Kako piše nedeljnik, rukovodstvo ove škole na Banovom brdu u Beogradu, taj slučaj je danima prećutkivalo, pa je veći broj učenika imao nastavu u toj laboratoriji i neposredno posle incidenta.
Prema saznanjima
"Vremena", u ponedeljak 26. februara, tokom prepodnevne smene, dvoje nastavnika sa laborantkinjom i učenicima odeljenja III9 pokušali su da snime eksperiment sa živom (Hg) za film o školi. U jednom momentu iz manometra (merač razlike pritiska) pod visokim pritiskom izletela je veća količina žive sa vodom. Očevici kažu da je iz aparature izletelo od 200 do 500 grama žive. Primera radi, u toplomerima se nalazi maksimalno dva grama tog tečnog metala.
Međutim, direktorka škole Nataša Parezanović za "Vreme" tvrdi da se prosulo najviše oko 50 grama žive i da "to ne predstavlja nikakvu opasnost".
"O svemu smo odmah obavestili referenta za bezbednost u školi, a zatim i Institut za bezbednost i zdravlje na radu. Takve situacije su se i decenijama ranije dešavale, znaju se procedure. Mi radimo u laboratorijama, sve je u malim količinama, u suprotnom bismo mogli da zatvorimo i laboratoriju i škole", navodi Parezanović.
Prema saznanjima "Vremena", živa i voda koje su izletele iz manometra najpre su poprskale đake, nastavnike i laborantkinju, a zatim je srebrnkasti metal završio na podu. Deo prosute žive u kapljicama se razleteo po laboratoriji koja se nalazi u podrumu, a jedna gomilica je ostala na patosu.
Prema rečima svedoka iz škole, nastavnica je odmah otišla kući da se presvuče. Đaci su nastavili sa nastavom, a laborantkinja i nastavnik naložili su spremačici da navuče rukavice, stavi masku i da papirnim ubrusima sakupi prosutu živu i stavi je u crni džak.
Ceo tekst pročitajte
OVDE.
Komentari 2
u redu
Методије
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar