"Trend među roditeljima da uzimaju privatne časove deci": Hiljadu evra za pripremu za malu maturu

Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Milorad Antić rekao je da je postao trend među roditeljima da uzimaju privatne časove deci za pripremu male mature.
"Trend među roditeljima da uzimaju privatne časove deci": Hiljadu evra za pripremu za malu maturu
Foto: Pixabay
On kaže da roditelji za to izdvajaju velike sume novca - više od 100.000 dinara može da košta priprema za sva tri predmeta.
 
Kako je rekao za Tanjug, roditelji misle da će imati bolju i kvalitetniju kontrolu nam detetom i njegovima učenjem.
"Što se tiče plaćanja privatnih časova u Beogradu, za to se najviše odlučuju roditelji u opštinama Savski venac, Vračar i Stari Grad. Malo manje, recimo, van Beograda, ali se ipak uzimaju. Privatni časovi su, nažalost, poskupeli sa rastom cena. U proseku se cena kreće negde od 1.500 dinara za jedan školski čas ili 2.500 dinara za dva školska časa. To je cena koju naplaćuju kvalitetni nastavnici", rekao je Antić.
 
Međutim, kako objašnjava Antić, ono što nije dobro je što roditelji plaćaju nastavnike sličnih struka, na primer za matematiku programere, IT stručnjake ili mašince.  
"Oni sigurno znaju matematiku, ali pedagoški pristup je sasvim drugačiji. Od uvoda preko razrade do zaključka, to je sasvim drugačiji plan od onih nastavnika koji rade u osnovnoj školi i koji pripremaju đake", rekao je on.
 
Što se tiče škola, i one organizuju pripreme, čak i opštine ili razna udruženja i to je besplatno, podseća Antić.
 
"U školi je to uglavnom šesti čas ili sedmi čas, između smena. Nekada bude od četiri sata popodne kad nastavnik završi. Mnogo bi bilo bolje rešenje da se subotom to radi - dva časa srpskog, dva časa matematike", istakao je Antić.
 
Kako objašnjava, i u školama treba da se pripremna nastava organizuje u manjim grupama, a ne u grupi od 30 učenika, jer su manje grupe efikasnije.
"Za savladavanje gradiva je jako bitno da vi imate povratnu informaciju i da možete da komunicirate jedan na jedan", naglasio je on.
 
Zato se, kako objašnjava Antić, roditelji odlučuju da plate privatne časove, ali ističe da to ne znači da će dete bolje položiti malu maturu, jer ako nije učilo na vreme kroz četiri godine, teško će celo gradivo savladati za 40 časova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anonymous

    21.04.2024 04:53
    Nekad jedan programer u 3 reci objasni detetu ono sto mu nije jasno, dok 10 nastavnika matematike u skoli sa silnim kursevima na koje su primorani da idu tokom godine to isto ne mogu. Uostalom ako se pod pedagoskim pristupom smatra da nastavnici tokom casa decu ponizavaju ili im na primer traze da za 5 znaju svaki zarez u knjizi, onda je tu i najveci problem, razumevanje sta znaci pedagogija, i sama njena primena.
  • radmilovac

    19.02.2024 08:40
    V
    18.02.2024 • 18:07
    Iz principa ne plaćam privatne časove.
    Mnogo mi je važnije da dete bude svesno da je škola samo njegova odgovornost nego koju ocenu će dobiti.


    postujem vas stav, ali cu vam skrenuti paznju da postoje situacije gde nastavnici, iz raznoraznih razloga, ne prenesu djacima osnove gradiva koje predaju, a sem ocene (koja je, slozicemo se, najmanje bitna) u igri je i znanje, koje je potrebno imati.

    nadam se da u tim situacijama pomazete svom detetu da ta znanja usvoji.
  • Halion

    18.02.2024 18:20
    Ne znam šta se bilo ko čudi, kad su roditelji masovno neobrazovani i ne znaju matematiku na nivou 8. osnovne, a predavačima je odavno postalo nemoguće da savesno i valjano obavljaju poslovima, u uslovima u kojima moraju da ga obavljaju. Hteli ste da outsourcujete vaspitanje, sad plaćajte. Ili ne dao bog uzmite malo da se bavite tim gradivom pa pomozite deci sami

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija