"Osuđujemo zahtev Sindikata zaposlenih policije prepoznajući u njemu elemente cenzure i zabrane koji moraju biti odbačeni u našem društvu", navodi se u saopštenju i dodaje da je takav zahtev proistekao iz potpuno pogrešnog čitanja književnosti.
Prema navodima, osim što je izraz nerazumevanja književnosti, taj zahtev je i neprihvatljiva slika javnog govora i društvenog stanja u našoj zemlji.
"O lektiri i književnosti ne može odlučivati nijedan policijski organ, uključujući i bilo koji sindikat policije. Policija treba da, u skladu sa zakonom, brine o bezbednosti građana, a ne o tome šta građani misle i pišu", tvrde iz tog centra.
Oni odbacuju svaki pokušaj da se književnost svede na pitanje moralno-političke podobnosti, političkog utilitarizma ili političke korektnosti.
"Začuđeni smo odlukom dve gimnazije da samovoljno izostave roman Dobrila Nenadića Dorotej iz školske lektire. Pružamo podršku gimnazijskim profesorima književnosti u odbrani svog profesionalnog integriteta", poručili su iz te organizacije i dodali da je pitanje lektire važno i da se o njemu može raspravljati u stručnim, profesionalnim, akademskim i književnim krugovima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Zebra
Petar
Hana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar