Spomen-područje koje čuva sećanje na Sremski front, gde su stradale hiljade onih koji su živote žrtvovali za slobodu, pretvoreno je u sankalište. To nisu izolovani slučajevi.
Tragovi automobilskih guma još se mogu videti u spomen-parku u Jajincima. Pre dve nedelje je, po ko zna koji put, bio poligon za bahate vozače.
"Mi ovakvim ponašanjem šaljemo jednu poruku, pre svega poruku nama samima, da smo nedostojni tih predaka koji su ovde i pobijeni i zakopani, ali i da se ne staramo o našim stratištima i da nam je kultura sećanja na zaista niskom nivou", kaže za
RTS Bojan Arbutina iz Muzeja žrtava genocida.
Ističe da je Muzej već pokrenuo niz aktivnosti kako bi se ta memorijal sačuvao.
"Poput fizičko-tehničkog obezbeđenja, gde će biti postavljene rampe kako vozila više ne bi mogla na ovaj memorijalni prostor. Zatim, biće instalirane kamere. Biće unajmljeno i obezbeđenje koje će se starati o njemu 24 časa", ističe Arbutina.
Iako je na tom mestu tokom Drugog svetskog rata streljano desetine hiljada ljudi, pojedince to ne sprečava da na travnjaku prave roštilj, slave dečji rođendan, pa i da se sunčaju.
"Ta reč 'park' verovatno naše sugrađane asocira da je to parkovski prostor, da oni tu mogu da se ponašaju kao u regularnim parkovima i jedna od inicijativa Muzeja žrtava genocida biće da se preimenuje u Spomen-područije Jajinci, kako bismo i na taj način možda doprli do svesti sugrađana", kaže Arbutina.
Nije retkost da se spomenici skrnave i na Kalemedanu, čak nekoliko puta mesečno, najčešće grafitima. Poslednji put u novembru prošle godine.
"Imajući u vidu da svi ovi spomenici datirju iz vremena različitog istorijskog doba, to su jako osetljivi materijali i svi radovi moraju da se obavljaju jako stručno i precizno. Što se tiče grafita, moraju da se upotrebljavaju i neinvazivna sredstva kako ne bi došlo do dodatnog oštećenja", objašnjava Abela Lukovac iz Beogradske tvrđave.
Na Kalemdanu bi uskoro trebalo da počne da radi 67 kamera. To bi trebalo da doprinese boljoj zaštiti spomenika, ali i celog kulturno-istorijskog kompleksa.
U Sekretarijatu za kulturu kažu da je za uništavanje, prljanje, skrnavljenje spomenika propisana kazna od 15.000 dinara.
U Muzeju žrtava genocida za RTS kažu da nikada niko nije kažnjen za skrnavljenje, a u MUP-u da za poslednji slučaj vožnje po spomen-parku Jajinci nisu dobili prijavu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar