Eskobar: Dinar na Kosovu urgentno humanitarno pitanje koje mora odmah da se reši

Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je nakon današnjeg sastanka sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem da je pitanje dinara urgentno, humanitarno pitanje.
Dodao je da to pitanje mora odmah da se reši, i najavio narednu rundu dijaloga u Briselu za utorak.
 
"Imali smo veoma otvoren razgovor. SAD ostaju posvećen partner Kosova, ali moram da primetim da naši odnosi prolaze kroz određene izazove, koji su prouzrokovani odnosom prema srpskoj manjini", rekao je Eskobar na konferenciji za medije.
Ukazao je da je odluka Centralne banke Kosova o zabrani dinara uzrokovala poteškoće za određene zajednice na Kosovu, zbog čega su SAD veoma zabrinute.
 
"Nastavićemo da radimo tome, a mislim da je ovo urgentno humanitarno pitanje koje mora odmah da se reši. Nadam se da je vlada spremna da bude fleksibilna prilikom nastavka dijaloga, koji je zakazan za utorak", kazao je Eskobar, prenosi Kosovo onlajn.
Kako je naveo, na sastanku je jasno istakao da niko ne čuje najugroženije, a to su penzioneri i studenti.
 
"Premijer je primio to na znanje i obećao je da će uzeti u razmatranje predloge koje sam danas izneo", dodao je Eskobar.
 
Preneo je da je Kurtija pohvalio zbog odluke koju je doneo u vezi sa manastirom Visoki Dečani.
 
"Bila je to teška, ali ispravna odluka. Pohvaljujem Kurtijevu posvećenost tome da se sprovede vladavina zakona i odluka koju je doneo Ustavni sud", rekao je Eskobar.
 
Prema njegovim rečima, odnos SAD prema Kosovu nije neuravnotežen.
 
"Sve što smo uradili u protekloj godini - uradili smo za Kosovo. Odmah nakon Ohrida podržali smo kanditaturu Prištine za Savet Evrope i demokratske procese, uključujući izbore na severu. Stajali smo uz Kosovo nakon dešavanja u septembru, a došli smo do toga da smo im obezbedili 'Džaveline', pa nam objasnite kako je to neuravnotežen odnos", kazao je Eskobar.
  • S56

    15.03.2024 17:10
    Usluga za uslugu
    Šta li je vrdalama obećao kad je Eskobar na nišan uzeo Kurtija?
  • Sale

    15.03.2024 08:26
    Pitanje. Zašto se u Srbiji ne koriste forinte, levi, konvertibilne marke, denari... kao legalno sredstvo plaćanja?
    Zašto Srbija ne dozvoljava svojim nacionalnim manjinama da koriste novac svojih matica, a to traži od drugih nezavisnih država?
    Građanin Srbije koji je mađarski penzioner ne podiže forinte, nego podiže penziju konvertovanu u dinarima i njima plaća. Tako će i srbi na Kosovu, Srbija će im na račun uplatiti dinarski iznos, a oni će ga podići u bilo kojoj banci na Kosovu preračunat u evre ili će plaćati platnim karticama ili podići evro na bilo kojem bankomatu. Niko gladan neće biti. Ovo je još jedan politički igrokaz Ace srbina, Kosovo je Srbija kapitulacijom izgubila 1999 godine, sve ostalo su bajke za malu decu. Ratom izgubljeno, samo se ratom može vratiti, svi koji su za tu opciju neka krenu, scenario već poznat. Na Kosovu u tom slučaju neće biti niti jednog srbina, a u Srbiji će biti novih ruševina za poklanjanje američkim biznismenima, pa izvolte...
  • Sreten II

    15.03.2024 07:14
    Topla ljudska priča.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija