Na današnji dan, pre 33 godine, u Beogradu su održane prve velike demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića, tokom kojih su poginuli policajac Nedeljko Kosović i učenik Branivoje Milinović.
Glavni zahtevi demonstranata 9. marta 1991. godine bili su smena generalnog direktora i četiri urednika Radio-televizije Beograd zbog teških optužbi i uvredljivih komentara na račun Srpskog pokreta obnove i drugih opozicionih stranaka.
Na zabranjeni miting na Trg Republike stiglo je oko 100.000 ljudi, iako je policija blokirala prilaze Beogradu.
Bila je to pobuna protiv režima i uređivačke politike državne televizije, koja je tada prvi put nazvana "TV Bastilja". Oko podneva policija je krenula u razbijanje demonstracija, a lideri opozicije sklonili su se u Narodno pozorište, čija im je vrata otvorila tadašnja upravnica Vida Ognjenović.
Dok su se sa terase Narodnog pozorišta obraćali demostrantima, policija je stezala obruč i pokušavala da rastera građane ogromnim količinama suzavca, vodenim topovima, gumenim mecima i konjicom.
Demonstranti su pružali žestok otpor, zbog čega su počeli sukobi sa policijom.
Povređeno je više od 200 ljudi, a u Masarikovoj ulici poginuo je policajac Nedeljko Kosović, a nešto kasnije policija je upotrebila vatreno oružje i ubila sedamnaestogodišnjeg Branivoja Milinovića.
Vlast je kasnije tokom dana izvela tenkove na beogradske ulice, uhapšen je lider SPO Vuk Drašković i zabranjen rad televizije Studiju B i Radija B92. Milošević je demonstarnte nazvao "snagama haosa i bezumlja".
Odgovor na silu stigao je sledećeg dana, jer su iz Studentskog grada ka Terazijskoj česmi krenuli studenti, i tada su počeli višednevni protesti nazvani "plišana revolucija".
Posle nekoliko dana protesta usvojeni su zahtevi, smenjeno je rukovodstvo RTV Beograd, ministar policije Radmilo Bogdanović podneo je ostavku, B92 i Studio B nastavili su rad, a iz zatvora je pušten Vuk Drašković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Zanimljivo, ipak su usvojeni zahtjevi opozicije, ali rijec je bila o borbi za vlast unutar Srbije, ne u pacifizmu i mirotvorstvu opozicije kao opozit milosevicevskoj bulumenti koja je sve pripremila za krvavo komadanje SFRJ i konacno stvaranje Velike Srbije. Projekat Velike Srbije planirao se jos od 19' vijeka, ali sve do 91' za njega nisu bile povoljne okolnosti, tako su ocijenili velikosrpski stratezi u Beogradu, tek 91' pri raspadu SSSR a i nesto ranije Berlinskog zida, oni su ocijenili da je pravo vrijeme za to ostvarenje. Ipak prevarili su se, i usprkos ljudskoj, geografskoj i prije svega vojnoj nadmoci, rat je izgubljen, Srbija je vojno slomljena, moralno i materijalno unizena, izgubila je na najgori moguci nacin sve privilegije koje je uzivala zajedno sa Srpskim narodom tijekom 70' godina te Jugoslavije, sebe je izolirala i prestala je biti iole vazan faktor na medjunarodnoj pozornici. Umjesto mira, odabrala je visegeneracijski nemir. Mogla je biti poput Ceske i Slovacke, izabrala je biti Rusija. Danas su Hrvatska i Ceska zemlje liberalne demokracije, relativno bogate a Srbija je cardak ni na nebu ni na zemlji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Bojan Bosiljčić, dugogodišnji urednik kulture na RTS-u, sada u penziji, i prvi prezenter novog programa na RTS-u u noći 5. oktobra 2000, uputio je otvoreno pismo menadžmentu te medijske kuće.
Projekat koji podržava Brisel, a ima za cilj razvoj rezervi litijuma potrebnog za električna vozila, podstiče političku nestabilnost na pragu Evropske unije, piše Politico.
"Naša kuhinja za širenje mržnje i laži nalazi se u ovoj zgradi iza nas", rekao je ratni veteran Goran Samardžić u govoru ispred RTS-a koji je postao viralan na društvenim mrežama.
Više jedinstvenih izleta organizuje se u okviru manifestacije "Noć slavuja", među kojima se nekoliko odvija i na više lokacija u Novom Sadu i širom Srbije
Američka reperka Azelija Benks, najpoznatija po hitu "212", podelila je na društvenoj mreži "X" snimak protesta studenata ispred Radio-televizije Srbije (RTS).
Srpski radnici na nemačkim vodnim putevima sve češće imaju administrativne probleme tokom svog angažovanja, a sve zbog neusaglašenosti Srbije sa evropskim propisima.
Poslanik Miloljub Albijanić, koji je do pre neki dan bio deo vladajuće koalicije, izjavio je da vlast najavljuje dalju represiju prema studentima i profesorima.
Pritisci države pojačavaju se iz dana u dan, pa su tako suspenzije i pretnje istima krenule i među medicinarima koji su digli glas protiv brojnih nepravilnosti u njihovoj struci.
Osnovni sud u Prištini odbio je zahtev Specijalnog tužilaštva da se grupi od 40 optuženih za oružani sukob u Banjskoj sudi u odsustvu, navodeći da će im biti suđeno nakon hapšenja.
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas u naredna četiri do pet dana očekuje suvo i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine sa letnjim temperaturama koje prelaze 25 stepeni.
Bezbednosno informativna agencija (BIA) je na svom sajtu objavila izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) o upotrebi takozvanog zvučnog topa u Srbiji.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović saopštio je danas da će Grad obezbediti besplatne udžbenike za sve učenike čačanskih osnovnih škola od prvog do četvrtog razreda.
Komentari 14
Zebra
Sabahudin
Niko ne sme da vas
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar