tokom dosadašnjeg Vučevićevog "ministrovanja" vojska je znala da bude raspoređena u velikom broju duž administrativne linije sa Kosovom, naročito nakon događaja na Badnji dan 2023. godine kod Leposavića, kada su dva dečaka srpske nacionalnosti ranjena, kao i nakon incidenta u Banjskoj kada se oružana grupa koju je organizovao Milan Radoičić sukobila sa kosovskom policijom.
Pored večnog problema Kosova Vučevića sada "mori" i uvođenje obaveznog vojnog roka na incijativu Generalštaba vojske Srbije.
Vučevićevi prethodnici su takođe pominjali uvođenje vojnog roka, ali od toga nije bilo ništa.
Aleksandar Vučić: Doprineo potpisivanju Briselskog sporazuma
Eru naprednjačkih ministara odbrane otvorio je Aleksandar Vučić, na tu funkciju je imenovan 2012. godine kada su SNS, SPS i URS formirali Vladu Srbije.
Postao je i potpredsednik Vlade zadužen za odbranu, bezbednost i borbu protiv korupcije i kriminala.
Tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić imenovao ga je i za šefa Biroa za koordinaciju rada službi bezbednosti. Vučić se na toj funkciji nalazi i danas, iako je još 2014. govorio da će podneti ostavku.
Za njegov mandat ministra odbrane najznačajnije je potpisivanje Briselskog sporazuma.
"Doprineo je tome da u aprilu 2013. godine dođe do potpisivanja Briselskog sporazuma, čime je po prvi put od 1999. godine stvorena realna osnova za to da srpski narod koji živi na Kosovu i Metohiji uspostavi institucije koje će biti priznate od međunarodne zajednice", navodi se u Vučićevoj zvaničnoj biografiji.
Funkciju ministra odbrane obavljao je do rekonstrukcije Vlade Srbije 2. septembra 2013, a zadržava funkciju prvog potpredsednika Vlade zaduženog za borbu protiv korupcije i kriminala.
Vučića je na mestu ministra odbrane zamenio bivši direktor BIA Nebojša Rodić. On je ovu funkciju obavljao oko sedam meseci, do aprila 2014. godine.
Bratilsav Gašić: Pad helikoptera i "novinarke koje lako kleknu"
Na predlog Glavnog odbora SNS aprila 2014. godine za ministra odbrane imenovan je Bratislav Gašić, poznat i pod nadimkom "Bata Santos".
Za njega su se odmah pojavile spekulacije da nije služio vojni rok.
"Pitali su me i da li sam služio vojni rok. Jesam, 1986. u Beloj Crkvi i Bačkoj Topoli. Bio sam jako dobar vojnik, vozač", spešno se tada odbranio Bata Gašić, za razliku od jednog drugog ministra odbrane koji nije mogao da kaže gde je služio vojsku.
Za vreme njegovog mandata se desio tragičan pad helikoptera.
U martu 2015. helikopter Vojske Srbije koji je prevozio bebu iz Novog Pazara srušio se u širem rejonu aerodroma u Surčinu, a tom prilikom poginulo je sedam osoba.
Gašić je izjavio da je on, shodno svojim ovlašćenjima i zakonima o odbrani i vojsci, doneo odluku da se angažuje helikopter. Posle nekoliko meseci izjavio je da je ponosan na akciju spasavanja bebe iz Novog Pazara i da bi ponovo naredio takvu akciju.
Bratislav Gašić je smenjen sa funkcije ministra odbrane, ali ne zbog ovog tragičnog događaja, već zbog seksističkog komentara na račun jedne novinarke u Trsteniku koja je čučnula da bi se sklonila iz kadra snimatelju.
"Volim ove novinarke koje ovako lako kleknu", izjavio je tada Gašić.
Nakon toga, tadašnji premijer Vučić je izjavio da Gašić više ne može da ostane na mestu ministra odbrane.
Zoran Đorđević: Čovek za sve resore
Sa funkcije ministra odbrane Skupština Srbije smenila je Bratislava Gašića 5. februara 2016. godine, a umesto njega je izabran Zoran Đorđević, trenutni direktor Pošte Srbije.
Funkciju ministra odbrane zadržao je i u novoj Vladi Srbije, izabranoj u avgustu 2016, da bi u kabinetu premijerke Ane Brnabić, formiranom na leto 2017, nasledio Aleksandra Vulina u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Mediji su ga jednom prilikom nazvali "čovekom za sve resore" zbog brojnih ministarstava u kojima je radio.
Još dok je bio sekretar u Ministarstvu odbrane imao je česte susrete sa vojnim predstavnicima stranih zemalja, uključujući i zvaničnike NATO pakta.
Aleksandar Vulin: Tetka iz Kanade i "instant" vojni rok
Leta 2017. Vulin i Đorđević su se praktično menjali funkcijama, pa je ministar odbrane postao čovek koji nije služio vojni rok.
Vulin je izjavio da je oslobođen obaveze služenja vojnog roka zbog problema sa vidom.
U martu 2019. prijavio se na petnaestodevnu vojnu obuku, i zbog toga je postao predmet raznih šala na internetu.
"Svi mi koji nismo služili vojsku sada imamo priliku da to uradimo. Ako mogu ja da idem i dam 15 dana svog života, zašto ne bi neko drugi, tu nema opravdanja", poručio je tada Vulin pre odlaska u kasarnu.
Na samom početku njegovog mandata istraživački portal KRIK je otkrio da Vulin ne može da dokaže poreklo 205.000 evra kojima je kupio stan u Beogradu.
"On je Agenciji za borbu protiv korupcije ponudio objašnjenje da je novac pozajmio od suprugine tetke iz Kanade, ali je Agencija proverama utvrdila da ovo nije tačno. Ovaj iznos nije uplaćen na njegov ili na račun njegove supruge, niti su carini prijavili da su novac uneli u zemlju. Jedini dokaz o pozajmici bila je priznanica na kojoj, međutim, nije bilo potpisa tetke Vulinove supruge", pisao je KRIK.
Tetka iz Kanade je takođe doprinela tome da Vulin postane predmet sprdnje na društvenim mrežama. Ljudi su u tom periodu na pitanje odakle im nešto često odgovarali sa "Od tetke iz Kanade".
Vulin je učestvovao u još jednoj "menjaži" resora, kada je otišao na mesto ministra unutrašnjih poslova a na mesto ministra odbrane došao Nebojša Stefanović u oktobru 2020. godine.
Nebojša Stefanović: Nije mogao da odmori od afera
Nebojša Stefanović je bio deo mnogih kontroverzi dok je bio predsednik Narodne skupštine i ministar policije, a one ga nisu zaobiše ni kad je postao ministar odbrane.
Grupa srpskih akademika sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu objavila je 1. juna 2014. članak u kojem tvrdi da su delovi doktorske disertacije Stefanovića plagirani.
U junu 2014. godine Senat Megatrend univerziteta formirao je Komisiju sa dnevnim redom za ocenu merituma za pokretanje postupka za poništenje Stefanovićevog doktorata.
Prema dokumentima koje je 2017. objavio uzbunjivač Aleksandar Obradović, radnik fabrike municije u Krušiku, otac Nebojše Stefanovića, Branko Stefanović bio je umešan u kupovinu minobacačkih granata po povlašćenim cenama od Krušika.
Početkom 2021. predsednik Vučić izneo je u javnost informaciju da je prisluškivan, a ubrzo se, u medijima bliskim vlasti, postavilo pitanje Stefanovićeve odgovornosti.
Nekadašnji pripadnik Odeljenja MUP za tajno praćenje Milan Dumanović je tada izjavio za NIN da je Vučić "Dijanu Hrkalović nametnuo Nebojši Stefanoviću", kao i da je sa funkcije u policiji smenjena na zahtev američkih službi, jer su znali da pomaže "kavačkom klanu" u kriminalnim obračunima.
U maju 2021. odbori SNS širom Srbije izjasnili su se za smenu Stefanovića sa funkcije predsednika Gradskog odbora SNS u Beogradu i sa javnih funkcija.
Ipak, na funkciji ministra odbrane ostao je sve do formiranja nove vlade 2022. godine kada na njegovo mesto dolazi aktuelni ministar Miloš Vučević.
Stefanović je bio zagovornik vojnog roka, isticao je da će mladi posle služenja ne samo biti obučeni da u svakom trenutku mogu da priteknu u pomoć svojim bližnjima, već će steći i veštine i znanja koja će im značiti i te kako i u životu i u radu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Od svih meseci april ima najviše neradnih dana - evo koliko
01.04.2025.•
0
Od svih 12 meseci april će ove godine imati najviše neradnih dana.
Počinje testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole: Evo šta roditelji treba da znaju
01.04.2025.•
0
Testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole u Srbiji počeće danas, 1. aprila i trajaće do 31. maja, a roditelji mogu da zakazuju termine i onlajn.
Vučić o napadu nožem na dekanku u Nišu: Njena povreda kao kada se seče krastavac, ni nema je
01.04.2025.•
0
Predsednik Aleksandar Vučić u svom gostovanju na Pinku pokomentarisao je i napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović.
Zimske gume od danas više nisu obavezne
01.04.2025.•
0
Vozači u Srbiji od danas, 1. aprila nisu u obavezi da imaju zimske gume na sva četiri točka ukoliko na kolovozu ima poledice, leda ili snega.
Novi ambasador SAD u Srbiji Mark Brnović: Počastvovan sam što sam predložen za tu funkciju
01.04.2025.•
0
Mark Brnović, kog je američki predsednik nominovao za ambasadora SAD u Srbiji, izjavio je za Tanjug da je veoma počastvovan što ga je Donald Tramp predložio na tu funkciju.
Prvo napao prolaznika i opljačkao ga, pa nasrnuo na policajca: U toku potraga za njim
01.04.2025.•
0
Beogradska policija identifikovala je osobu koja je fizički napala policijskog službenika S. S. (53).
Zajednička kontrola na granici Severne Makedonije i Kosova od 14. aprila
31.03.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
31.03.2025.•
4
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
RTS najavio da će tužiti Pink i Informer: Neovlašćeno emitovali emisiju sa Vučićem
31.03.2025.•
5
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
FOTO, VIDEO Završeni protesti u Beogradu, Nišu , Kragujevcu i Novom Sadu
31.03.2025.•
1
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Dva odbora SANU traže povlačenje uredbe Vlade Srbije o normativima za univerzitete i fakultete
31.03.2025.•
0
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
7
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Protest akademske zajednice u Nišu: Ne možemo nazad u simuliranu realnost "ćacilenda"
31.03.2025.•
0
Studenti, profesori i građani okupili su se oko 20 sati ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu kako bi podržali dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je juče napadnuta nožem.
Vučić tvrdi da su Rusi stigli, nije siguran da li će doći FBI
31.03.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da li će predstavnici FBI-a doći u Srbiju, po molbi Beograda, a zbog navoda da je 15. marta na protestu upotrebljen zvučni top.
Konsultacije o novoj Vladi: Deo parlamentarne opozicije ne ide kod Vučića
31.03.2025.•
3
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi.
Zagorka Dolovac novoizabranim tužiocima: Postupajte po Ustavu i zakonu
31.03.2025.•
32
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Istraga o "zvučnom topu": FSB je, kažu, stigao - FBI ne komentariše navode da je pozvan
31.03.2025.•
24
"Američki FBI odbija da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu", navodi nedeljnik Vreme.
Akademska zajednica u blokadi sutra predaje pismo EU protiv projekta Jadar
31.03.2025.•
2
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Više javno tužilaštvo u Nišu još nije predložilo pritvor za ženu koja je nožem napala dekanku
31.03.2025.•
9
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
"Der Standard": Srpski režim nastavlja kampanju mržnje, a EU politiku popuštanja
31.03.2025.•
4
Dnevnik Štandard (Der Standard) u nemačkom izdanju piše da "srpski režim nastavlja kampanju mržnje prema učesnicima masovnih protesta, a Evropska unija svoju politiku podilaženja vlastima u Beogradu".
VIDEO: Bob Geldof podržao studentske proteste u Srbiji
31.03.2025.•
8
Čuveni britanski muzičar, aktivista i pokretač Live Aida, Bob Geldof, putem video poruke objavljene na društvenim mrežama Exita, uputio je podršku studentskim protestima u Srbiji.
Komentari 15
Roki
Moni
Zebra
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar