Njihov položaj u društvu rezultat je socijalne isključenosti, ukorenjenih stereotipa i nemara institucija, upozorila je danas A 11 - Inicijativa za ekonomska i socijalna prava.
Upozorili su na to da veliki broj Roma u Srbiji živi u više od 700 neformalnih naselja, bez osnovnih uslova za dostojanstven život, od novčane socijalne pomoći koja ne pokriva ni minimalnu potrošačku korpu.
"Iz direktnog rada Inicijative A 11 u različitim romskim naseljima, vidljivo je da su upravo Romi i Romkinje sistemski, neposredno i posredno, diskriminisani na rasnoj osnovi - svedoče čak i da se službe Hitne pomoći ponekad ne odazivaju na pozive ljudi koji u njima žive", saopštili su iz inicijative.
Ocenjuje se da je "verovatno najveći problem" koji Srbija ima u odnosu prema Romima i Romkinjama "sveprisutno nasilje" o čemu po navodima A 11, svedoči nedavni upad policije u neformalno romsko naselje u Beogradu, "batinanje, postrojavanje dece, oštećenje imovine i rasističke izjave policajaca na terenu kao dokaz da je rasizam deo rada službi koje bi trebalo da štite građane".
"Pogrdni nazivi za Rome i Romkinje se čak i u institucijama, javno i od strane izabranih predstavnika građana, koriste za opis nedoličnog ponašanja. Stavovi o tome da 'ne vole da rade, da kradu, varaju, da oni žele tako da žive' samo su neki od negativnih stereotipa koji su, nažalost, i dalje prisutni, a samo održavaju na snazi sistem koji hrani rasizam", ocenili su iz inicijative A 11.
Komentari 2
Mbm
Cubi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar