Poljoprivrednici Srbije: Zbog neslaganja podataka e-agrara i katastra preti nam kazna

Poljoprivrednici u Srbiji ocenili su da zbog neslaganja podataka o statusu njiva u katastru i satelitskom sistemu za identifikaciju površine i setvene kulture parcela (LPIS),rizikuju da naparve grešku
Poljoprivrednici Srbije: Zbog neslaganja podataka e-agrara i katastra preti nam kazna
Foto: 021.rs
Kako objašnjavaju, mnogi rizikuju da naparve grešku prilikom prijavljivanja površina parcela za subvencije u e-agrarau i budu kažnjeni gubitkom prava na taj podsticaj.
 
Poljoprivrednik Damir Perčić iz subotičkog naselja Aleksandrovo obrađuje ukupno 47 hektara zemlje koje ne može da prijavi za subvencije po hektaru u sistem e-agrara zbog dve njive, ukupne površine sedam ari.
E-agrar, kako je rekao, ne prepoznaje to neobrađeno zemljište, a neobrađeno je jer je na njima izgrađena obilaznica za Kelebiju. 
 
"U e-agrar trebalo bi da prijavim zemljište mog gazdinstva, a oduzmem sedam ari na kome je asfalt, međutim taj sistem mi ne dozvoljava da u njega unesem faktičko stanje jer nema opcije 'asfalt'", rekao je Perčić.
Dodao je da su te dve njive svojevremeno zakupljene od države i da im nije promenjena namena jer je neko zaboravio da ih evidentira kao deo obilaznice.
 
Perčić kaže da ne traži subvenciju i da ona i nije predviđena za te dve njive na kojima je put, ali pošto ne može da ih izuzme iz celokupne površine, rizikuje da bude kažnjen stavljanem gazdinstva u pasivan staus zbog čega su moguće kazne ukidanja prava na subvencije na celokupnu površinu od jedne do pet godina.
 
"Pokušavao sam 100 puta da pošaljem mejl na adresu e-agrara, ali je sistem zagušen i vraća me da osvežim stranicu, a na telefon se niko ne javlja i ne mogu da dobijem objašnjenje Ministarstva poljoprivrede u pisanoj formi", rekao je Perčić.
 
Greška je, kako je rekao, što je prvo trebalo srediti katastar, pa uvesti e-agrar.
 
Poljoprivrednik iz Male Bosne kod Subotice Marinko Kujundžić rekao je da nedelju dana ne može da dobije pismeno objašnjenje od e-agrara kako da prijavi nekadašnju livadu koja je već godinama obradiva površina od 4,24 ara, kao i njivu od 4,6 ari koja se u katastru vodi kao nekadašnji rov za potrebe rata.
 
"Ako ne prijavim tu promenu Ministarstvo poljoprirede će me kazniti stavljanjem gazdinstva u pasivan status, a ako pokrenem proceduru, prema objašnjenju Ministarstva poljoprivrede, mogu da konkurišem za subvenciju u predviđenom roku", rekao je Kujundžić.
Problem je, kako je rekao, i što advokat koga je morao da angažuje ne može da nađe pouzdan podatak koliko to košta u katastru. Prema nekim informacijama taksa je, prema njegovim rečima, za površinu do hektar 13.000 dinara, "što je na ivici da se ne isplati".
 
Dodatni problem je, prema njegovim rečima i što je jedna od tih parcela zakupljena i što vlasnik neće da se time bavi.
 
"Druge dve njive koje se u katastru vode kao trsik i livada, površine tri hektara od čega je 1,3 hektara obradivo zemljište, zakupljene su od države i ne mogu ja pokretati postupak za prenamenu", rekao je Kujundžić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • XXX

    08.02.2024 17:26
    Tako rade SNS službenici pa Damire zbog njih imaš problem. Sa njima je to teško rešiti. Živimo u propaloj državi i spasa nam nema. A jesi pokušao da kontaktiraš ministarstvo poljoprivrede u BG
  • Aleksandar

    08.02.2024 16:07
    Promena kulture,
    Promenu iz rova koje nije poljo.zemljište u njivu radi katastar.na osnovu podataka iz kat.se plaća porez državi ,slobodno ponesite zahtev RGZ za promenu kulture i prijavite u e agrara svi moramo ažurirati stanja u katastru

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija