
Savetnici i šefovi kabineta i dalje nevidljivi za Zakon o sprečavanju korupcije - zašto?
Savetnici predsednika i potpredsednika Vlade Srbije i ministara, kao i šefovi kabineta, koji većinski nisu poznati javnosti, u zakonodavstvu Srbije nisu prepoznati kao javni funkcioneri.

Foto: Pixabay
Samim tim, još uvek nisu obuhvaćeni Zakonom o sprečavanju korupcije, iako su uključeni u procese donošenje odluka, izjavili su predstavnici nevladine organizacije Transparentnost Srbija (TS).
Pravni savetnik TS Robert Sepi rekao je novinarima u beogradskom Medija centru da je jedna od preporuka specijalizovane institucije Saveta Evrope – Grupe država za borbu protiv korupcije (GREKO) iz 2022. godine upravo ta da se šefovi kabineta i savetnici zakonskom odredbom obuhvate kao javni funkcioneri.
Prema njegovim rečima, ta preporuka je pretočena u Nacrt izmena i dopuna Zakona o sprečavanju korupcije, ali on do danas nije dobio formu predloga zakona.
"To su lica na najvišim izvršnim funkcijama. Ta preporuka s pravom prepoznaje savetnike i šefove kabineta kao lica na najvišim izvršnim funkcijama, zato što su oni na dnevnoj bazi uključeni u razmatranje pitanja javnih funkcionera i u proces donošenja njihovih odluka", kazao je Sepi.
Cilj je, kako je dodao, da se oni obavežu da se pravila, u slučajevima kada postoji sukob interesa ili bar sumnja, primenjuju na njih, kao i na one koje savetuju.
"Trenutna situacija je da na putu njihovog učešća u procesu donošenja odluka stoji samo njihov lični moral i lična savest, da li će kome i kada saopštiti da su po određenom pitanju pristrasni, zbog neke povezanosti sa temom u kojoj učestvuju", rekao je Sepi.
Naveo je da pored tih, po zakonu prepoznatih funkcija, postoje i "kvazi-savetničke" funkcije i da je reč o licima koja su najčešće angažovana za određenu savetodavnu ulogu.
"Njih razlikuje to što se ne zna ko ih je angažovao, najčešće su angažovani po ugovoru o pružanju konsultantskih usluga, a ne na osnovu odluka nadležnih organa javne vlasti. Ne zna se na kojim pitanjima su angažovani i ne zna se ni kome odgovaraju. Ovo poslednje je posebno delikatno, jer u statusu u kome se nalaze, ne postoji mehanizam koji garantuje da će oni raditi u javnom interesu", dodao je Sepi.
Istraživačica TS Zlata Đorđević govorila je o preporuci GREKO koja se odnosi na to da se pre stupanja na funkciju proveri integritet članova Vlade, za šta je neophodno promeniti Zakon o sprečavanju korupcije, a kasnije i da se izmeni Zakon o Vladi i poslovnik Skupštine Srbije.
"Rok za izveštavanje o preporukama GREKO je bio 30. septembar prošle godine, a Srbija (u toj oblasti) ništa nije učinila. Tako da će, po svemu sudeći, Srbija uskoro dobiti još jednu Vladu, a da prethodno nije provereno da li neko od budućih ministara ima interese koji bi mogli štetno da utiču na obavljanje njegove funkcije", kazala je Đorđević.
Ta preporuka, prema njenim rečima, mogla bi da bude ispunjena izmenom zakona, tako da izveštaje o imovini podnose i kandidati za ministre i premijera, a da se Agenciji za sprečavanje korupcije da mogućnost da zatraži neke dodatne informacije.
"Da bi mogla, ukoliko otkrije da postoji neki štetni ili potencijalni sukob interesa u budućnosti, na vreme da upozori kandidata da to na vreme otkloni, ili da, ukoliko ne otkloni, obavesti Skupštinu Srbije koja na kraju bira ministre, kao i javnost", dodala je Đorđević.
Programski direktor TS Nemanja Nenadić kazao je da su te preporuke GREKO, iz petog kruga evaluacije, usvojene u junu 2022. godine i odnose se na to šta bi Srbija trebalo da uradi da bi se suzbila korupcija u vrhovima izvršne vlasti, ali da se i u prošlosti veoma kasno postupalo po tim preporukama, nakon opomena.
"I sada imamo značajno kašnjenje, ali još uvek postoji šansa da se koliko-toliko, tokom ove godine, uhvati korak i da naša Vlada i parlament iskoriste priliku i da poprave zakone gde je GREKO ukazao da to treba učiniti", rekao je Nenadić.
Prema njegovim rečima, u predlogu Strategije za borbu protiv korupcije koji je izradila Vlada Srbije, iako GREKO preporuke jesu prioritet, nije bilo adekvatno prepoznata ta prioritizacija, kao i da o nekim preporukama uopšte nije bilo reči.
Dodao je da su imali prilku da vide ažuriranu verziju predloga te Strategije koja je sadržinski bolja u tom delu, ali naglasio da je kao glavna manjkavost ostao pokazatelj uspešnosti, iz kojeg se vidi da bi Vlada bila zadovoljna ukoliko se ispuni 35 odsto preporuka GREKO.
"Mi smatramo da to nije dovoljno, niti u redu, jer ako smo dobili preporuke pre godinu i po dana, da je bilo i do sada vremena da se najveći broj njih realizuje. A ako nešto i nije urađeno, verujemo da se može uraditi već tokom 2024. godine. Izuzetak predstavljaju one preporuke za čiju bi realizaciju bilo potrebno izmeniti Ustav, a ima i takvih", rekao je Nenadić.
Danijel Erikson izvršni direktor organizacije Transperensi internešnal (Transparency International), čiji je TS ogranak, naveo je da preporuke GREKO doprinose jačanju demokratskih institucija i jačanju vladavine prava koje su neophodne za uspešnu borbu protiv korupcije, kao i da su važne za evropske integracije Srbije.
"Kao kompleksan fenomen, korupcija zahteva obiman pristup u okviru antikorupcijskih strategija i konstantu implementaciju kontra-mera. Reagovanje na visoku korupciju je jedan od glavnih zahteva procesa evropskih integracija i jedna od oblasti u kojoj zemlje Zapadnog Balkana moraju da urade više", kazao je Erikson.
Da bi borba protiv korupcije bila efektivna, dodao je Erikson, preventivne mere su takođe neophodne, kao i promocija kulture integriteta.
"To počinje sa postavljanjem snažnih mehanizama koji promovišu transparentnost i odgovornost kroz javne usluge, ali se tu ne završava. Tu su preporuke GREKO jako važne, jer ukazuju na neophodnost postavljanja visokih standarda integriteta u sve tri grane vlasti, kao i u političkim strankama", rekao je on.
Istakao je obavezu javnosti rada visokih funkcionera koji učestvuju u donošenju odluka, uz ocenu da bi to bila snažna alatka u identifikaciji i eliminacija rizika od korupcije i dodao da to uključuje državne zvaničnike, sukob interesa, stvarne vlasnike kompanija, registre lobista, političke donacije, podatke o javnim nabavkama i sklapanje javnih ugovora.
"Ovo znači da novi zakoni moraju biti doneti i u potpunosti implementirani. Minimalno, informacija ko je stvarno vlasnik kompanija koje dobijaju novac od države ili koje doniraju političkim strankama, trebalo bi da bude dostupna javnosti kako bi građani mogli da drže Vladu i izabrane zvaničnike odgovornim", rekao je Erikson.
Takva transparentnost, prema njegovim rečima, neophodna je za poverenje javnosti u demokratski proces.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Novaković (NPS): Pred kraj godine će se razgovarati o prelaznoj vladi, hteo to Vučić ili ne
17.04.2025.•
4
Potpredsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Borislav Novaković ocenio je da će se, pred kraj godine, razgovarati o prelaznoj vladi.
VIDEO Blokada RTS-a ušla u četvrti dan: Studenti ne odustaju od zahteva
17.04.2025.•
1
Studenti zahtevaju raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili gašenje javnih medijskih servisa.
Advokat Jovan Rajić: Hrvatska državljanka nije napustila Srbiju, čeka se odluka Upravnog suda
17.04.2025.•
1
Pravni zastpunik hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, advokat Jovan Rajič objavio je da ona nije napustila Srbiju i da se čeka odluka Upravnog suda, koji bi odložio izvršenje te odluke.
Grozev: "Izveštaj FSB je uvredljiv za svakog ko kritički razmišlja"
17.04.2025.•
18
Novinar Kristo Grozev izjavio je da je "siguran da je 15. marta korišćen neki oblik zvučnog oružja".
Profesorke i saradnice Filozofskog fakulteta traže reakciju Odbora za rodnu ravopravnost
17.04.2025.•
4
Deo profesorki i saradnica Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvala je univerzitetski Odbor za rodnu ravnopravnost da Vladi Srbije uputi javni prigovor zbog izbora Dejana Vuka Stankovića za ministra.
Rektorski kolegijum beogradskog univerziteta osudio pozivanje rektora Đokića u policiju
17.04.2025.•
1
Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu osudio je "neumesno postupanje" prema rektoru tog univerziteta Vladanu Đokiću koji je pozvan da sutra dođe u policiju i da iskaz.
Dačić: Nije istina da je Vučić naredio da policija uz primenu sile deblokira zgradu RTS-a
17.04.2025.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kaže da je neistinita tvrdnja predsednika DS Srđana Milivojevića da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić naredio policiji da uz primenu sile deblokira RTS.
"Kreni-promeni" objavio novi spisak ustanova i preduzeća koje su "pritiskale" da se ide na mitinge
17.04.2025.•
4
Pokret "Kreni-Promeni" objavio je dopunjenu listu institucija koje su navodno ucenjivale zaposlene da idu na miting Srpske napredne stranke.
Održana prva sednice Vlade u novom sazivu, za generalnog sekretara imenovan Petar Janjić
17.04.2025.•
1
Vlada Srbije održala je prvu sednicu u novom sazivu, na kojoj je za generalnog sekretara Kabineta imenovan Petar Janjić.
Na VMA u Beogradu preminula 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima
17.04.2025.•
3
Na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu danas je preminuo Stojanče Stefanov, 62. žrtva požara u diskoteci u Kočanima, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije.
Zekić: Apsolutno sam ubeđena da 99 odsto studenata misli da je REM rok grupa
17.04.2025.•
87
Portparolka Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić izjavila je da "Savet REM bira Skupština Srbije, a ne studenti, plenumi ili neko treći".
Rektor Đokić dobio poziv da se javi policiji, akademska solidarnost poziva na podršku rektoru
17.04.2025.•
20
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić dobio je poziv da se sutra javi policiji u svojstvu građanina.
Ekološki ustanak podneo krivičnu prijavu protiv Vučevića zbog ugrožavanja nezavisnosti Srbije
17.04.2025.•
6
Ekološki ustanak je saopštio da je podneo krivičnu prijavu protiv doskorašnjeg premijera Miloša Vučevića zbog "neovlašćenog ustupanja nadležnosti stranim obaveštajnim službama".
Kako tabloidi simuliraju sleng mladih i prave "dokaze" da su studenti plaćeni: "Begiš, klopa, kinta"
17.04.2025.•
10
U najnovijoj epizodi tabloidne sage "evo dokaza da su studenti plaćeni", objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi, a koje su poprilično neuverljive.
Radić: Analiza ruskog FSB može da se ospori, strani faktor prvi put javno podržava vlast
17.04.2025.•
5
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da je izveštaj Ruske službe bezbednosti o upotrebi soničnog oružja "jedan vrlo čudan dokument".
Ponoš: Izveštaj FSB-a pre izgleda kao seminarski rad iz policijske škole u Sremskoj Kamenici
17.04.2025.•
2
Predsednik Srbija centra (SRCE) Zdravko Ponoš ocenio je da je izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) "sklepan" i da ne izgleda kao da ga je radila ozbiljna služba bezbednosti.
Uhapšena zbog sumnje da je pretila Brnabić preko telefona
17.04.2025.•
7
A.O. (26) iz Beograda uhapšena je zbog sumnje da je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić telefonom uputila preteću poruku.
Bivši specijalac FSB-a i ratni profiteri dobili srpsko državljanstvo po posebnoj proceduri
17.04.2025.•
15
Niz moćnih Rusa povezanih sa Federalnom službom bezbednosti (FSB), profiteri rata u Ukrajini, ali i oligarsi čije su firme pod sankcijama dobili su srpsko državljanstvo van standardnih procedura.
Bivši načelnik VBA: Izveštaj FSB - da li je istraga uopšte sprovedena?
17.04.2025.•
4
Nakon što je FBS objavio izveštaj o istrazi o upotrebi zvučnog topa, nekadašnji načelnik Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović kaže da niko ne može da utvrdi da li je istraga uopšte sprovedena.
Preminuo akademik Ljubomir Simović
17.04.2025.•
4
Akademik, pesnik i dramski pisac Ljubomir Simović preminuo je protekle noći u Beogradu.
Osnovana još jedna stranka - "Platforma za Srbiju", evo šta joj je cilj
17.04.2025.•
3
Nekadašnja poslanica Dveri Tamara Milenković Kerković i nekadašnji poslanik Nove stranke Vladimir Pavićević izabrani su za kopredsednike novoosnovane stranke "Platforma za Srbiju".
Komentari 4
Epa
Sajko
Djoka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar