Rašić: Pitanje novčanih isplata iz Srbije moglo bi da se reši do kraja februara

Ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenad Rašić izjavio je danas da je potreban tranzicioni period za primenu Pravilnika CBK o gotovinskom kojim se na Kosovu može koristiti samo evro.
Rašić je rekao da ne može da kaže do kada bi trajala ta tranzicija, ali je izrazio uverenje da će, ako bude spremnosti druge strane (Srbije), do kraja februara biti rešeno pitanje isplata koje dolaze iz budžeta Srbije.
 
On je na konferenciji za medije rekao da postoje dva načina da se primeni odluka CBK, te da je jedna opcija da CBK postigne dogovor sa Narodnom bankom Srbije (NBS) o transakcijama, a druga - da banke koje imaju filijale na Kosovu i u Srbiji omoguće transakcije u evrima.
On je takođe kazao da će građanima koji imaju primanja u dinarima biti omogućeno da besplatno otvore račune u kosovskim bankama, ali da je i za to ipak potreban tranzicioni period.
 
"Ja bih voleo da sve ovo ne postane političko pitanje, nego da bude jedan operativni izazov", naveo je on.
NBS je ranije saopštila da je ukidanje dinara na Kosovu političko pitanje i da mora biti pokrenuto u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa.
 
Sa druge strane, kosovske vlasti insistiraju na direktnoj komunikaciji CBK i NBS oko ovog pitanja, a ne preko EU koja posreduje u dijalogu Beograda i Prištine.
 
U međuvremenu je međunarodna zajednica od Kosova zatražila da se odluka o ukidanju plaćanja dinarima odloži, jer bi mogla da ima negativan uticaj na etničke Srbe i da dovede do ponovnog podizanje tenzija.
  • zztop

    07.02.2024 17:09
    Rašiću ne verujem da će ovi ugroženi to moći izdržati , a kako će tek biti kad dođu u ustanovu sa kosovskim natpisom i zastavom neće hteti ni evre da uzmu ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija