Kako dodaju, time se "jasno stavlja do znanja da je borba za ljudska prava žena i dalje aktuelna i u našem društvu".
U saopštenju se navodi da je Ministarstvo, u cilju podrške pravima žena u Srbiji, 2021. godine izradilo Zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji je Skupština Srbije donela u aprilu iste godine, kao i da je Vlada u 2021. godini usvojila i Strategiju rodne ravnopravnosti za period od 2021. do 2030. godine, a potom i prateći akcioni plan za njeno sprovođenje.
Dodaje se da je u okviru projekta "Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji" koju sprovodi Nemačka razvojna saradnja (GIZ) krajem prošle godine pokrenuta kampanja "Unapredi rodnu ravnopravnost".
"Organi javne vlasti, poslodavci sa više od 50 zaposlenih i radno angažovanih lica, političke stranke, sindikati i tela za rodnu ravnopravnost dužni su da dostavljaju izveštaje o ostvarivanju rodne ravnopravnosti Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog kao organu nadležnom za praćenje ostvarivanja rodne ravnopravnosti u društvu", navodi se u saopštenju.
Međunarodni dan žena ustanovljen na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena, 8. marta 1910. godine, u znak sećanja na velike proteste radnica u Čikagu 1909. i godinu dana ranije održan njujorški marš 15.000 žena.
U Srbiji je taj datum prvi put obeležen pre 110. godina, dok su Ujedinjene nacije službeno počele da ga obeležavaju 1975. godine, u godini koja je tada proglašena Međunarodnom godinom žene, kada su uvedeni instituti poput trudničkog bolovanja, ograničenja rada žena u trećoj (noćnoj) smeni, iste plate za isti rad, pravo glasa i drugi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Lila
R49
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar