
Slučaj "nestanka" 43.000 odličja iz Palate Srbije: Toliko na "lageru" nema ni Kina
Palata Srbije opljačkana je nedavno i iz jedne kancelarije odneto je 43.000 vrednog odličja. Međutim, brojni stručnjaci sumnjaju u ovaj broj i vrednost ukradenog ordenja.

Foto: FoNet (Ilustracija)
Treće javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je 15. marta da je uhapšeno osam osoba, dok se za dve traga, zbog sumnje da su opljačkali desno krilo Palate Srbija i iz jedne od kancelarija odneli vredno ordenje.
Prema navodima krivične prijave, za sada 10 lica je u saizvršilaštvu iz kancelarije za ordenje, koja se nalazi u desnom krilu SIV-a izvršilo tešku krađu državne imovine i to 43.000 državnog ordenja izuzetno velike vrednosti.
Među imenima osumnjičenih za krađu u medijima se pojavilo i ime bivšeg državnog sekretara Ministarstva pravde Slobodana Homena, za kojim se traga, jer se navodno nalazi u bekstvu i za njim je raspisana poternica, piše Danas.
Homen je demantovao ove navode.
"Opšte je poznato da su mi deda i otac bili kolekcionari ordenja, pa samim tim da se u kolekciji nalazi ordenje koje je sakupljano 50 godina. Baš zgodno za ovaj slučaj", naveo je Homen.
Njegov advokat Nenad Konstantinović izjavio je 16. marta povodom čitavog slučaja da su "mediji zloupotrebljeni i da se pravi senzacija".
"Ne može neko lice biti u bekstvu koje ni na koji način nije kontaktirano od strane policije ili Tužilaštva. I policija i Tužilaštvo sigurno imaju podatke da Homen dolazi vrlo redovno u Srbiju i nikada ga niko nije kontaktirao", istakao je Konstantinović za Danas.
"Za ovako nešto trebalo bi sedam-osam kamiona"
Da je ovo, kako je u medijima objavljeno i prikazano, apsolutno nemoguće izričit je advokat Zvonko Marković, počasni predsednik kragujevačkog Kluba kolekcionara i starinara "Miloš Veliki" o kome su mediji više puta pisali kao "čoveku koji u Srbiji ima najveću kolekciju ordenja".
Marković kaže za Danas da je tokom vikenda bio na skupu na kome je razgovarao sa visokim vojnim licem, sada u penziji, koje je do pre desetak godina bilo zaduženo za bezbednost i staralo se i o ordenju i medaljama u ovom objektu.
"To je pet soba punih sanduka sa ordenjem, tone i tone i bilo bi neophodno sedam-osam kamiona da se sve to iznese iz Palate SIV-a. Kako pored obezbeđenja za koje svi znamo kakvo je i koliko je. Nemoguće je da se neprimećeno to iznese iz bivše Palate federacije", smatra Marković.
Prema njegovom mišljenju, u pitanju bi moglo da bude nedodeljeno oredenje iz ranijeg, socijalističkog perioda.
"Međutim, ono kolekcionarski ne vredi ništa. Orden za hrabrost ili medalja rada može da se kupi za jedan evro. Na Limundu ima takvog oredenja i prodaje se za 50 dinara", kaže Marković koji se sakupljanjem ordenja i medalja sa ovih prostora do početka Drugog svetskog rata bavi već punih 57 godina.
"Skupocena odlikovanja su u sefu, ne u magacinu"
Da tu verovatno nečeg ima jer je isuviše velika lavina pokrenuta da bi to tek bilo čista fikcija, smatra Dragomir Acović, heraldičar.
"U celoj stvari ili onaj koji je sačinio prvobitnu informaciju ili oni koju se je čitali, neko nešto nije razumeo. Napravljena je ogromnu zbrka i na osnovu onoga što je do sada objavljeno nemoguće je steći objektivno viđenje tog događaja", kaže Acović koji je već puna tri dana "pod udarom novinara" povodom ovog pitanja.
Prvo, spominje se 43.000 odlikovanja. Kako kaže Acović, toliki broj ordenja ne postoji kao zaliha ni u Centralnoj kancelariji ordena u Kini.
"S obzirom na to da se danas kod nas dodeljuje 160 do 200 raznih odlikovanja na godišnjem nivou, zamislite za koliko decenija bi tu trebalo da je deponovano zaliha. To je samo po sebi nepojmljivo", ističe on.
Dodaje da je možda neko pobrkao broj odlikovanja sa, recimo, inventarskim brojevima.
"Na primer ovako, ako imamo jednu medalju sama medalja je broj 1, pa traka o kojoj medalja visi je broj 2, tračica za revere odela broj 3, kutija broj 4, povelja o medalji broj 5, kutija za povelju broj 6… Kada podelite broj 43.000 sa šest došli bi ste na negde nešto više od 7.000 jedinica što je već možda bliže pameti, ali je i dalje strahovito veliki", navodi Acović.
Po njegovim rečima, mora se imati u vidu da je sadašnji Zakon o odlikovanjima (i odlikovanja koja se dodeljuju) uveden 2009. godine.
Na opaske da je među njima bilo i skupocenih, on izričito odgovara:
"A, ne. I onda, kada su se dodeljivali, to što je bilo skupocenih sa zlatom i draguljima – a bio ih je jako mali broj, to je držano u sefu, a ne u magacinu. Bilo ih je vrlo malo i znalo se – ako je primerak za Tita onda je on napravljen od zlata, platine, dijamnti su iz Južne Afrike, rubini su iz Burme… A, ako su za nekog člana Centralnog komiteta onda su dijamanti iz Jakutije, a rubini su sa Kavkaza jer su jeftiniji", upućen je Acović.
On podseća i na to da je bila i jedna manja količina ordenja od zlata iskovanog 1944. godine u jeku rata na inicijativu Staljina, koje je Tito dodeljivao, ali njih nije bilo na stotine i hiljade komada.
"Sve ostale partizanske zvezde nisu pravljene od zlata, već od materijala od koga se, inače prave blokeji za cipele", kaže on.
Kapitalno pitanje je količina navodno nestalog ordenja.
"Kada ukradete četiri komada nečega, možete da smatrate da će za to biti zainteresovani kolekcionari, jer je retko. A, 43.000 komada nečega – to ne vredi ništa", napominje i Acović.
Bez javnih podataka koliko je odlikovanja bilo deponovano i da li na istom mestu
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija imala je razvijeni sistem odlikovanja, nastao kao svojevrsna kopija Sovjetskog modela tokom Drugog svetskog rata.
Taj sistem je u kasnijim godinama unapređivan i usavršavan da je svoj konačni oblik dobio krajem pedesetih godina. Broj odlikovanje je na kraju bio 42, gde je bilo 35 ordena (15 ordena sa više stepena), 6 medalja i jedna spomenica – Partizanska spomenica 1941. godine.
Neki od odlikovanja omogućavali su nosiocima različite povlastice, a u slučaju dva odlikovanja – Ordena narodnih heroja, i Ordena junaka socijalističkog rada nosioci su imali i pravo na počasni naziv (Narodni heroj i Junak socijalističkog rada), navodi za Danas Nemanja Todorović Štiplija, politikolog, društveni aktivista i heraldičar.
Odlikovanja su izrađena, ističe on, od različitih metala i njihovih legura, dok je najviše ordenje rađeno od plemenitih metala i ukrašeno dragim i polu dragim kamenjem.
U kasnijim godinama korišćeno je i veštačko kamenje, ali za dodeljivanje odrena inostranim zvaničnicima i pravo drago kamenje – rubini i dijamanti u formi brilijanata. Autori jugoslovenskih odlikovanja bili su eminteni umetnici: Antun Avgustinčić, Đorđe Andrejević Kun, Frano Menegelo Dinčić i drugi.
Odlikovanja su se prvo izrađivala u Moskvi, da bi kasnije bila rađena u ZIN Beograd i IKOM Zagreb.
Kao i svaka socijalistička država, napominje Štiplija, i SFR Jugoslavija je medalje i neke niže redove ordenja dodeljivla masovno. Ta odlikovanja rađena su od skromnijih metala.
No, nekolicina odlikovanja, ordena u višem setpenu dodeljivana su izuzetno retko, te s toga na tržištu imaju veliku vrednost. Pretpostavka je da su odlikovanja izvorno izrađena u velikim koiličinama i da su i čak retko dodeljivani ordeni postojali spremni za neke buduća dodeljivanja.
"Ne postoje javni podaci o tome koliko je ovako vrednih odlikovanja bilo na 'lageru' i da li su oni skladišeni na drugim mestima sem zgrade Palate Srbija (SIV). Bez liste odlikovanja koja je nestala ne možemo da znamo kolika je kolekcionarska vrednost ovih odlikovanja na tržištu. Takođe, javnost treba da zna šta je sve od odlikovanja bilo u pomenutom depou i da li je država njima upravlja na valjan način", kaže Nemanja Todorović Štiplija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Igra duha i intelekta: Ovako je nastao transparent "Mašinci protiv mašinerije"
29.03.2025.•
0
"Prvi vesnik protesta" postao je sada već legendarni transparent studenata Mašinskog fakulteta "Mašinci protiv mašinerije", prisutan na gotovo svim studentskim protestima i blokadama.
Ministarstvo spoljnih poslova: Najstrože kazniti napadače na novosadske učenike u Sarajevu
29.03.2025.•
2
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije osudilo je napad na grupu srednjoškolaca iz Novog Sada koji borave u Sarajevu u programu razmene učenika i očekuje da svi "napadači budu najstrože kažnjeni".
Reka oštetila pristupni put u Kladovu, zbog padavina se sastao Štab za vanredne situacije
29.03.2025.•
0
Zbog povećane količine padavina na teritoriji opštine Kladovo održan je vanredni sastanak Štaba za vanredne situacije opštine Kladovo.
Ko je novi ambasador SAD u Srbiji: Advokat, nosilac crnog pojasa u karateu, veteran Nacionalne garde
29.03.2025.•
7
Mark Brnović, novi ambasador SAD u Srbiji je republikanac doktorand političkih nauka, advokat i tužilac, nosilac crnog pojasa u karateu i zaljubljenik u Herceg Novi, Kotor i Budvu.
Ministar kulture u ostavci Nikola Selaković krivi studente što je izdavačima smanjen budžet
29.03.2025.•
13
Ministar kulture u ostavci Nikola Selaković izjavio je da Izdavači ne bi bojkotovali Konkurs za otkup knjiga da studenti nisi imali četvrti zahtev.
Završen protest ispred Informera: Studenti i građani "dekontaminirali" i "dinstali"
29.03.2025.•
13
Ispred sedišta televizije Informer u Beogradu, u Bulevaru Peka Dapčevića na Voždovcu, održana je protestna akcija studenata i građana "Dezinformer", koja je trajala od 14 do 20 časova.
Pet starijih osoba nestalo kod Žagubice, traži ih Gorska služba spasavanja
29.03.2025.•
1
Spasioci Gorske službe spasavanja, borska policija, vatrogasci i šumar krenuli su u potragu za pet starijih osoba koje su nestale pre tri dana u reonu novog nacionalnog parka Južni Kučaj - Beljanica.
Predsednica Narodne skupštine podržala Informer
29.03.2025.•
18
Predsednica Skupštine Srbije i funkcionerka vladajuće SNS Ana Brnabić ocenila je da je protest studenata i građana ispred Informera "nedopustiva vrsta pritiska i pretnji prema bilo kom mediju".
Senat Univerziteta u Beogradu o pozivu na hapšenje rektora Đokića: Novi korak u slabljenju države
29.03.2025.•
1
Univerzitet u Beogradu smatra da poziv na hapšenje rektora Vladana Đokića, koji je uputio ministar Vlade u ostavci Darko Glišić predstavlja političku zloupotrebu ministarske funkcije i kršenje zakona.
Policija uhapsila 15 osoba: Osumnjičeni za pranje novca sa poljoprivrednim gazdinstvima
29.03.2025.•
1
Policija je uhapsila 15 osoba, od toga 12 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava koji su osumnjičeni za pranje novca, po nalogu tužilaštva iz Niša.
U slučaju otvaranja rudnika litijuma: Poplave u dolini Jadra mogu zagaditi vode u Mačvi
29.03.2025.•
0
Ako se otvori rudnik litijuma, poplave u dolini reke Jadar mogle bi zagaditi veliki rezervoar podzemne vode u Mačvi toksičnim materijama i otpadnim vodama, rekao je hidrogeolog Zoran Stevanović.
Skupština AKS odložena: Nema kvorum, trebalo je odlučivati o novoj obustavi rada
29.03.2025.•
2
Skupština Advokatske komore Srbije (AKS) odložena je do daljeg zbog nedostatka kvoruma.
Stručnjaci ruske Federalne službe bezbednosti stigli u Srbiju: Ispituju slučaj "zvučni top"
29.03.2025.•
87
Stručnjaci iz Federalne službe bezbednosti (FSB) iz Ruske Federacije došli su u Srbiju kako bi ispitali navode o upotrebi zvučnog topa tokom protesta 15. marta u Beogradu.
Niške gimnazije (možda) ponovo rade od ponedeljka: Maturanti ne odustaju od blokada
29.03.2025.•
1
Niške gimnazije vraćaju se na nastavu od ponedeljka, ali se ne zna se precizno kako ce se ta nastava odvijati.
Vučić u "Ćacilendu": Država će pomoći makar leks specijalisom za produžetak godine
29.03.2025.•
52
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je među "studentima koji žele da uče" u Pionirskom parku izjavio da će država pronaći rešenje "da im pomogne koliko može".
VIDEO Beograđanin optužio Šapića da je "pokrao grad": "Ni u Trstu se nećeš sakriti"
29.03.2025.•
5
Jedan Beograđanin kritikovao je gradonačelnika Aleksandra Šapića i optužio ga da je "pokrao grad".
Studenti blokiraju Ibarsku magistralu: "Tu smo da probudimo stanovnike naše opštine"
29.03.2025.•
0
Studenti Meljaka i Barajeva blokiraju Ibarsku magistralu.
Advokatska komora Srbije odlučuje o dvonedeljnoj obustavi rada, razmatra i druge vidove podrške
29.03.2025.•
3
Advokatska komora Srbije (AKS) danas će odlučiti o eventualnoj novoj dvonedeljnoj obustavi rada.
Uhapšen Beograđanin zbog posedovanja šest kilograma kokaina
29.03.2025.•
2
Policija u Beogradu uhapsila je S.S. (42) iz Beograda nakon što su zaplenili oko šest kilograma kokaina.
Studenti u Beogradu danas ispred Informera: "Napadi se nastavljaju, ali i naša borba za pravdu"
29.03.2025.•
5
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Beogradu danas, 29. marta, organizuju protest ispred TV Informer.
Zvučni top i političke igre: Građani ne veruju institucijama, a koja je uloga FBI i FSB u istrazi?
29.03.2025.•
13
Vlasti u Srbiji su, kao neku vrstu odgovora na optužbe o upotrebi zvučnog oružja na protestu 15. marta, najavile učešće u istrazi stručnjaka američkog FBI i ruskog FSB.
Komentari 7
Gamgan
Brucos
Toliko o patri`jotizmu,a savetnici ministra nam vojnog bili dve-tri nedelje u vojsci i sada nam savetuju ministra o taktici ratovanja za tricavih 270.000dinara,a sto se tice spomenica bice posle beogradskih izbora,provereno!
S56
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar