Elek: Zbog zabrane dinara ugroženi pacijenti, saniteti ostaju bez goriva, neće biti hrane...

Direktor KBC Kosovska Mitrovica Zlatan Elek izjavio je da su zbog zabrane dinara na KiM direktno ugroženi zaposleni u kliničkom centru, ali i pacijenti u bolnicama.
"Osuđeni smo ponovo da idemo u centralnu Srbiju da podižemo lične dohotke, u Rašku, Novi Pazar i Kraljevo", kaže Elek.
 
On je na današnjoj konferenciji za medije kolegijuma KBC Kosovska Mitrovica izneo probleme sa kojima se bolnica suočava nakon zabrane dinara i naveo najugroženije kategorije koje ispaštaju zbog zabrane dinara.
 
Prema njegovim rečima, prva kategorija su zaposleni KBC, oko 1.700 radnika, čije porodice zavise od ovih primanja, prenosi TV Most.
"Znate da nam plate iz Srbije dolaze redovno od 2013. godine i da su više navrata uvećane. Sada su svi radnici ugroženi jer ne mogu da podignu novac. Vidite ogromne redove ispred jedine banke u kojoj možemo da podignemo novac - Banke Poštanske štedionice. Ovim su direktno ugroženi lekari, medicinske sestre, osoblje, tehničari, vozači, spremačice. Osuđeni smo ponovo da idemo u centralnu Srbiju da podižemo lične dohotke, u Rašku, Novi Pazar i Kraljevo", rekao je Elek.
Druga ugrožena kategorija su, navodi, bolesnici, jer ne može da se plati hrana u dinarima.
 
"Nama su dobavljači sa ovih prostora i plaća se isključivo u dinarima. Opstruirani smo na dva načina jer postoji nekakva zabrana koju mi nismo videli u pisanoj formi a to je zabrana uvoza hrane iz Srbije. Naši nabavljači nisu u mogućnosti da nabavljaju hranu koja je propisana tenderskom dokumentacijom. Drugi način je što mi ne možemo da platimo tu hranu u dinarima i oni su u problemu, a samim tim i bolesnici", naveo je Elek, dodajući da su najugroženiji dijabetičari, operisani pacijenti i oni koji boluju od malignih bolesti.
 
Kao treći problem naveo je da bi saniteti uskoro mogli ostati bez goriva.
 
"Ne zbog toga što Srbija ne prebacuje novac, nego mi ne možemo da platimo", kaže Elek.
 
Četvrti problem je grejanje, jer se bolnica greje na mazut, što se takođe plaća u dinarima.
 
"Da bi bolnica normalno funkcionisala, nas za održavanje instrumenata poput rentgena opslužuju firme iz Srbije. Ni te servisere koji održavaju naše aparate nismo u mogućnosti da platimo zašto što smo u obavezi da ih platimo dinarima", kaže Elek.
 
Naglašava da je problem i u uslugama kao što su pregledi za vozački ispit, sistematskih pregleda, participacija za analize koje se plaćaju u dinarima.
 
"Ova konferencija za medije je ujedno i apel međunarodnoj zajednici i svim političkim činiocima koji mogu da utiču na Prištinu da se ova odluka odloži. Mi smo pristalice dijaloga, mirnog rešenja ove odluke, a ne naglog donošenja jednostranih odluka koje imaju za cilj eskalaciju problema na terenu, koja utiče i na zdravstvene radnike i šalje se signal običnom narodu da napusti ove prostore zato što neće imati svoju valutu. Hrabre nas izjave predsednika države Aleksandra Vučića koji je rekao da ima dovoljno novca. Sva davanja koja dolaze iz Srbije su potpuno redovna, i bila su do momenta dok nije ukinut dinar", navodi Elek.
Podseća da su ugroženi i specijalizanti, jer njihovo školovanje plaća KBC Kosovska Mitrovica u dinarima.
 
Najavio je da će razgovarati i sa resornim ministarstvom i sa Vladom Srbije, da će preovladati razum i naći se kompromisno rešenje za srpsku zajednicu.
 
"Ovo su sve činjenice i argumenti koje idu u prilog tome da je ova odluka jednostrano doneta, da je prenagljena i da ne ide u korist srpskog naroda. Ima više takvih odluka, pravo na lečenje je jedno od osnovih prava, a kada to ukinete, ukidate i pravo na život. Pravo na život je zagarantovano pravo Povelje UN, ali na žalost da povelja nije ovde na snazi", zaključio je Elek.
  • Z

    03.03.2024 18:58
    Da
    Sve je tačno ali mi smo sad u kampanji za lokalne izbore, ne stižemo da se bavimo svim problemima. Imajte razumevanja. Vas av
  • Куп је битан

    03.03.2024 16:50
    Биће још мало кукњаве над судбином распетог динара а онда ће се постићи договор да трансфери у еврима иду преко неке кореспондентске банке из ЕУ и то је то.
  • Veternik

    03.03.2024 15:54
    Ako ne može da se utiče na agresivnog Kurtija, na ono što može Srbija da utiče je da izađe iz pregovora zbog jednostranih poteza i da traži od EU posrednika da nateraju Kurtija na vraćanje dinara. I onda neka EU vidi šta će sa Kurtijem. Kad Srbija izađe iz pregovora da vidimo šta ima, a ima 1244+ZSO. Ono što ima je od sada sastanci na SB UN sednicama, ima 1244 rezoluciju, i plus ima potpis za ZSO ( ne trebaju joj nikakvi dodatni potpis jer već ZSO ima u džepu, to je potpisano i uslov nije bio nezavisnost Kosova, nego je uslov bio Gazivode, civilna zaštita, eps, tel.broj,tablice), i da striktno preko UN traži da se to 1244+ZSO ispuni ili da se vrate nazad Gazivode, civilna zaštita, tablice itd. a svakako 1000 vojnika Srbije da se vrati u pokrajinu po rezoluciji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija