Bugarski interkonektor u rad pušten pred izbore u decembru, a gasa još nema: Šta se dešava?

Srbija još ne dobija prirodni gas iz Azerbejdžana preko bugarskog interkonektora, koji je pušten u probni rad 10. decembra prošle godine.

Isporuke iz Azerbejdžana će krenuti kada se ukaže potreba za dodatnim količinama gasa, što zavisi od kretanja potrošnje prirodnog gasa u Srbiji, ali i cena na međunarodnom tržištu, kažu za Demostat u Ministarstvu rudarstva i energetike, piše Demostat.

Srbija je do sada bila zavisna od ruskog gasa, ali će se, kada počnu isporuke gasa iz Kaspijskog regiona i LNG terminala u Grčkoj, diverzifikovati izvori snadbevanja i na taj način promeniti energetska mapa Srbije, ali i Zapadnog Balkana.
 
Gasni interkonektor Srbija-Bugarska, koji je deo šire inicijative Evropske unije za smanjenje zavisnosti Evrope od ruskog gasa, pušten je u probni rad 10. decembra prošle godine.
 
Kako za Demostat navode u Ministarstvu rudarstva i energetike, planirano je da probni rad traje oko šest meseci, nakon čega će preći u redovan režim.
Probni rad je za ovakvu vrstu postrojenja uobičajen način puštanja u rad, navode u ministarstvu i dodaju da je zakonski rok za njegovo trajanje godinu dana.
 
Tokom perioda probnog rada vrše se kontrolna merenja i prate pokazatelji funkcionalnosti sistema gasovoda, preko kojeg se Srbija fizički povezala sa izvorima gasa iz Kaspijskog regiona, kao i LNG terminala u Aleksandropolisu u Grčkoj, koji može da prima gas iz celog sveta.
 
Na pitanje Demostata kada se očekuje početak snadbevanja prirodnim gasom iz Azerbejdžana, iz Ministarstva navode da potpisani ugovor sa tom zemljom omogućava da se isporuke povlače onda kad se ukaže potreba za dodatnim količinama.
 
"S tim u vezi, na dnevnom nivou se prate kretanja potrošnje prirodnog gasa u Republici Srbiji, kao i cena na međunarodnom tržištu", navode u Ministarstvu.
 
U novembru prošle godine potpisan je ugovor između azerbejdžanske kompanije Sokar i srpskog Srbijagasa, kojim je predviđeno snadbevanje do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje iz Azerbejdžana do 2026. godine, dok će se nakon toga dobavljati i milijardu metara kubnih gasa.
 
Kad je reč o zakupu dela LNG terminala u Aleksandropolisu, u Ministarstvu kažu da je Srbijagas rezervisao 300 miliona kubnih metara gasa na godišnjem nivou, od trenutka kada terminal postane u potpunosti operativan, što se očekuje u narednim nedeljama.
 
Diverzifikacija izvora snadbevanja gasom
 
Gas čini oko 13 odsto potrošnje primarne energije, a do sada je u zemlju mogao da uđe samo preko dve tačke –preko gasovoda Balkanski tok (deo Turskog toka, zajedničkog projekta Rusije i Turske), i iz Mađarske.
 
Gasni interkonektor doprinosi diverzifikaciji izvora snadbevanja, čime će se Srbija, ali i region, praktično osloboditi zavisnosti od ruskog gasa.
 
Gasna interkonekcija Srbija-Bugarska deo je šire inicijative EU, Južnog gasnog koridora, čiji je cilj da se smanji zavisnost Evrope od ruskog gasa, posebno nakon što je počeo rat u Ukrajini.
 
Zbog toga i podrška izgradnji interkonektora Srbija-Bugarska.
 
EU je, naime, kroz IPA fondove za Srbiju izdvojila 49,6 miliona evra bespovratnih sredstava za projekat gasni interkonektor, čija je ukupna vrednost 85,5 miliona evra.
Iz Bugarske je za izgradnju gasovoda na svojoj teritoriji od EU dobila grant od 27,6 miliona evra.
 
Ostatak novca Srbija je obezbedila kroz kredit Evropske investicione banke, a iz budžeta je izdvojeno 15 miliona evra i 7,5 miliona evra za pripremne radove i projektovanje.
 
Svečanosti povodom puštanja u probni rad prisutvovali su predsednici Srbije, Bugarske i Azerbejdžana, Aleksandar Vučić, Rumen Radev i Ilham Alijev, šef delegacije Evropske unije u Srbiji u Srbiji Emanuel Žiofre, te ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
  • Azerbejdžan ?

    16.02.2024 14:08
    Jel iko pogledao na internetu mapu Azerbejdžana ? Videće da je to država površinski manja od Srbije i otkud tako maloj državi gasa da snabdeva pola Evrope i da zameni Ruski gas ? Ova priča o Azerbejdžanskom gasu je smešna i EU koja tu priču gura je smešna
  • Bankarka

    15.02.2024 21:11
    Važno da je ministarka, na tu temu, imala razlog da se nekoliko puta pojavi u medijima i slika. Biće toga još.
  • Професор

    15.02.2024 18:47
    Па то да се поред руског набавља неки други који је и скупљи и неизвеснији може само неко памети драмосера.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija