Njegov zadatak je da Zapadnom Balkanu da do znanja da Nemačka, uprkos drugim spoljnopolitičkim problemima, nije zapostavila region.
Iako zvanični plan putovanja još nije objavljen, a sam odlazak na Zapadni Balkan je do poslednjeg trenutka bio tajan, već je jasno da Pistorijus, socijaldemokratski partijski drug kancelara Olafa Šolca, nosi poruku nemačke vlade o potrebi pronalaženja rešenja za dva goruća problema u regionu: odnose između Srbije i Kosova i uspostavljanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini, piše
Dojče vele (DW).
Glavni deo posla, kako smatra Stefan Surlić, politikolog sa beogradskog Fakulteta političkih nauka, Pistorijusa očekuje u Beogradu.
"Možemo očekivati pritisak na Vučića da prihvati nemačko-francuski plan koji uključuje deblokadu Kosova na međunarodnom nivou i članstvo u međunarodnim organizacijama. Očekuje se i neka vrsta nove normalnosti što bi značilo da se srpska zajednica u potpunosti integriše u kosovske institucije uz istovremeno osnivanje Zajednice srpskih opština", rekao je Surlić.
Srbija i Kosovo, nakon prošlogodišnjeg sukoba u Banjskoj i u trenutku kada Vučić traži vanrednu sednicu Saveta bezbednosti zbog ukidanja dinara na Kosovu, daleko su od dogovora.
Tome treba dodati i nezadovoljstvo nekih nemačkih parlamentaraca načinom na koji su održani izbori u Srbiji, što bi mogla biti još jedna tačka razgovora u Beogradu.
Političar vladajućih liberala Tomas Haker u razgovoru za DW je jasno dao do znanja koga smatra potencijalnom opasnošću za stabilnost u regionu.
"Poseta ministra odbrane Borisa Pistorijusa dolazi u trenutku kada bezbednosna situacija na Balkanu, iako stabilna, ima ozbiljne potencijale za eskalaciju zbog proizvođača nemira poput Milorada Dodika i Aleksandra Vučića. Ministar odbrane putuje u pravo vreme kako bi još jednom istakao našu podršku i interes da održimo mir, i to svima dao do znanja", naveo je Haker.
Komentari 3
Temerinac
Čisto iz kulture treba da ga primi Ministar vojni Srbije i niko više, i da mu posle sat razgovora pokaže put za aerodrom. Dok ne nateraju Kurtija da vrati dinar, nema o čemu sa ovakvima da se razgovara. A ako unesu u Poglavlje 35 i tamo ubace zahtev za nezavisnost Kosova jednostavno ove iz EU ne treba više ovako primati, a i kada dođu na sat vremena prima ga ministar po rangu, i isti dan zakazati sastanak sa nekim iz Kine ili Rusije, mora se napraviti ravnoteža u diplomatiji.
Ivan
Goran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar