
Pet glavnih pitanja i odgovora o vraćanju obaveznog vojnog roka
Najavu vraćanja obaveznog služenja vojnog roka, suspendovanog 2010. godine, prate brojne nedoumice koje, prema najavama iz Ministarstva odbrane, neće biti razrešene pre maja.
Podsetimo da su nadležni najavili da bi od 1. maja trebalo da bude poznato da li se definitivno vraća obavezni vojni rok, u kom formatu i drugi detalji.
Koliko bi trebalo da traje vojni rok, koliko regruta je Vojsci Srbije potrebno na godišnjem nivou, na koga bi se odnosila vojna obaveza, šta će biti sa prigovorom savesti, postoje li uslovi za smeštaj i obuku vojnika, koliko će nas to koštati - neka su od pitanja koja najviše interesuju javnost, a na koja je N1 pokušao da pronađe odgovore.
Koliko regruta bi služilo obavezni vojni rok na godišnjem nivou?
Jedno od otvorenih pitanja je i koliko regruta bi godišnje redovno služilo vojsku, kao i da li će žene imati obavezu služenja vojnog roka, što bi dodatno povećalo pre svega infrastrukturne troškove.
Prema nekim procenama, sadašnje potrebe Vojske Srbije su oko 10.000 regruta na godišnjem nivou, odnosno 2.500 po uputnom roku, kojih je četiri u toku godine - mart, jun, septembar i decembar.
U periodu od 2002. do 2005. godine, samo Vojni okrug Beograd, koji je obuhvatao sve gradske opštine, kao i Mačvanski i Kolubarski upravni okrug, upućivao je u Vojsku SCG 4.500 do 5.000 regruta po uputnom roku, dakle 18.000-20.000 godišnje.
U istom razdoblju, na nivou državne zajednice Srbija i Crna Gora, godišnje je na odsluženje vojnog roka odlazilo između 45.000 i 50.000 regruta.
General-potpukovnik u penziji Petar Radojčić navodi za N1 da je početkom 2010. godine, u odnosu na formacijske potrebe, nedostajalo oko 2.300 vojnika, odnosno 34 odsto, što ukazuje da je opredeljenje za profesionalizaciju bilo nužno.
"Svaki drugi regrut počeo je da izbegava vojnu obavezu, a zloupotreba prava na prigovor savesti uzela je maha. Svedoci smo da započeti proces nije završen, a pitanje je i da li će. U međuvremenu ništa suštinski nije učinjeno da se kvantitativna i kvalitativna popuna vojnicima poveća i poboljša", konstatuje Radojčić.
Imajući u vidu da je Srbija 2006. godine pristupila NATO programu "Partnerstvo za mir" i da su započeti različiti oblici saradnje sa tim savezom, usvojen je standard NATO po kategorijama - 15 odsto civilnih lica, 45 odsto profesionalnih vojnika, 25 odsto podoficira i 15 odsto oficira, među kojima od 0,3 do 0,6 odsto generala.
Koliko bi trajao obavezni vojni rok?
Nije poznato ni koliko bi trebalo da traje vojni rok, za sada se samo spekuliše da bi to moglo da bude tri meseca, što je pre skoro dve godine predlagao predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Ipak, tu svoju izjavu Vučić je krajem januara ove godine delimično korigovao, nagoveštavajući mogućnost da vojni rok bude produžen na 100 ili možda 110 dana.
Neke stvari, pak, jesu poznate, poput dužine osnovne vojničke obuke, koja, prema sadašnjem programu, traje dva meseca i dvadeset dana.
Na koga bi se odnosila vojna obaveza?
Na dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem u Vojsci Srbije mogu se prijaviti kandidati muškog i ženskog pola koji u 2024. godini navršavaju od 19 do 30 godina života, ali još nije poznato da li bi prvu generaciju vojnika na redovnom odsluženju vojnog roka činili samo oni koji su tek napunili 19 godina.
"Ne znamo trenutno ni koga će da kači vojna obaveza. Prošle godine smo imali nešto više od 35.000 momaka koji su napunili 19 godina, a treba nam oko 10.000 vojnika. Ko je taj koji će da kaže ko ide, a ko ne ide? Šta ćemo sa ljudima koji na lekarskom pregledu izjave 'ako me pošaljete u vojsku, ja ću da se ubijem', ajde da vidim ko će da ih pošalje u vojsku", upozorava predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić.
U kojoj meri prigovor savesti može uticati na odziv regruta?
Lice nije dužno da, protivno svojoj veri ili ubeđenjima, ispunjava vojnu ili drugu obavezu koja uključuje upotrebu oružja. Lice koje se pozove na prigovor savesti može biti pozvano da ispuni vojnu obavezu bez obaveze da nosi oružje, u skladu sa zakonom, propisano je Ustavom Srbije u članu 45.
Novinar Davor Lukač, koji dugi niz godina prati aktivnosti Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, ocenjuje da bi se većina vojnih obveznika pozivala na prigovor savesti, što bi, dodaje, imalo veliki uticaj na odziv regruta.
"Držanje vojnika sa prigovorom savesti osam meseci da dokoni po kasarni ne samo da je besmisleno, nego treba tog čoveka hraniti, omogućiti mu spavaonice, posteljinu i slično. A on će u stvari tamo da skuplja lišće u jesen, kosi travu u proleće i leto, okopava ružičnjake, pere kamione i automobile ili da riba hodnike i spavaonice jednom ili dvaput dnevno. I da čisti sneg kad napada u krugu kasarne i oko njih", slikovito opisuje Lukač.
Podatke o broju regruta koji su se pozvali na prigovor savesti do kraja 2010. godine imaju samo Ministarstvo odbrane i Generalštab Vojske Srbije, ali je do njih nemoguće doći jer se tretiraju kao vojna tajna.
Koliko bi koštalo vraćanje obaveznog vojnog roka?
Procene o tome koliko bi državu koštalo vraćanje obaveznog služenja vojnog roka kretale su se u rasponu od 90 miliona do 600 miliona dinara.
"Od 2016. godine logističke 'procene' državnih zvaničnika bile su proizvoljne, rekao bih spekulativne. Iznos se, bez prethodne sveobuhvatne analize i izrade studije izvodljivosti, ne može ni naslutiti, jer se pouzdano ne zna trajanje vojnog roka, koliki je raspoloživi regrutni potencijal, kao i koliko bi vojnika bilo u svakom od četiri uputna roka", napominje Radojčić.
Kako kaže, ne zna se ni koliki bi bili finansijski izdaci za nastavna sredstava (uključujući i ubojna sredstva), gorivo, ishranu, opremu, garderobu i ostalo, te da li bi vojnici imali novčane prinadležnosti i u kom iznosu.
Komplet uniforma M-10, uključujući cipele i čizme, košta oko 170.000 dinara ili približno 1.500 evra. Svaki novi regrut zadužio bi po jedan komplet uniforme, što bi na procenjeni broj od 10.000 vojnika godišnje koštalo oko 15 miliona evra. Tom trošku treba dodati i cenu obroka za vojnika, kao i ispaljene municije na gađanjima kojih ima ukupno šest.
"Regrute na odsluženju vojnog roka morate u svakom uputnom roku, dakle četiri puta godišnje, da obučete u nove uniforme, dok se uniforme za profesionalnu vojsku menjaju na dve godine. Za svaku generaciju vojnika moraju biti obezbeđeni novi kompleti uniformi, koje se potom razdužuju i idu u magacin za neku rezervu ili se rashoduju", ističe Novica Antić.
Jedan od izdataka je i mesečna plata vojnika. Vojnici na dobrovoljnom služenju vojnog roka mesečno primaju oko 46.000 dinara, ali bi plata redovnih vojnika, procenjuju sagovornici N1, verovatno bila dosta niža od tog iznosa.
Ceo tekst N1 o vraćanju obaveznog vojnog roka, uz nekoliko dodatnih pitanja i odgovora, čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić nudio gradonačelniku Ljubljane mesto premijera Srbije - šta stoji iza njihovog odnosa?
07.04.2025.•
0
Reči Aleksandra Vučića izrečene sinoć, da je u jeku duboke političke krize ponudio mesto novog srpskog premijera gradonačelniku Ljubljane Zoranu Jankoviću, bile su za mnoge veliko iznenađenje.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za početak nedelje
07.04.2025.•
0
Još jedna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Šta će raditi bivši premijer Vučević: "Nije logično da odmah budem u vladi, fokus na rad u SNS"
07.04.2025.•
0
Premijer u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je da mandatar za sastav nove Vlade Srbije Đuro Macut i nova vlada treba da donesu novu energiju.
VIDEO: Dokle su stigli Srbi koji sa Kosova idu na Vučićev skup?
07.04.2025.•
0
Srbi sa Kosova i Metohije koji su krenuli juče krenuli ka Beogradu, kako bi u subotu 12. aprila stigli na skup Aleksandra Vučića, stigli su sinoć do mesta Ušće u Kraljevu.
Opozicija o novom mandataru: Sve su to Ćaci, Vučić će i dalje biti i premijer i svi ministri
07.04.2025.•
1
"Put do pakla popločan je dobrim namerama. Ne sumnjam da prof. dr Đuro Macut ima dobre namere, ali je pakao pun dobrih namera i želja", kaže potpredsednik Demokratske stranke Nenad Mitrović.
Pojačana kontrola saobraćaja ove nedelje: Policija "lovi" one koji prekorače brzinu
07.04.2025.•
2
Policija će od danas, 7. aprila do nedelje, 13. aprila pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega prekoračenje brzine.
Počinje isplata uvećane plate prosvetarima - puna zarada i povišica samo onima koji su radili
07.04.2025.•
10
Isplata akontacije martovske plate radnicima u prosveti uvećane za pet odsto počeće danas, 7. aprila, kao i isplata za zaposlene u visokom obrazovanju kojima stiže uvećanje od 15,97 odsto.
Zaposleni u pravosuđu od danas u trodnevnom štrajku: Država ih ignoriše
07.04.2025.•
1
Zaposleni u pravosuđu od danas, 7. aprila do srede, 9. aprila su u trodnevnom štrajku zbog ćutanja Ministarstva pravde na ranije upućene zahteve.
Dačić: Ružić suspendovan jer je bio na protestu protiv vlasti - nema demagogije studenti, ovo, ono..
07.04.2025.•
5
Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je da očekuje da će Branko Ružić poštovati odluku Statutarne komisije SPS-a da na šest meseci bude suspendovan sa svih funkcija u stranci.
Studenti o izboru Macuta za mandatara: Nisu bitna imena, nego da institucije rade svoj posao
07.04.2025.•
3
Studenti u blokadi ističu da njima ime i prezime bilo kog javnog funkcionera nisu važni, već to da institucije na čijem su čelu rade svoj posao.
Na planini Jablanik evakuisano dvoje ruskih državljana: Kampovali, pa se zaglavili u snegu
06.04.2025.•
0
Dvoje državljana Rusije evakuisano je tokom dana na planini Jablanik, zajedničkom akcijom spasilaca Gorske službe spasavanja i Policijske uprave Valjevo.
Vučić o gradonačelniku Ljubljane: Voleo bih da nekada nešto u budućnosti radimo, da on bude glavni
06.04.2025.•
5
Nakon što je saopštio ime novog mandatara za sastav Vlade Srbije, Vučić je izjavio da je razgovarao sa svojim prijateljem Zoranom Jankovićem, gradonačelnikom Ljubljane.
Eparhija Raško-prizrenska: Niko nije priveden u Bogosloviji, neodgovorni navodi Kosovske policije
06.04.2025.•
2
Eparhija raško-prizrenska saopštila je da je 12 osoba prethodne noći boravilo u gostinskom delu Bogoslovije Sv. Kirila i Metodija u Prizrenu i navela da niko nije priveden unutar Bogoslovije.
Deo parlamentarne opozicije o izboru novog mandatara: Farsa, biće marioneta predsednika
06.04.2025.•
8
Predstavnici parlementarne opozicije različito su komentarisali izbor Đura Macuta za mandatara za sastav nove Vlade.
Ko je prijavio skup u Pionirskom parku i do kada će trajati: MUP odgovorio
06.04.2025.•
1
Televizija N1 zatražila je MUP, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, prijavu skupa koji već mesec dana traje u Pionirskom parku.
Ko je Đuro Macut: Biografija budućeg premijera
06.04.2025.•
80
Prof. dr Đuro Macut je srpski endokrinolog, akademik i kliničar, rođen u Beogradu, diplomirao je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je kasnije i magistrirao, a potom i doktorirao.
Đuro Macut predložen za mandatara za sastav nove Vlade
06.04.2025.•
51
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je Đura Macuta, endokrinologa i profesora na Medicinskom fakultetu za mandatara za sastav nove Vlade.
U Beogradu uhapšen muškarac koji je nožem naneo smrtonosne povrede psu
06.04.2025.•
0
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Policijske stanice Savski venac uhapsili su 24-godišnjeg N. M. koji se sumnjiči da je nožem, više puta naneo smrtonosne povrede psu.
Studenti u blokadi sutra protestuju u Beogradu: Hitan bunt zbog problema koji se ignorišu
06.04.2025.•
3
Studenti u blokadi pozvali su građane na protest koji će u ponedeljak, 7. aprila, organizovati od 11 do 13 časova na platou ispred Univerziteta "Union - Nikola Tesla", a objasnili su i zašto.
Svečlja: Na Kosovu uhapšeni i srpski oficiri, postoje dokazi o povezanosti sa Banjskom
06.04.2025.•
2
U akcijama Kosovske policije sprovedenim u subotu i nedelju u Prizrenu i Đakovici privedeno je 16 osoba koje su bile u ukupno četiri vozila sa kragujevačkim registarskim oznakama.
Savo Manojlović: Tužilaštvo da sasluša Čedomira Jovanovića o "zvučnom topu"
06.04.2025.•
5
Lider pokreta Kreni-Promeni Savo Manojlović izjavio je da tužilaštvo mora da sasluša Čedomira Jovanovića, zbog njegovih izjava o upotrebi zvučnog topa tokom protesta u Beogradu.
Komentari 20
gde si sluzio
huhuhuhu
18.02.2024 • 15:14
@hahahaha
Ti prvi da si bio u vojsci, znao bi šta je A i B komplet.
Izvini gardista, nismo te prepoznali mi sa polovnim i ishabanim i A i B kompletima i rastegljenim dugackim gacama i iznosenim cizmama.
huhuhuhu
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar