
Psihijatar i profesor saobraćajnog fakulteta objasnili koliko alkohola i droge je opasno po vožnju
Do 0,6 promila alkohola u krvi nema uticaj na vozačke sposobnosti, dok je prema našem Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima granica 0,2.

Foto: Pixabay
To je za Danas rekao Milan Vujanić, profesor saobraćajnog fakulteta u penziji.
Istovremeno, da li je neko izazvao saobraćajnu nesreću pod dejstvom alkohola ili pishoaktivnih supstanci i koje njihove količine u organizmu utiču na ponašanje vozača - večita je tema, nedavno aktuelizovana saopštenjem Prvog osnovnog javnog tužilaštva povodom saobraćajne nesreće u kojoj je učestvovao Nikola Petrović, nekadašnji generalni direktor Javnog preduzeća "Elektromreža Srbije" i kum predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a prilikom koje su povređene dve osobe.
"Iz nalaza i mišljenja i dopune nalaza i mišljenja veštaka psihijatra proizilazi da se alkoholemija najverovatnije kretala u intervalima od 0,1 do 0,2 promila, što je ispod dozvoljenog nivoa alkohola u krvi shodno Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, te da je kritičnom prilikom alkohol bio u fazi resorpcije, a da se ne može sa sigurnošću utvrditi da li je osumnjičeni upravljao svojim vozilom i pod dejstvom opojnih droga, s obzirom na to da postojanje metabolita kokaina u urinu ne određuje vreme kada je kokain konzumiran, već samo pokazuje da je kokain prisutan u urinu, ali ne i u krvi. Takođe, navedeno je da kokain ima dejstvo samo dok se nalazi u krvi, tj. pre razgradnje", piše u saopštenju.
Prekršaj zbog alkohola
S druge strane, kako Vujanić dodaje, "ko god ima 0,2 ili 0,3 promila alkohola u krvi, on je u prekršaju, ali ta koncentracija nema uticaj na sposobnosti vozača".
"Tragovi kokaina, uopšte pishoaktivnih supstanci i droga, mogu da ostanu u krvi i do 30 dana nakon konzumiranja. Na osnovu toga možemo da znamo da neko konzumira te supstance na osnovu analiza koje su urađene mnogo kasnije od konzumacije. Uz to, pomenute supstance imaju uticaj na ponašanje vozača u saobraćajnim situacijama", navodi sagovornik lista Danas.
On dodaje da zbog toga, na primer, u Nemačkoj ako se prilikom kontrole krvi utvrdi da je kontrolisani vozač konzumirao drogu, zabranjuje mu se vožnja na godinu dana.
"Tokom tog perioda ta osoba može da se pozove još dva, tri puta na kontrolu i on mora da se odazove najkasnije sledećeg dana. Ukoliko se ponovo ispostavi da je konzumirao drogu, onda mu se trajno zabranjuje upravljanje i polaganje vozačkog ispita, dok u suprtonom, posle godinu dana dobija dozvolu da ponovo vozi", objašnjava Vujanić.
Prema njegovim rečima, alkohol duže ostaje u urinu nego u krvi.
"Prvo će nestati iz krvi, pa onda iz urina. Alokohol u krvi je dokaz da li utiče na sposobnost vozača, dok u urinu dokaz da je alkohol konzumiran. Za droge je isto. Ali, propis je takav da u organizmu, nebitno da li je u krvi, urinu, mozgu ili drugim tkivima, ne sme da bude alkohola i psihoaktivnih supstanci suprotno Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima", navodi on.
Šta kaže Zakon o bezbednosti saobraćaja?
U Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima stoji da "vozač ne sme da upravlja vozilom u saobraćaju na putu niti da počne da upravlja vozilom ako je pod dejstvom alkohola i /ili psihoaktivnih supstanci".
"Pod dejstvom alkohola je vozač, odnosno lice za koje se analizom odgovarajućeg uzorka krvi utvrdi sadržaj alkohola veći od 0,20 mg/ml ili ako je prisustvo alkohola u organizmu utvrđeno odgovarajućim sredstvima ili aparatima za merenje alkoholisanosti (alkometrom i dr.), što odgovara sadržini alkohola u krvi većoj od 0,20 mg/ml. (...) Pod dejstvom psihoaktivnih supstanci je lice za koje se ispitivanjem pomoću odgovarajućih sredstava i metoda (test za utvrđivanje prisustva psihoaktivnih supstanci i dr.) utvrdi prisustvo ovih supstanci u organizmu", slovo je Zakona.
Ivica Mladenović, psihijatar i načelnik Klinike za bolesti zavisnosti u Institutu za mentalno zdravlje, kaže za Danas da najveća koncentraciju opijata u krvi, u koje spada samo heroin, ostalo su droge, najbrža je direktnom intravenskom primenom.
"Takođe, izuzetno brza koncentracija droge u krvi postiže se i kada se ona puši. Na primer, pušenjem marihuane. S druge strane, obično kada se psihoaktivne supstance uzimaju preko usta, tablete ili alkohol, potrebno je nekih pola sata do 45 minuta da dođe do pika ili vrha njihove koncentracije u krvi. Ako neko popije češicu žestokog pića, potom krene iz kafane i zaustavi ga policija, tada mu neće naći alkohol u krvi jer je potrebno da prođe pola sata do sat vremena od njegove konzumacije", objašnjava taj stručnjak.
Kako on ističe, po defeniciji svaka supstanca ima najjači i najveći uticaj na osobu kada je njena najveća koncentracija u krvi.
"Jer tada utiče na mozak do kog dolazi putem krvi. Tragove supstanci možete da nađete u urinu još izvesno vreme. Posle dva, tri pića potrebno je šest, sedam sati da tog alkohola više ne bude. Kada je reč o drogama, većina tih supstanci nestaje za dva dana. Izuzetak je marihuana koja se zadržava u organizmu dugo. U svojoj praksi imam pacijente kod kojih se ona zadržala čak tri meseca po prestanku pušenja. Zadržavanje marihuane u urinu zavisi od intenziteta i dužine primene. Ako je neko svakodnevno pušio po 10 džointa, onda može da se zadrži dva tri meseca u urinu", objašnjava Mladenović i dodaje da, kada je reč o kokainu, ta supstanca se zadržava do dva dana.
"Dosta brzo ulazi u organizam, kroz nosnu sluzokožu, efekat dostiže posle nekoliko minuta i u kratkom periodu nalazi se u krvi", kaže Mladenović.
On podvlači da je pik u krvi psihoaktivnih supstanci i alkohola krucijalan. Kada je reč o alkoholu, kako dodaje, za vožnju je najopsnija njegova relativno mala doza - jedna do dve čašice.
"Opasne su jer ljudi imaju doživljaj da su konzumirali jako malu dozu, kao i da su iskusni vozači ukoliko dugo voze. Pri tako maloj koncentraciji alkohola u krvi kompromituje se periferni vid, psihička sekunda, psihomotormna koordinacija. Najveći vbroj saobraćajki se upravo tako dešava. Kako god izgledalo, čovek kada je `mrtav pijan`, on zna da je pijan i neće da vozi ili će voziti sporo kao puž", naglašava on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti u blokadi: Skandalozno poređenje studenata sa Novinarskom komorom nacističke Nemačke
19.04.2025.•
0
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu navode da je u Dnevniku RTS izneto skandalozno poređenje studenata i građana koji učestvuju u blokadi javnog servisa sa Novinarskom komorom nacističke Nemačke.
Policijska istraga zbog grafita "Ovde rade ćaci": Saslušano 11 ljudi, traže se snimci
19.04.2025.•
0
Na zgradi državnog preduzeća u Aleksincu čiji su zaposleni masovno išli u Beograd na skup 12. aprila, neko je napisao grafit "Ovde rade ćaci".
Do sada se 70 zaposlenih na Euronews Srbija ogradilo od saopštenja objavljenog u ime tog medija
19.04.2025.•
0
Novinarima Euronews Srbija koji su se u petak uveče ogradili od saopštenja emitovanog u ime ove televizije, pridružilo se danas još kolega, pa je broj potpisnika otvorenog pisma porastao na 70.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ko zna, zna
19.04.2025.•
6
Kao i svakog dana, 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Zbor radnika RTS-a: Zahtevamo trenutnu promenu uređivačke koncepcije informativnog programa
19.04.2025.•
10
Zbor radnika Radio-televizije Srbije uputio je rukovodstvu četiri zahteva.
Bivši urednik rukovodstvu RTS-a: Dozvolili ste da Vučić od naše kuće napravi svoj medijski ćacilend
19.04.2025.•
4
Bojan Bosiljčić, dugogodišnji urednik kulture na RTS-u, sada u penziji, i prvi prezenter novog programa na RTS-u u noći 5. oktobra 2000, uputio je otvoreno pismo menadžmentu te medijske kuće.
Marta Kos: EU prati blokadu RTS-a, javni mediji imaju odgovornost da rade u interesu javnosti
19.04.2025.•
4
Komesarka EU za proširenje Marta Kos poručila je danas da pažljivo prati situaciju u Srbiji kao i da poziva sve da se uzdrže od daljih tenzija.
Politiko: Da li će se Srbija pretvoriti u rudarsku koloniju EU?
19.04.2025.•
12
Projekat koji podržava Brisel, a ima za cilj razvoj rezervi litijuma potrebnog za električna vozila, podstiče političku nestabilnost na pragu Evropske unije, piše Politico.
Kardinal Nemet u Uskršnjoj poslanici: Svi da se zapitaju da li svojim rečima šire mir ili razdor
19.04.2025.•
4
Beogradski nadbiskup Ladislav Nemet poručio je u Uskršnjoj poslanici da svi moraju preispitati svoje delovanje, misli i način govora.
VIDEO Ratni veteran ispred RTS-a: Kuhinja širenja laži u ovoj zgradi, studenti ne padaju na njih
19.04.2025.•
9
"Naša kuhinja za širenje mržnje i laži nalazi se u ovoj zgradi iza nas", rekao je ratni veteran Goran Samardžić u govoru ispred RTS-a koji je postao viralan na društvenim mrežama.
"Noć slavuja" od 25. aprila širom Srbije: Slušanje pesme ove ptice u prirodi, prijave obavezne
19.04.2025.•
4
Više jedinstvenih izleta organizuje se u okviru manifestacije "Noć slavuja", među kojima se nekoliko odvija i na više lokacija u Novom Sadu i širom Srbije
VIDEO: Američka reperka podelila snimak studenata ispred RTS-a koji plešu uz njenu muziku
19.04.2025.•
6
Američka reperka Azelija Benks, najpoznatija po hitu "212", podelila je na društvenoj mreži "X" snimak protesta studenata ispred Radio-televizije Srbije (RTS).
Lađare iz Srbije "skidaju" sa brodova u Nemačkoj: Sve zbog neusaglašenosti države sa standardima EU
19.04.2025.•
14
Srpski radnici na nemačkim vodnim putevima sve češće imaju administrativne probleme tokom svog angažovanja, a sve zbog neusaglašenosti Srbije sa evropskim propisima.
Izvučena i Loto plus sedmica i Džoker: Dobitnicima 1,7 miliona i 220.000 evra
19.04.2025.•
3
U 30. kolu igre na sreću Loto izvučeni su Loto plus sedmica i Džoker.
Albijanić: Vlast najavljuje dalju represiju nad građanima, ali je pala još 15. marta u Beogradu
19.04.2025.•
14
Poslanik Miloljub Albijanić, koji je do pre neki dan bio deo vladajuće koalicije, izjavio je da vlast najavljuje dalju represiju prema studentima i profesorima.
Disciplinovanje "neposlušnih" medicinara zbog podrške studentima: Da li je i kako počelo?
19.04.2025.•
20
Pritisci države pojačavaju se iz dana u dan, pa su tako suspenzije i pretnje istima krenule i među medicinarima koji su digli glas protiv brojnih nepravilnosti u njihovoj struci.
Sud odbio da se optuženima za sukob u Banjskoj sudi u odsustvu: Njih 40 optuženo za terorizam
19.04.2025.•
3
Osnovni sud u Prištini odbio je zahtev Specijalnog tužilaštva da se grupi od 40 optuženih za oružani sukob u Banjskoj sudi u odsustvu, navodeći da će im biti suđeno nakon hapšenja.
Peti dan blokade RTS-a: Studenti ne posustaju, uprava javnog servisa podnela krivičnu prijavu
19.04.2025.•
14
Blokada Radio televizije Srbije (RTS) ušla je u peti dan, a studenti i građani blokiraju ulaz u prostorije RTS-a u Takovskoj i na Košutnjaku.
Todorović: Narednih dana toplo, ali nismo završili sa hladnim vremenom
18.04.2025.•
1
Meteorolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas u naredna četiri do pet dana očekuje suvo i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine sa letnjim temperaturama koje prelaze 25 stepeni.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - ovo ćete lako
18.04.2025.•
4
Razonoda za one koji imaju slobodan dan, a odmor za one koji ipak rade.
BiVits Activa i Fondacija Nataše Kovačević "Da sva deca skaču" – zajedno menjaju dečje živote
18.04.2025.•
0
U duhu sportskog duha i društvene odgovornosti, BiVits je svečano obeležio svoj četvrti rođendan, simbolično zaokruživši jedan olimpijski ciklus.
Komentari 18
Kum
Nula
/
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar