Zaplet oko izbora novog ambasadora Slovenije u Srbiji

Slovenačka vlada još uvek nije donela odluku o novom ambasadoru u Srbiji jer državni vrh nije postigao saglasnost o potencijalnom kandidatu.
 Zaplet oko izbora novog ambasadora Slovenije u Srbiji
Foto: Pixabay
Kako piše slovenački N1, pozivajući se na diplomatske izvore, Ministarstvo spoljnih poslova obavestilo je predsednicu države o dva moguća kandidata za novog ambasadora u Beogradu, odakle se ove godine očekuje povratak ambasadora Damjana Berganta.
 
Jedan je Slobodan Šešum, trenutno generalni direktor Direktorata za ekonomsku i javnu diplomatiju, a ranije ekonomski savetnik u Beogradu i Rimu.
Druga je Smiljana Knez, koja je krajem prethodne decenije bila ambasadorka u Zagrebu, a potom i savetnica za međunarodne poslove tadašnjeg predsednika Slovenije Boruta Pahora.
 
Posle razgovora sa oba kandidata, predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar, prema izvorima N1, podržala je Šešuma.
Kabinet premijera Roberta Goloba, tačnije državnog sekretara za međunarodne poslove i nacionalnu i međunarodnu sigurnost Vojka Volka, nije međutim zadovoljan tim izborom i na ambasadorsdko mesto u Beogradu "gura" Smiljanu Knez, dodaje N1. 
 
Ishod diplomatskog spora za sada nije poznat, a neki sagovornici N1 ne isključuju mogućnost da se konkurs za mesto ambasadora u Beogradu ponovi.
 
Dodatni problem prilikom imenovanja novog slovenačkog ambasadora u Srbiji, kako se navodi, može nastati  i zbog toga što Slovenija nije dala agreman kandidatu za ambasadora Srbije u Ljubljani, Zoranu Đorđeviću pa bi Beograd sada mogao da pribegne reciprocitetu i ne dodeli agreman kandidatu za ambasadora Slovenije u Srbiji.
  • S56

    13.03.2024 07:00
    Igra diplomatije na Balkanu
    Da su poslali Simu Spasića u Sloveniju sve bi se lepo završilo.
  • zztop

    12.03.2024 20:16
    Ne mogu se odlučiti slovenci kao što ni đorđević ne može u sloveniju ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija