Ako Srbija hoće u EU: Evropski parlament ponovo traži da uvedemo sankcije Rusiji

Evropski poslanici usvojili su u Strazburu rezoluciju o sprovođenju zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU (ZSBP), u kojoj se Srbija poziva da se hitno uskladi sa tom politikom EU.
Ako Srbija hoće u EU: Evropski parlament ponovo traži da uvedemo sankcije Rusiji
Foto: 021.rs
U delu koji se tiče Srbije u rezoluciji, koja nije pravno obavezujuća i koja treba da posluži kao smernica evropskim institucijama, a sačinjena je na osnovu godišnjeg izveštaja za 2023. o sprovođenju ZSBP predsednika Odbora za spoljne poslove Dejvida Mekalistera, izražava se podrška normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i pozivaju obe strane da se angažuju u dijalogu kako bi se postigao "sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum".
 
Uz pozdravljanje paketa proširenja EU za 2023. i Plana rasta za Zapadni Balkan koje je predstavila Evropska komisija, poziva se Savet EU da pokaže "istinsku političku posvećenost perspektivi članstva zemalja Zapadnog Balkana".
Istovremeno se navodi da bi zemlje kandidate za članstvo trebalo procenjivati na osnovu njihovih zasluga "u ispunjavanju objektivnih kriterijuma za pristupanje", što, napominje se, uključuje primenu reformi u vezi sa EU i usklađivanje politike sa ZSBP, kao što su stavovi i restriktivne mere usvojeni kao odgovor na rat Rusije u Ukrajini. 
 
Dok se pozdravlja to što je većina zemalja Zapadnog Balkana usklađena sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, Beograd se poziva da hitno učini isto, posebno, kako se navodi, "imajući u vidu da je Srbija jedna od retkih evropskih zemalja koja se još nije uskladila sa sankcijama usvojenim kao odgovor na ruski agresorski rat protiv Ukrajine".
Nastavak procesa pristupanja Srbije EU uslovljava se usklađivanjem sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvarivanjem, kako se navodi, "značajnog napretka u reformama vezanim za EU".
 
Beograd i Priština se pozivaju da se "angažuju u dijalogu u dobroj veri i u duhu kompromisa kako bi postigli sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum o normalizaciji njihovih odnosa", za koji se tvrdi da treba da bude "zasnovan na međusobnom priznavanju, u skladu sa međunarodnim pravom i bez daljeg odlaganja".
 
Upozorava se da bi neuspeh u poboljšanju normalizacije odnosa negativno uticao na integraciju obe strane u EU.
 
Istovremeno se poziva EU da usvoji uravnotežen pristup u posredovanju između strana kako bi se prevazišao trenutni zastoj u dijalogu i upozorava da bi neuspeh dijaloga imao posledice na ulogu EU kao kredibilnog spoljnopolitičkog igrača. 
 
Izražava se i žaljenje zbog restriktivnih mera koje je Savet EU uveo Prištini i poziva na njihovo hitno ukidanje. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ja

    29.02.2024 17:35
    EU nikada
    Srbija treba da se pazi i bezi od EU!!! Kakvi sankcije protiv Rusima?! Nikada!!!
  • Srbija ništa

    29.02.2024 13:27
    Ali Vojvodina hoće u EU.
    Možda tako treba sagledati stvari, da EU pomogne nama da se vratimo kući.
    Otišlo je i Kosovo, nema razloga da mi ostanemo sa srbijom.
  • Р. Б

    29.02.2024 12:15
    Р.Б
    Србија живи од ЕУ и да нам није ње било би горе него 90-их. Где одлазе толики новци то треба упитати АВ! И ја сам за ЕУ као и већина али што написа један објавите тачан датум пријема Србије у ЕУ.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija