
Tučeni šipkama, puštani psi na njih, opljačkani: Da li su srpski graničari zlostavljali izbeglice?
Izbeglice i migranti koji su prolazili kroz Srbiju navodno su pretrpeli nasilje od strane srpske policije.

Foto: 021.rs (ilustracija)
Batine, otimanje telefona i novca, pa skidanje maltene do gole kože - više desetina migranata tvrdi da je to doživelo prošle subote, kada je naišlo na srpske graničare, pre proterivanja u Severnu Makedoniju, piše N1.
"Preko 50 ljudi u manjim grupama je presretnuto. To nije bio izolovan incident, već se dešavalo u roku od tri dana", kaže za N1 Jasmin Redžepi iz Udruženja "Legis" iz Severne Makedonije.
Navodno su migranti torturu proživeli u jednoj policijskoj stanici u pograničnom pojasu.
"Navodi koje smo dobili, uskoro čekamo izveštaj o povredama, podrazumevali su da su ljude tukli sa… sada nabrajam šta su navodi, još uvek nepotvrđeni s obzirom na to da se ne nalaze u Srbiji, a to su – metalne šipke, kaiševi od pantalona, kalašnjikovi, odnosno da su udarani sa kundacima i da su puštani psi na ljude", kaže za N1 Nikola Kovačević, pravnik za ljudska prava.
U organizaciji "Legis" kažu da su dobili potvrdu da će se srpska i makedonska policija sastati kako bi se utvrdilo da li su u maltretiranju zaista učestvovali pripadnici srpskog MUP-a ili neko drugi.
Postoji sumnja da teror ima veze sa samo par dana ranije održanim sastankom evropske delegacije sa srpskim službama u Beogradu na kom se razgovaralo o migrantskom pitanju i saradnji na njegovom rešavanju.
"Sve to se generiše naglom promenom politike koja je uslovljena Reformom azila i migracija u Evropskoj uniji, tako da bez ikakve sumnje Evropska unija snosi odgovornost za lančano širenje ovakve prakse", kaže Nikola Kovačević.
Pritisak da se smanje nepoželjni dolasci u EU ubuduće će da raste, pa aktivisti strahuju da bi Srbija mogla da se ugelda, recimo, na Mađarsku, poznatu po brutalnosti prema migrantima.
Iz MUP-a nisu odgovorili na pitanja N1.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Bivši urednik rukovodstvu RTS-a: Dozvolili ste da Vučić od naše kuće napravi svoj medijski ćacilend
19.04.2025.•
0
Bojan Bosiljčić, dugogodišnji urednik kulture na RTS-u, sada u penziji, i prvi prezenter novog programa na RTS-u u noći 5. oktobra 2000, uputio je otvoreno pismo menadžmentu te medijske kuće.
Marta Kos: EU prati blokadu RTS-a, javni mediji imaju odgovornost da rade u interesu javnosti
19.04.2025.•
0
Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je danas da pažljivo prati situaciju u Srbiji kao i da poziva sve da se uzdrže od daljih tenzija.
Politiko: Da li će se Srbija pretvoriti u rudarsku koloniju EU?
19.04.2025.•
5
Projekat koji podržava Brisel, a ima za cilj razvoj rezervi litijuma potrebnog za električna vozila, podstiče političku nestabilnost na pragu Evropske unije, piše Politico.
Kardinal Nemet u Uskršnjoj poslanici: Svi da se zapitaju da li svojim rečima šire mir ili razdor
19.04.2025.•
3
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet poručio je u Uskršnjoj poslanici da svi moraju preispitati svoje delovanje, misli i način govora.
VIDEO Ratni veteran ispred RTS-a: Kuhinja širenja laži u ovoj zgradi, studenti ne padaju na njih
19.04.2025.•
9
"Naša kuhinja za širenje mržnje i laži nalazi se u ovoj zgradi iza nas", rekao je ratni veteran Goran Samardžić u govoru ispred RTS-a koji je postao viralan na društvenim mrežama.
"Noć slavuja" od 25. aprila širom Srbije: Slušanje pesme ove ptice u prirodi, prijave obavezne
19.04.2025.•
4
Više jedinstvenih izleta organizuje se u okviru manifestacije "Noć slavuja", među kojima se nekoliko odvija i na više lokacija u Novom Sadu i širom Srbije
VIDEO: Američka reperka podelila snimak studenata ispred RTS-a koji plešu uz njenu muziku
19.04.2025.•
6
Američka reperka Azelija Benks, najpoznatija po hitu "212", podelila je na društvenoj mreži "X" snimak protesta studenata ispred Radio-televizije Srbije (RTS).
Lađare iz Srbije "skidaju" sa brodova u Nemačkoj: Sve zbog neusaglašenosti države sa standardima EU
19.04.2025.•
14
Srpski radnici na nemačkim vodnim putevima sve češće imaju administrativne probleme tokom svog angažovanja, a sve zbog neusaglašenosti Srbije sa evropskim propisima.
Izvučena i Loto plus sedmica i Džoker: Dobitnicima 1,7 miliona i 220.000 evra
19.04.2025.•
3
U 30. kolu igre na sreću Loto izvučeni su Loto plus sedmica i Džoker.
Albijanić: Vlast najavljuje dalju represiju nad građanima, ali je pala još 15. marta u Beogradu
19.04.2025.•
14
Poslanik Miloljub Albijanić, koji je do pre neki dan bio deo vladajuće koalicije, izjavio je da vlast najavljuje dalju represiju prema studentima i profesorima.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ko zna, zna
19.04.2025.•
6
Kao i svakog dana, 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Disciplinovanje "neposlušnih" medicinara zbog podrške studentima: Da li je i kako počelo?
19.04.2025.•
20
Pritisci države pojačavaju se iz dana u dan, pa su tako suspenzije i pretnje istima krenule i među medicinarima koji su digli glas protiv brojnih nepravilnosti u njihovoj struci.
Sud odbio da se optuženima za sukob u Banjskoj sudi u odsustvu: Njih 40 optuženo za terorizam
19.04.2025.•
3
Osnovni sud u Prištini odbio je zahtev Specijalnog tužilaštva da se grupi od 40 optuženih za oružani sukob u Banjskoj sudi u odsustvu, navodeći da će im biti suđeno nakon hapšenja.
Peti dan blokade RTS-a: Studenti ne posustaju, uprava javnog servisa podnela krivičnu prijavu
19.04.2025.•
14
Blokada Radio televizije Srbije (RTS) ušla je u peti dan, a studenti i građani blokiraju ulaz u prostorije RTS-a u Takovskoj i na Košutnjaku.
Todorović: Narednih dana toplo, ali nismo završili sa hladnim vremenom
18.04.2025.•
1
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas u naredna četiri do pet dana očekuje suvo i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine sa letnjim temperaturama koje prelaze 25 stepeni.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ovo ćete lako
18.04.2025.•
4
Razonoda za one koji imaju slobodan dan, a odmor za one koji ipak rade.
BiVits Activa i Fondacija Nataše Kovačević "Da sva deca skaču" – zajedno menjaju dečje živote
18.04.2025.•
0
U duhu sportskog duha i društvene odgovornosti, BiVits je svečano obeležio svoj četvrti rođendan, simbolično zaokruživši jedan olimpijski ciklus.
Otkud slovo "љ" u ruskom izveštaju o zvučnom topu i druge nelogičnosti
18.04.2025.•
30
Bezbednosno informativna agencija (BIA) je na svom sajtu objavila izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) o upotrebi takozvanog zvučnog topa u Srbiji.
Četiri udesa na auto-putu kod Malog Požarevca
18.04.2025.•
0
Na auto-putu kod Malog Požarevca danas oko 13 časova dogodile su se četiri saobraćajne nezgode.
Uhapšen mladić iz okoline Lučana zbog pokušaja ubistva dede
18.04.2025.•
0
Čačanska policija saopštila je da je uhapsila mladića iz okoline Lučana, zbog sumnje da je pokušao da ubije svog dedu.
Čačak obezbeđuje besplatne udžbenike za učenike od prvog do četvrtog razreda
18.04.2025.•
0
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović saopštio je danas da će Grad obezbediti besplatne udžbenike za sve učenike čačanskih osnovnih škola od prvog do četvrtog razreda.
Komentari 18
Vule
Prebranac
John
Šta mislite da rade kad ih niko ne vidi?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar