Za istragu o izborima u Srbiji i partije Makrona, Sančeza i Micotakisa, protiv cela krajnja desnica

Evroposlanici stranaka koje vode lideri Francuske, Španije, Grčke i Austrije glasali su za rezoluciju Evropskog parlamenta (EP) o izborima u Srbiji.
Za istragu o izborima u Srbiji i partije Makrona, Sančeza i Micotakisa, protiv cela krajnja desnica
Foto: 021.rs
U rezoluciji se poziva na sprovođenje nezavisne međunarodne istrage neregularnosti na decembarskim izborima.
 
Za rezoluciju EP, usvojenu ubedljivom većinom, glasali su evroposlanici stranaka predsednika Francuske Emanuela Makrona, premijera Španije i Grčke, Pedra Sančesa i Kirijakosa Micotakisa, i kancelara Austrije Karla Nehamera, piše Demostat.
Rezoluciju, kojom se Evropska komisija poziva da suspenduje finansiranje Srbije iz fondova EU ako vlasti ne budu spremne da primene ključne preporuke u vezi sa izborima ili ako međunarodna istraga pokaže da su bile direktno umešane u izbornu prevaru, podržali su i poslanici nemačke Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i stranaka predsednika Bugarske Rumena Radeva i bivšeg premijera Bojka Borisova.
 
Od poslanika CDU, za rezoluciju su glasali i izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik i predsednik Spoljnopolitičkog odbora EP Dejvid Mekalister, prethodni izvestilac EP za Srbiju.
 
Sa druge strane, za rezoluciju nije glasao nijedan poslanik krajnje desnih stranaka, poput italijanske Lige, Alternative za Nemačku i francuskog Nacionalnog okupljanja.
Od 705 poslanika EP, sednici je prisustvovalo 557. Za rezoluciju o Srbiji glasao je 461 poslanik, protiv su bila 53, a uzdržana 43.
 
Od prisutnih poslanika Evropske narodne partije (EPP), najmoćnije stranke u EP čiji je pridruženi član Srpska napredna stranka, protiv usvajanja rezolucije glasao je samo jedan, iz Češke, dok su dva iz Rumunije bila uzdržana.
 
Svi poslanici grupe Socijalisti i demokrate koji su bili u sali glasali su za usvajanje rezolucije, kao i svi poslanici grupe Zeleni.
 
Iz liberalne grupe Obnovimo Evropu protiv rezolucije su bili po jedan poslanik iz Danske i Finske, dok su tri poslanika iz Češke bila udržana.
 
Četiri poslanika iz grupe Levica glasalo je protiv rezolucije, a dva su bila uzdržana.
 
Iz desne grupe Evropski konzervativci i reformisti (ECR) protiv rezolucije su se izjasnila svega dva poslanika, iz Grčke i Rumunije, a uzdržano je bilo 14, među kojima su i članovi stranke Braća Italije premijerke Đorđe Meloni.
 
Iz krajnje desne grupe Identitet i demokratija (ID), kojoj pripadaju italijanska Liga, Alternativa za Nemačku i francusko Nacionalno okupljanje, nijedan poslanik nije podržao rezoluciju o Srbiji. Većina poslanika te grupe glasala je protiv, a ostali su bili udržani.
 
  • Dex

    11.02.2024 08:13
    @Sava, znas kad ce eu da obustavi Srbiji sredstva iz fondova? Nikad.
    A ta sredstva smo dobijali i u periodu od 2000-2012 pa se nesto ne secam da je ista korisno uradjeno sa tim novcem (osim sto je tadasnja vlast, a sadasnja opozicija ojadila drzavu i napunila svoje dzepove). A ni od obecanja za ulazak u eu nije bilo nista, iako je tadasnja vlast bila "po volji" eu. Ova sadasnja vlast se bar ne trude da nas uvedu u eu
  • Neoplantius

    11.02.2024 05:40
    @w/e
    Ko god koristi zamenicu JA gde bi bilo prirodno da stoji MI, je ultradesničar.
  • @naci

    10.02.2024 21:50
    Dokaz da postoji fašinternacionala. S centrom u Mockbu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija